Środa, 9 października
Imieniny: Arnolda, Ludwika
Czytających: 4275
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wyprawa Rajdu na Raty była... biało–czerwona

Piątek, 16 listopada 2018, 7:01
Aktualizacja: Sobota, 17 listopada 2018, 10:02
Autor: Krzysztof Tęcza
Region: Wyprawa Rajdu na Raty była... biało–czerwona
Fot. Archiwum K. Tęczy
W setną rocznicę odzyskania niepodległości, Oddział PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprosił turystów do uczczenia tej rocznicy podczas kolejnej, już 42. w tym roku, wycieczki Rajdu na Raty.

Tym razem przybyłych do Janowic Wielkich powitał przewodnik sudecki Jarosław Kapczyński. Na początek turyści mogli porównać dwa stare kościółki: gotycki pw. Wniebowzięcia NMP i poewangelicki Chrystusa Króla oraz dodatkowo piękny zespół pałacowy z XVII wieku.

Najważniejszym jednak punktem programu był przemarsz przez Janowice z flagami i śpiewem na ustach. Wycieczkowicze odśpiewali także hymn państwowy.

Podbudowani świąteczną atmosferą wycieczki, uczestnicy wyruszyli na wzgórze o nazwie Różanka w Górach Ołowianych. To właśnie tu znajdowało się kiedyś niewielkie schronisko, w którym można było posilić się oglądając piękny krajobraz. Niestety dzisiaj nie ma tutaj już ani schroniska, ani pięknego krajobrazu. Z obiektu pozostały tylko resztki fundamentów a widoki zostały zasłonięte drzewami, które zdążyły tu wyrosnąć.

W Radomierzu obejrzeli kościół MB Różańcowej z ciekawymi organami a następnie dotarli do miejsca gdzie znajdował się kolejny kościół. Niestety pozostała z niego już tylko niewielka część, którą zaadoptowano na wieżę widokową. W przyziemiu znajduje się punkt informacji turystycznej.

Końcowy odcinek wycieczki prowadził drogą w stronę Komarna. To właśnie na nią został jakiś czas temu przeniesiony niebieski szlak turystyczny,wiodący wcześniej polami w stronę Skopca. Niestety był on tak nieczytelny w terenie, że prawie każdy się tam gubił. Teraz nie ma już tego problemu.

W końcu wszyscy dotarli do szałasu myśliwskiego nad Komarnem. Miejsce to nie tylko nastraja do odpoczynku, ale rozpościerają się z niego cudowne widoki. Nic dziwnego, że często je wykorzystujemy, by rozpalić ognisko, upiec kiełbaski i posiedzieć chwilkę w miłym towarzystwie. Tak też było i tym razem. Zjedliśmy przyniesione z sobą wiktuały. Niestety tym razem nie mogliśmy zabawić zbyt długo, gdyż wkrótce zaczęli się zjeżdżać myśliwi, którzy akurat ukończyli polowanie i chcieli tutaj świętować Hubertusa.

Ostatni etap wycieczki prowadził przez Komarno do Maciejowej. W pierwszej miejscowości znajdują się dwa zabytkowe kościoły. Pierwszy gotycki św. Jana Chrzciciela, drugi barokowo-klasycystyczny obecnie nieużywany. Znajdują się tam także dwa krzyże pokutne, z którymi związany jest pewny ciekawy przekaz.

W Maciejowej zaciekawienie wzbudza barokowy kościół św. Piotra i Pawła. Jednak nie chodzi tutaj o jego architekturę lecz o dramat, który rozegrał się w zeszłym stuleciu. Otóż niezrównoważony mężczyzna zamordował siekierą odprawiającego mszę kapłana.

Twoja reakcja na artykuł?

5
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Kiedy planujesz wymianę opon na zimowe?

Oddanych
głosów
560
Jeszcze w październiku
37%
W listopadzie
32%
Przed pierwszym śniegiem
7%
Po pierwszym śniegu
3%
Wcale
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Dlaczego chińskie samochody są takie tanie?
 
Rozmowy Jelonki
Mi się udało, ale sąsiedzi popłynęli, aż przykro patrzeć
 
Aktualności
Obecnie na estakadzie pracuje 14 osób
 
Kultura
Małżeńska komedia omyłek z doborową obsadą
 
Kultura
Poszukiwanie mordercy z przymrużeniem oka z Jandą
 
Aktualności
Z wierzchu siano mokre, a w środku suche
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group