Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5964
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wszyscy Święci radują się w niebie!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 1 listopada 2011, 14:09
Aktualizacja: Środa, 2 listopada 2011, 8:02
Autor: RED
Więcej zdjęć wkrótce.
Fot. RED
– To dzień radości, w którym każdy z nas obchodzi swoje imieniny, bo w niebie świętują wszyscy nasi patroni – mówi ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski o dzisiejszej uroczystości Wszystkich Świętych. We wtorek tłumy mieszkańców i gości odwiedzają cmentarze w Jeleniej Górze i okolicach.

Odwiedzinom mogił bliskich a zarazem spotkaniom w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych sprzyja piękna, słoneczna pogoda. Już od samego rana wzmożony ruch panował na starym cmentarzu komunalnym przy ulicy Sudeckiej. Podobnie było na nowej nekropolii. Korzystając ze złotej polskiej jesieni ludzie pokonywali dystans między tymi miejscami wiecznego spoczynku na piechotę.

Na nekropoliach niemal na każdym grobie – znicze, lampiony, kwiaty i stroiki. Skupieni wokół mogił ludzie modlą się, rozmawiają, wspominają. Nie brakuje też grobów opuszczonych i zaniedbanych. Ale i tam rozbłyskują płomienie ognia zniczy, będącego symbolem Zmartwychwstania i życia wiecznego. Charakter święta burzą pełne nieczystości pojemniki na śmieci ustawione nie w ustronnych, ale reprezentacyjnych miejscach lub na środku węższych alejek. Nie ułatwia to przejścia.

Wpatrując się w tablice z nazwiskami zmarłych odnajdujemy postaci znane w najnowszych dziejach Jeleniej Góry, choć pokryte cieniem niepamięci. Pierwszy starosta, Wojciech Tabaka, pierwsza dyrektor Państwowego Teatru Dolnośląskiego, wybitna aktorka Zuzanna Łozińska, Stanisław Maciukiewicz, pierwszy dyrektor jeleniogórskiego ogólniaka, czyli I LO im. Żeromskiego. Prócz tego ludzie, których znaliśmy, a którzy przenieśli się już w inny wymiar pozostawiając po sobie wspomnienia i nagrobki.

Jak zwykle jeleniogórzanie chętnie palą znicze w symbolicznych kwaterach: Ofiar Sybiru i totalitaryzmu, faszyzmu, a także w kwaterze wojsk Armii Czerwonej, nad którą góruje przeniesiony tu z placu Niepodległości (dawniej Prezydenta Bolesława Bieruta) pomnik wdzięczności. Nie brakuje także tych, którzy upamiętniają zmarłych pochowanych w kwaterze poległych za „utrwalanie władzy ludowej”. Tu, na cmentarzu, wszyscy są równi.

Po południu przez cmentarz przeszła procesja, którą prowadził ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski, proboszcz parafii pw. św. św. Erazma i Pankracego i rektor Bazyliki Mniejszej pod tym samym wezwaniem. Modlono się za wszystkich zmarłych częścią chwalebną Różańca

. – Dziś wszyscy obchodzą swoje imieniny, bo w niebie z obcowania z Panem radują się Wszyscy Święci, nasi patroni – mówił ksiądz Bogdan Żygadło. Czego należy sobie życzyć? – Abyśmy szli drogą Błogosławieństw Pana: sprawiedliwości, czystości, miłości i pokoju – dodał. Duchowny podkreślił także, że ważna jest pamięć, której wyrazem jest dbałość o mogiły bliskich, ale największym dla nich darem jest modlitwa i pełen udział we Mszy Świętej. Eucharystię sprawowano przed kaplicą św. Michała Archanioła. Msze celebrowano także na innych cmentarzach w Jeleniej Górze.

To nie koniec wspominania tych, których już wśród nas nie ma. Jutro Kościół katolicki obchodzi dzień zaduszny poświęcony pamięci wszystkich wiernych zmarłych. W odróżnieniu od dzisiejszej, radosnej uroczystości, dzień ten powinien być pełen skupienia i modlitw o wieczną radość dla naszych bliskich i znajomych, którzy odeszli na zawsze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz

Piipi Jelonkowa 1-11-2011 16:19
~OJEJ ! .. imieniny w Niebie ! .. to znaczy,ze mają dzisiaj wolne .. Wszyscy Święci !
Piipi Jelonkowa 1-11-2011 16:24
~ C.d .. gdzie odeszli zmarli ? .. patrz.zdj.nr.09 ~DLACZEGO ? .. jest tylko dla nich .. to smutne zapomnienie !
