Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 6940
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wszystkie stacje w gminne ręce

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Czwartek, 25 września 2008, 8:24
Aktualizacja: 14:50
Autor: TEJO
Dworzec kolejowy w Sobieszowie.
Fot. TEJO
Warty nawet miliardy złotych majątek Polskich Kolei Państwowych w postaci zniszczonych dworców będzie mógł przejść w ręce samorządowców, którzy nie zapłacą nawet grosika za przejmowane mienie. Warunek: muszą zadbać o przejętą własność.

Szczegóły przygotowanej ustawy, która ma obowiązywać już w przyszłym roku, zdradza dziennik Polska. Co oznacza jej przyjęcie? Ustawodawca ma nadzieję, że jest to recepta na zapewnienie dobrej kondycji budynkom stacyjnym, które od lat nie remontowane niszczeją.

Samorządy, przejmując dworce, zobowiązują się tym samym do ich wyremontowania i utrzymywania w czystości. Mają w tym pomóc dotacje z Funduszu Infrastruktury i Środowiska. Wyniosą nawet 70 proc. wartości inwestycji.

Jak informuje gazeta, takie rozwiązanie ucieszy obydwie strony. Kolejarze będą mieli jeden kłopot mniej, a samorządy dostaną nieruchomości położone na atrakcyjnych terenach. Mogą też zyskać pasażerowie, którzy nie będą czekali na pociągi w brudzie.

Na razie jeszcze nie wiadomo, czy samorządowcy z Jeleniej Góry chętnie przejęliby zaniedbane stacje na terenie miasta: dworzec zachodni, cieplicki i sobieszowski. O tym, że pieniędzy brakuje na inne cele, można było się przekonać podczas ostatniej sesji, kiedy radni przyglądali się każdej złotówce omawiając poprawki budżetowe. - Ruch samorządu jest uzależniony od postawy Polskich Linii Kolejowych. Jeśli będą inwestowały w remont torowiska, a nie straszyły zamykaniem połączeń, przejęcie dworców będzie miało sens. Wszystko będzie zależało od zainteresowania pasażerów podróżami z PKP – usłyszeliśmy w magistracie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~sainz 25-09-2008 9:07
GLUPOTA to ja tez to wezme i wyremontuje jeszcze dotacje wezme zprywatyzować pod takim samym warunkiem
~socjolog 25-09-2008 9:30
jesli warty miliardy złotych ten majątek, to ja bym na miejscu gminy sprzedał go jak najszybciej, bo sie może okazać, że inaczej to gmina wtopi tylko jeszcze kolejne miloiny w ten "majatek"...
~jaśko 25-09-2008 9:40
Jak nie wyremontujecie to zlikwidujemy połaczenie... Hmm.. Szantaż podobno jest karalny.
~ 25-09-2008 10:56
naprawde niezłe foto !
~No, poczekamy. 25-09-2008 12:28
Jakie miliardy , jakie pięć złotych drewniane ?! Miliardy , to sobie krzyczy PKP. Towar jest jednak tyle wart, ile kupujący chcą dać zań.Owszem ten majątek jest wart tyle , co kupa złomu i kupa gruzu.
~Sabath 25-09-2008 21:59
patrząc na tą fotkę przypomina mi się pewien sen ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group