Czwartek, 4 marca
Imieniny: Eugeniusza, Kazimierza
Czytających: 2110
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wygrał Złoty Pierścień Chopina

Środa, 9 listopada 2011, 7:42
Aktualizacja: Czwartek, 10 listopada 2011, 7:54
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Wygrał Złoty Pierścień Chopina
Fot. RED
Najcenniejsze trofeum siódmej edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Chopin Golden Ring przywiózł z Radovljicy w Słowenii Bartosz Skłodowski, dyplomant Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Moniuszki w Jeleniej Górze. Młody pianista został też doceniony przez Ambasadę RP za najlepsze wykonanie mazurka.

Konkurs w Radovljicy jest jednym z bardziej prestiżowych w swojej kategorii. Tegoroczna edycja skupiła młodych instrumentalistów w dwóch grupach wiekowych: do lat 16 i od 16 do 19 z Rosji, Ukrainy, Austrii, Chorwacji i Polski. Bartosz Skłodowski, który wystąpił wśród starszych uczestników, był jedynym reprezentantem naszego kraju.

– Informację o konkursie znalazłam w internecie. Powinniśmy propagować muzykę Chopina, gdzie się da, a ponieważ to ulubiony kompozytor Bartka, postanowiliśmy wziąć udział w tych zmaganiach, które odbyły się w dniach 3 i 4 listopada – mówi Irina Oleszkiewicz, nauczycielka fortepianu, u której uczy się laureat.

Decyzja okazała się słuszna, bowiem jeleniogórzanin nie miał sobie równych w swojej grupie wiekowej. Konkurs uważany jest za trudny. Z chopinowskiej literatury trzeba było zaprezentować tzw. dużą formę, etiudę i mazurka. Obowiązkowo należało także wykonać utwór słoweńskiego kompozytora Voglera „Rainbow Light Impression”.

Bartosz Skłodowski zagrał Balladę f-moll, Etiudę cis-moll op. 10 nr 4, oraz Mazurka C-dur o. 24 nr 2 Fryderyka Chopina. Za ten ostatni utwór nasz pianista uzyskał specjalne wyróżnienie Ambasady RP w Ljubljanie za najlepsze wykonanie mazurka. Ambasador Cezary Król był także obecny na inauguracji konkursu.

Dodatkową cenną nagrodą dla jeleniogórzanina jest możliwość zagrania recitalu w stolicy Słowenii w najlepszej sali Ljubljany w latach 2012 – 2014. W sumie dyplomant Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Moniuszki uzyskał 97 punktów na 100 możliwych i wywalczył główną nagrodę: Złoty Pierścień Chopina.

Bartosz Skłodowski, którego Irina Oleszkiewicz naucza od pierwszej klasy średniej szkoły muzycznej, swoją edukację pianistyczną rozpoczynał pod okiem Ewy Wieczorek w filii PSM I st. im. Garści przy Szkole Podstawowej nr 11. Aktualnie przygotowuje się zarówno do dyplomu w PSM II stopnia, jak i do matury, którą będzie zdawał w I LO im. Żeromskiego.

Młody pianista ma świetnie opanowany warsztat. Znany jest rodzimym melomanom z występu z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej, z którą zagrał Koncert Fortepianowy f-moll Chopina. Lubi grywać także dzieła Beethovena i Bacha. Jak mówi, nie ma sprecyzowanego czasu, który musi poświęcić na ćwiczenie. Przygotowanie programu zabiera mu jednak średnio około pięć, sześć godzin dziennie. Zamierza dalej kształcić się jako pianista w jednej z wyższych uczelni muzycznych w Polsce. Jeszcze nie wybrał, jakiej.

Gratulujemy sukcesu!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group