~SAM 1-11-2011 17:32
"To dzień radości ,w którym każdy z nas obchodzi swoje imieniny". Brak słów...przepraszam.
~Trzy grosze 1-11-2011 18:05
...Piipi, Trzy grosze maja nadzieje, ze jak co roku, nie zapomnialas o opuszczonych grobach, przy ktorych nie ma nikogo z bliskich...pozdrawiam http://www.rotfl.com.pl/zaduszkowa+zaduma,details,84912,lightbox.html
~Bezrobotny 1-11-2011 18:26
jakie niebo,gdzie ono jest?To nie jest epoka średniowiecza,że słudzy Pana Boga wciskali kit ciemnemu społeczeństwu.
Piipi Jelonkowa 1-11-2011 18:30
..do - [~Trzy Grosze ] .. myslałam o Tobie ! ~Wiesz ? .. idę jeszcze dzisiaj na cmentarz .. a *tam pomodlę się za Duszę zmarłych,tych .. bliskich Twojemu sercu ! .. a ty popatrz w kierunku swojego sąsiada,bo tam jest grób mojej Cioci i mojego Wujka na polach cmentarnych, tak bardzo odległych od mojej Ojczyzna .. tam w Port Washington ! .. pomilcz .. sercem patrząc na Niebo !
~~~Bezrobotny 1-11-2011 18:56
żal mi Ciebie ...
~Przodek 1-11-2011 20:36
Żyjemy tak długo jak długo pamiętają o nas inni. Chcielibyśmy iść do Nieba z marszu ,ale tak się nie da. I my i wy będziemy kiedyś wezwani na Sąd Ostateczny przed oblicze Pana i On zdecyduje gdzie trafimy na wieki. Prosimy zatem o wspomnienie i modlitwę za nas , a wam żyjącym na tym ziemskim padole radzimy :-Zastanówcie się nad swoimi uczynkami , żebyście nie musieli prosić innych o modlitwę za was.Memento mori!!!
~til 1-11-2011 20:52
Prawie codziennie mijam nowy pomnik przy kościele Sanktuarium Krzyża Świętego. Niedawno postawiony i już zapomniany. Pewnie trepizna panuje.
~Do ~ 1-11-2011 21:25
~Bezrobotnego,,, Hej, słowo "niebo" jest używane w Biblii na trzy sposoby: atmosfera, powietrze; przestrzeń kosmiczna z gwiazdami i planetami oraz siedziba Boga. Zostaw to wierzące towarzystwo i nie przejmuj się tym, co mówią i czynią. Oni podwójnie odpowiedzą za to przed moim Tatą - zapewniam Ciebie na 100%. Tato nie kłamie!!! To dobrze, że masz takie przemyślenia - Bóg kocha właśnie takie osoby. Będzie dobrze! Głowa do góry!
rymcycymcy 1-11-2011 23:37
Aby cenzorowi dać wytchnienie, pominę część istotnych przemyśleń po tym materiale ...a z tych pozostałych (nie mniej ważnych) ...fajne fotki Panie RED :) Warto poświęcić kilka minut na obejrzenie ...jest parę godnych :)
~Trzy grosze 1-11-2011 23:42
...Piipi - Trzy grosze spełniły Twoją prosbę...dziekują za modlitwę i pamięć...obejrzyj koniecznie "Zaduszkową zadumę" - nostalgiczna i odpowiednia na ten czas prezentacja - warta zadumy... pa
Piipi Jelonkowa 1-11-2011 23:59
..do - [~Trzy Grosze ] .. byłam dziśiaj na cmentarzu do godz.21 .. wieczorna zaduma nad przemijaniem i zobaczeniem tego,co już odeszło ... lecz we wspomnieniach pozostało ! ~Wiesz ? .. na Cmentarzu Zydowskim *ujrzalam w ciemności nadzieję na pojednanie - to pomiędzy drzewami 6 zapolonych zniczy ,gdzie były mogiły zmarłych pochowanych w miescie Hirschberg .. rozsypałam tam zasuszone kwiatki z pól .. tej ziemi,która była dla nich Ojczyzną - Ziemią Śląską !
