Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 7386
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wyciąć złomiarzy

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 21 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 lipca 2007, 9:50
Autor: DOB
Fot. Jelonka.com
Czy uda się powstrzymać falę kradzieży elementów metalowych?

Kradzieże elementów metalowych zdarzają się niemal codziennie. Do historii wyczynów złodziei przeszła kradzież i próba sprzedaży… kilkutonowego spychacza. W ostatniej chwili zapobiegła temu policja.

Niechlubny rekord kradzieży należy do czterech innych jeleniogórzan, którzy z jednego z osiedli ukradli stalowe konstrukcje o łącznej wartości ponad 23 tysięcy złotych! Wpadli, bo było im mało i próbowali wyciąć więcej.

Stal jest jednym z najtańszych metali. Na skupie, w zależności od grubości elementów – można otrzymać od 40 do 60 groszy za kilogram. Droższe jest aluminium, za kilogram płaci się ok. 4 złotych. Za tyle samo miedzi można otrzymać ok. 15 złotych.

Gdzie trafia skradziony złom? Właściciele jeleniogórskich skupów stanowczo twierdzą, że nie przyjmuje kradzionych elementów. – Zabezpieczamy się przed przyjmowaniem kradzionego towaru – mówi Danuta Malinowska, właścicielka skupu przy ul. Wincentego Pola.

Każdy przynoszący złom musi okazać dokument tożsamości. – W specjalnym rejestrze zapisujemy, jakie elementy przyniósł – mówi Ewa Kalmuk, pracownica skupu. – Dzięki temu, możemy później dotrzeć do niego. Sprawdzamy ponadto bardzo dokładnie przyjmowany złom, ale wszystkiego nie jesteśmy w stanie wychwycić.

Podobne zabezpieczenia stosuje się w innych skupach. Każdy z nich musi mieć podpisaną umowę z odbiorcą przedmiotów metalowych. Ich pracownicy twierdzą zgodnie, że złodzieje są coraz bardziej wyrafinowani i próbują ich oszukać.
– Szyny i studzienki kanalizacyjne tną palnikiem acetylenowym na małe kawałki, potem wrzucają je do worka z innymi metalowymi przedmiotami, byle nie rzucały się w oczy – opowiada nam jeden z pracowników skupu.

– Jeleniogórskie skupy złomu są coraz bardziej rzetelne – przyznaje Jerzy Górniak, szef straży miejskiej. Straż co miesiąc je kontroluje. – Owszem zdarza się, że przyjmą coś z kradzieży, ale najczęściej nieświadomie – mówi.
Potwierdza to policja, która w ostatnim czasie nie występowała ani razu o odebranie koncesji któremuś z legalnych punktów.

– Plagą są tak zwane skupy objazdowe – mówi Jerzy Górniak. Bardzo trudno je skontrolować. Kierowca samochodu podjeżdża w umówione miejsce, odbiera złom i jedzie dalej. Transakcja trwa kilka minut. To właśnie w ten sposób spienięża się najwięcej elementów pochodzących z kradzieży.
Przyjmowane one są też chętnie na nielegalnych punktach, działających bez koncesji i zezwoleń. Punkty te przyjmują złom tylko od tzw. swoich ludzi i to pod osłoną nocy.

Podobne działania podjęła już policja. – Funkcjonariusze kontrolują już wszystkie napotkane osoby, które przenoszą lub przewożą złom. Wypytują dokładnie o to, skąd pochodzą te elementy – mówi nadkom. Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej policji w Jeleniej Górze. – Jeśli okaże się, że są skradzione, wobec kontrolowanych wyciągamy konsekwencje.
Za kradzież złomu można trafić nawet na 5 lat do więzienia.

Policja radzi też pokrzywdzonym, by jak najszybciej po kradzieży dokonywali zgłoszenia. – Wówczas jest duża szansa na złapanie sprawcy na gorącym uczynku – mówi Edyta Bagrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Zibij 21-07-2007 10:24
Kradną rynny i rury miedziane i sprzedają i jakoś nikt na skupie nie zapyta skąd to jest i co z tego, że spisze z dowodu.
~Łowca byków 21-07-2007 10:34
Złomiarze, którzy rabują stalowe wyposażenie dróg i budynków to istna plaga, z którą należy walczyć jak z każdym przestępstwem gospodarczym i ostro karać zarówno złdzieja jak i pasera. Ich bezmyśłność sięga zenitu. Jak czytam, że te skradzione rzeczy tną palnikami na drobne elementy to nawet im współczuję. Nie wiem jak im się to opłaca przecież gazy techniczne i tarcze do cięcia stali też kosztują, być może nigdy nie liczyli tych kosztów. No i nie wierzę, że można tak pociąć elementy nastudzienne, że będą trudne do identyfikacji. Szczególnie nałożyłbym nacisk na kontrolę odbiorców na całej linii, bo przecież ci objazdowi też mają gdzieś swoje siedziby i również gdzieś oddają ten złom do dalszej przeróbki. Znaleziony podejrzany kawałek metalu na placu skupu złomu powinien skutkować cofnięciem prawa do skupowania surowców wtórnych. Kontrole raz na miesiąc przez SM to śmiech na sali.
~złomiarz 21-07-2007 10:36
Uczciwe skupy złomu?Śmiesznie. Znam wszystkie na terenie Jeleniej Góry i tak naprwadę trzeba by sie dokładne przyjrzeć temu na Nadbrzeżnej przy Celwiskozie. Facet–Wiesiek mówi, ze czynny jest tylko za dnia, a skupuje nawet w nocy. Normalnie 24/24h. Coś jest nie tak. Chyba spać nie może
~nomillll 21-07-2007 11:17
napiszcie co z bombermanami z miłkowa tymi co mieli mieś sprawę w sądzie 18.07.07r. sprawy nie było ale kiedy bęzie???mam nadzieje że dostaną z 8 lat
~ktos jestem 21-07-2007 12:17
te skupy zlomu to normalnie takie uczciwe...jeszcze nigdzie w jeleniej takiego nie znalazlam
~marl 21-07-2007 21:21
Dowód owszem sprawdzaja , natomiast jakiś rejestr co kto przyniósł to tylko w teorii–bzdury piszecie.
~piotrek 21-07-2007 21:41
Tak panie pracowniku skupu złomu. Na pewno ktoś tnie kratkę 15kg kratki ściekowej w cenie 50gr/kg palnikiem acetylenowym na drobne kawałki i wrzuca do worka, gdzie kg acetylenu kosztuje ok. 30zł.
~ do wszystkich 22-07-2007 0:08
de..ile jestescie i tyle
~Bed Bojs 22-07-2007 10:09
usmialismy sie... skup czynny 24 h i zawsze w nocy dzialaja palniki... ciekawe co tak tna zapamietale. Proponujemy, aby redakcja jelonki zajrzala laskawie na teren po celwiskozie, tam jest prawdziwe eldorado dla zmlomiarzy. Tak samo komendant Gorniak, ktory nie wie nawet, ile ma patroli w nocy, moze raz by sie tam przeszedl? SM nie potrafi zlapac zlomiarzy, ktorzy kradna rynny na Placu Ratuszowym, szkoda slow...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group