Poniedziałek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 3896
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wypięknieje kamienica, gdzie była kawiarnia “Hindenburg”

Czwartek, 5 kwietnia 2012, 14:11
Aktualizacja: 14:16
Autor: Es
JELENIA GÓRA: Wypięknieje kamienica, gdzie była kawiarnia “Hindenburg”
Fot. RED
Nowy dach i być może elewacja sprawią, że zaniedbany budynek przy ulicy 1 Maja odzyska blask.

To spora kamienica mieszczańska wzniesiona w latach 1912 - 1914 o ciekawej historii związanej głównie z jedną z najpopularniejszych w przedwojennym mieście kawiarni i cukierni urządzonej na parterze budynku. Kaffee Hindenburg nazwana tak na cześć Paula von Hindenburga, bohatera I Wojny Światowej i prezydenta republiki weimarskiej, miała przestronne wnętrza i reklamowała się jako lokal rodzinny. Atrakcją był ogród zimowy zbudowany od strony podwórka. Działała tam także piekarnia. W 1923 roku Kaffee Hindenburg wzbogaciło się o scenę przeznaczoną dla kabaretów.

Jak wspomina Ivo Łaborewicz, kierownik oddziału jeleniogórskiego Archiwum Państwowego, najpierw koncesję na prowadzenie lokalu otrzymał Adolf Hanusa, właściciel podobnych przybytków przy ulicy Długiej i Bankowej. Kawiarnią zarządzali także posiadacz kamienicy Erich Tielsch, Hermann Kroll i Paul Zimmer, który prowadził jednocześnie restaurację w Hotelu Hohenzollern.

Kawiarnia “zakończyła żywot” w 1924 roku, najpewniej wskutek zapaści gospodarczej Niemiec. W jej wnętrzach urządziła się Powiatowa Kasa Chorych dla Powiatu Jeleniogórskiego. Działała tam też przychodnia przeciwgruźlicza. Po 1945 roku swoje miejsce znalazła tam na długie lata Spółdzielnia Odzieżowa “Włókno”. Dziś w budynku swoją siedzibę ma, między innymi, Zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych “Kolejarz”, a o bogatej przeszłości tego budynku mało kto wie.

Czytaj również

Komentarze (41) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group