Piipi Jelonkowa 2-11-2011 0:12
..do - [~Rymcycymcy ] .. czytasz tylko Jelonkę i błądzisz ! ..warto zaglądnąc do "sąsiadki",bo *tam jest fajnie napisane: - "Okazuje się,że wszyscy jestesmy religijni.Człowieka nie da się zredukowac tylko i wyłącznie do konsumcji i produkcji.Pewnie,że jesteśmy związani z miejscem urodzenia,kulturowym uzależnieniem, a religia jest nośnikiem kultury" - frag.wyp.ks.a.Bokiej dla "Nowin Jelenogórskich" - 13.wrzesnia 2011 / str.22
~Trzy grosze 2-11-2011 2:36
"...Jest tylko jeden taki dzień w roku Gdy przy mogilach Zmarłych stoimy do zmroku,W złocie chryzantem i przy ogniu zniczy, Biegnących godzin nikt z nas nie liczy. Niespokojne płomyki zniczy migotliwych Po dymów kotarze snują się do nieba,A szare cienie Zmarłych pośród żywych,Żebrzą o modlitwę, jak o kromkę chleba...I naszym też świętem Dzień Zaduszny będzie Gdy duch, jak z mydlanej bańki, z naszych ciał uleci, I cień nasz bezgłośnie w dlugim rzedzie stanie By o modlitwę prosić dzieci naszych dzieci... Przystań tu na chwilę, wchłoń cmentarną ciszę, Czy usłyszyszysz to, co ja słyszę?..." Piipi - Twoja dzisiejsza zaduma nad przemijaniem, szczególnie w tej uroczystej, wieczornej scenerii, napewno musiala być niezwykła...Trzy grosze "zazdoszczą" Ci tych niepowtarzlnych chwil...
~Rt2 2-11-2011 7:58
Nie ma żadnych imienin!!! Ludzie zalegają w grobach, a nawet Biblia pisze o tym aby nie oddawać czci zwłokom, oraz nie kultywować kultu zmarłych ( kultu przodków). Wczoraj byłem w Czechach tam normalny dzień pracy, aż miło człowiekowi,że nie ma tego katolickiego święta polegającego na znoszeniu rozmaitych gadżetów w sposób masowy na miejsca pochówku!!! Pokażcie mi gdzie w Biblii jest napisane, że mam obchodzić te święto...
~43etre 2-11-2011 8:03
Oddawanie kultu zmarłym, to czyste pogaństwo! występuje w rozmaitych kulturach , w tym weszło też do katolicyzmu, na bazie wcześniejszych uwarunkowań kulturowych. Trudno ludziom zrozumieć, że pamięć ma się w głowie, a nie w grobie na cmentarzu, w postaci wiązanki kwiatów czy znicza lub mszy zamówionej za pieniądze. Jedno z bardziej ponurych i beznadziejnych świat katolickich, co więcej występujących bardzo nielicznie na globie!
~ 2-11-2011 8:10
Piipi, rowniez ci zazdroszcze, ze tam moglas byc. W Niemczech- przynajmniej na polnocy to normalny dzien pracy.Dziwnie czulam sie wczoraj wiedzac, ze w Polsce pelne cmentarze. Jestem niewierzaca i nie oddaje kultu nikomu ani niczemu. Zyje TU I TERAZ. I bzdura jest wypisywac "okazuje sie, ze wszyscy jestesmy religijni" (Piipi, 00:12). Ale pamiec Zmarlych czcze, szczegolnie zmarlych mi bliskich. Daje okazje do zamyslenia sie nad wlasna nicoscia. Pozdrawiam.
~Rt2 2-11-2011 8:20
Pipi napisała,że wszyscy jesteśmy religijni - Ale to jest ogromna nadinterpretacja- co to znaczy wszyscy??? Poza tym religijność a wiara, dwie różne rzeczy! Żydzi Faryzeusze, ktorzy ukrzyżowali Jezusa, byli religijni, ale mieli kłopot z wiarą w Niego. Wiec ,to nie tak prosto można być religijnym, można biegać na cmentarze i do kościoła, a w Boga nie wierzyć, albo wierzyć po swojemu, tak jak wygodnie. Tak wierzy większość Polaków, która nawet nie zna przykazań biblijnych, bo dla Polaków właśnie religia i tradycja jest najważniejsza, bo wyssana z mlekiem matki!!! Nie chce być religijny, bo religia ,jako wymysł ludzki nie zbawia, zbawienie jest od Boga, a nie od religii!!!
~ 2-11-2011 8:38
Podpisuje sie calkowicie pod Rt2. twierdzenie, ze "wszyscy sa religijni" to wmawianie w Zyda chorobe. Zapewniam- nie wszyscy! Wiara katolicka (nie tylko polska) to przede wszystkim troche tradycja a troche wymysly i dogmaty Kosciola dla przyciagniecia wiernych- kolorowe ubranka ksiedza, chrzest noworodkow, kult swietych i maryjny, choinka, zajaczki, spowiedz, celibat, czysciec....o tym nigdzie nie pisze w Biblii. A przeciez to pismo swiete ma byc podstawa kazdego chrzescijanina, bo to poczatek. Piipi, nie kazdy MUSI byc wierzacy. Bez wiary tez mozna zyc mo...lnie i przykladnie. I nie potrzeba niektorym do tego strachu przed czysccem i pieklem.
