Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4440
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wybitne zdjęcia, wybitnych twórców

Środa, 19 września 2018, 6:08
Aktualizacja: Czwartek, 20 września 2018, 6:47
Autor: BWA
Jelenia Góra: Wybitne zdjęcia, wybitnych twórców
Fot. Użyczone/BWA
Wernisaż wystawy towarzyszącej XX Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze odbędzie się 21 września (piątek), godz. 18.00 w Galerii BWA w Jeleniej Górze, przy ul. Długiej 1. Organizator wystawy: Jeleniogórskie Centrum Kultury, Współorganizator – Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze.

To wystawa dwojga wybitnych twórców polskiej fotografii – Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego. Wystawa towarzyszy obchodom XX Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze jednej z najważniejszych imprez fotograficznych o tematyce górskiej w Polsce, organizowanej od czterdziestu lat przez Jeleniogórskie Centrum Kultury (wcześniej pod nazwą WDK i RCK).

Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki to artyści do końca życia związani z Jelenia Górą, byli głównymi organizatorami życia artystyczno – fotograficznego w Jeleniej Górze. Ich rola w integracji środowiska fotograficznego w Polsce jest nieoceniona. Pracowali w Jeleniogórskim Centrum Kultury i tam zajmowali się organizacją Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, górskich plenerów, wszechnic fotograficznych, prowadzili Galerię Korytarz, powołali szkołę fotografii przy JCK i przez całe życie byli aktywni twórczo. Propagowali tradycyjne techniki w fotografii, pracę w ciemni fotograficznej. Uczestniczyli we wszystkich najważniejszych prezentacjach fotografii w Polsce.

Wystawa jest prezentacją najwyższej klasy fotografii górskich z Tatr, Karkonoszy, Gór Stołowych, Rudaw Janowickich i Pienin, które Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki tworzyli równolegle do innych swoich cykli fotograficznych. Fotografie wykonane zostały w sposób tradycyjny, w ciemni, metodą fotochemiczną, są stykami i powiększeniami wykonanymi z wielkoformatowych negatywów. Stanowią przykład szlachetnego rzemiosła fotografii i piękna wykreowanych obrazów. Na wystawie można zobaczyć ponad 100 fotografii. Najstarsze prace Wojciecha Zawadzkiego z Karkonoszy i Rudaw Janowickich pochodzą z lat siedemdziesiątych, Ewy Andrzejewskiej z osiemdziesiątych. Prace do wystawy wypożyczone zostały od spadkobierców artystów Jana Zawadzkiego i Przemysława Winczewskiego.

Katalog towarzyszący wystawie zawiera wszystkie najważniejsze, często nieznane fotografie górskie Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego zebrane w jednym, 200 stronicowym wydawnictwie z tekstami krytycznymi o twórczości fotograficznej artystów i notami biograficznymi, w kontekście fotografii górskiej. Projekt graficzny katalogu wykonała Monika Aleksandrowicz.

Wydanie katalogu jest szczególnie ważne dla upamiętnienia twórczości fotograficznej Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego w pierwszą rocznicę ich śmierci, oraz przypomnienia o ich działalności kulturalnej.

Koordynator projektu “Ewa Andrzejewska. Wojciech Zawadzki. Góry – Fotografia”: Joanna Mielech.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Jeleniej Góry.

Twoja reakcja na artykuł?

2
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group