~jan 2-11-2011 8:56
smietnik w głównych alejach cmentarza , awersja zarządcy cmentarza dla kwatery żołnierzy radzeckich na której przez rok nie mozna naprawić złamanego słupka ogrodzenia łancuchowego ,to obraz MPGK Sp.zo.o pod kierownictwem dożywotniej synekury.......
Piipi Jelonkowa 2-11-2011 9:17
..do - [~Vikuśia ] .. ostatnio miałam okazję oglądac serial .. " Borgia" emitowany z niemieckiej telewizji ZDF .. i wiem,że nazwisko tego rodu hiszpanskiego wymawia się w j.włoskim "bordzia",a w hiszpanskim "borcha" ~Wikuśiu .. wszędzie są ludzie,którzy rozumieją Boga.. tak jak to wspomniane nazwisko !
Piipi Jelonkowa 2-11-2011 9:27
..do - [~ Trzy Grosze ] .. również byłam w modlitwie przy Twoich bliskich .. pozdrawiając ich ..od Trzy Grosze ! .. z podziękowaniem za "Pamiętniki Ewy" i stronę inter".zaduszkowa - zaduma" ~Wiesz ? .. tylko w ciszy można usłyszec koncert chrabąszczy .. tych ze wspomnień !
~ 2-11-2011 9:37
piipi, ja szanuje twoja religijnosc, ale mnie juz nie nawrocisz. ja zyje przykladnie, bez grzechu i bez religii. I denerwuije sie na tych, ktorzy zyja w tzw. "grzechu" i potem biegaja do spowiedzi. Mam taka pewna dlasza ciocie. Kuzynka mojego taty. Jest bardzo wierzaca, ale to bardzo niedobra kobieta. Chodzi CODZIENNIE do kosciola i czesto do spowiedzi. Ksiadz zapuka w deseczke i przeciez bedzie jej odpuszczone....wiesz, ja nie mam takiej deseczki. MUSZE zyc mo...lnie i przykladnie, bo nie wierze w tego pana, ktory mi powie, ze mam "odpuszczone..."Pozdrawiam.
rymcycymcy 2-11-2011 11:16
09:37 | ~ | Viki ...jak to żyjesz bez grzechu ?! :) ...no nie żartuj ! Kiedy będziesz w JG ? ...musimy to jakoś naprawić ! ;)
~ 2-11-2011 11:33
Rymcy: z mezem i u rymcy to nie grzech!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (kazdy orze jak moze, zeby nie zyc w grzechu)
~ 2-11-2011 11:40
Korekta: mialo byc oczywiscie Z RYMCY, a nie u rymcy. U kogo to juz wszystko jedno:-)
rymcycymcy 2-11-2011 12:09
02-11-2011 11:40 | ~ | hehe :)...przez chwilę zaniemówiłem (przed korektą), ale generalnie to jestem otwarty na takie różne :)))
~Rt2 2-11-2011 12:14
Ale numery, powiem wam jak,to jest ostatnio byłem na wyjeździe w górach i w takim Krzeszowie w kościele zobaczyłem plakat: Katoliku tych symboli się wystrzegaj; a tam pentagramy, pacyfy i drzewko życia jako symbol pogański oraz oko Horusa czyli wszechwidzące oko szatana,takie jak na banknocie jednodolarowym czy w Egipcie na freskach lub w każdym Katolickim kościele.Ale najśmieszniejsze w tym wszystkim było to,że w Wambierzycach w kościele katolickim zobaczyłem i drzewko życia poświęcone papieżowi i oko Horusa czyli szatana i inne wota demoniczne. Był nawet różaniec z popcornu, gdybym nie studiował tych kulturowych zagadnień, to takie Wambierzyce były by dla mnie święte:) A to jest miejsce kultu maryjnego z potężną aurą, która aż człowieka odrzuca ponure mury i sztuka przesycona pogaństwem
~fk 2-11-2011 12:45
do RT2: toś amerykę odkrył ! najlepiej nie czynić z niczego świętości to się uniknie rozczarowania. Kościół to relikt średniowiecza jakimś cudem ocalały - kto się chce w to bawić ten się bawi, chociaż bawić się będzie coraz mniej ludzi w PL. I chwalić boga.
~ 2-11-2011 12:57
Rt2- bo przeciez KK to zbiorowisko hypokrytow. Gdzie w biblii pisze o rozancu? kto go nakazal uzywac? i jak sobie taki popcornowy rozaniec poswieca (musi byc poswiecony, zeby byl wazny), to on sie przeciez rozlezie.....rymcy, ale byl szok, co? sama przestraszylam sie tego widoku przed korekta:-)))))))))))))
~Druk Wspomni 2-11-2011 13:17
Wszystkich, którzy chcą utrwalić pamięć o swoich bliskich zapraszamy do publikacji prywatnych wspomnień. W ramach inicjatywy "Druk Wspomnień" pomagamy zachować przeszłość poprzez druk niskonakładowych prywatnych książek. Więcej informacji na: www.drukwspomnien.pl
Piipi Jelonkowa 2-11-2011 13:31
..do - [~Vikuśia ] .. - " Są tacy ateiści,na przykład Hitchens,który jest chory na raka i twardo obstaje,że ,cha,cha,niczego nie ma,wszystko się konczy,a wy naiwniaki,myślicie,że coś po tym będzie.Ignoranci.Cha,cha,cha (..) Są *tacy ludzie,ale powiedziałbym,że bardzo wielu,którzy,jak się dowiedzą,że ich dziecko dwunastoletnie jest chore na białaczkę,takiej siły w sobie nie mają" - frag.art. "Płonę i się uśmiecham" - Interview z dr.Bartłomiejem Dobroczyńskim dla dziennika - "Gazeta Wyborcza" z dn.29-30 pazdziernik 2011 / str.26
~ 2-11-2011 13:54
Smiertelnie chorych ateistow jest wiecej, nie tylko ten, ktorego ty opisujesz. I nie moge sobie jakos wyobrazic, ze oni wszyscy w obliczu smierci zaczna nagle wierzyc w Boga. Ze strachu? z zalu i zazdrosci, ze inni pojda do nieba (czy gdzies tam), a oni i ich chore dzieci nie? to co to za wiara? oparta na strachu? Ja mam troche inna teorie- smiertelnie chorzy niewierzacy nie chca umierac, wierza, ze wyzdrowieja, robia wszystko, by zmobilizowac wszystkie sily witalne. Nie rezygnuja tak jak moze niektorzy silnie wierzacy, ktorzy ciesza sie na spotkanie z Bogiem i bliskimi, ktorzy juz TAM (gdzie???) sa. Ale to tylko taka moja teoria i doswiadczenie z moja babcia, ktora zamiast sie leczyc wolala umrzec, bo...czeka na nia maz....
~eksfoto 2-11-2011 18:42
A tam umieranie, to ludzka sprawa, wiara czy nie wiara, to już jak kto woli, ale te chore obrzędy, to już przeginanie, nigdzie prawie na świecie tego się nie robi no chyba jeszcze w Meksyku, ale tam z jajem:) I nie potrzeba mieszać Boga z religią, bo to dwie różne narracje. Katolicyzm, to raczej pogaństwo niż Chrześcijaństwo, a wszyscy agnostycy, czy ateiści robią znak równości miedzy tymi zagadnieniami. to tak jakby przyrównywać papieża do Boga, ma się to tak jak piernik do wiatraka:)
Piipi Jelonkowa 2-11-2011 21:43
..do - [~Vikuśia ] .. a ja chciałabym miec Ciebie .. jako Kumpelkę-Aniołka w Niebie !
~ 3-11-2011 8:21
Wiesz Piipi, ja nie wiem, czemu ja nie mialabym byc tym aniolkiem; moze jednak bede? nie kradne, nie pije, nie robie nikomu krzywdy.Najwiekszym moim "grzechem" jest to, ze nie lubie KK......innych grzechow nie pamietam, za wszystkie serdecznie zaluje:-)
~ 3-11-2011 8:43
Podoba mi sie stwierdzenie, ze nie mozna Boga mieszac z religia- podpisuje sie pod tym. Wielu katolikow uznaje, ze Bog istnieje tylko i wylacznie w...budynku koscielnym oraz w niebie (ale tylko tym katolickim:-))))). Ja mysle, ze jezeli Bog tam naprawde gdzies jest, to niektore koscioly katolickie omija wielkim lukiem. A na pewno te, w ktorych "panuje" ksiadz, ktory robi tam takie rozne niecne rzeczy, ktorych nie bede tu wymieniac. A z cala pewnoscia Bog jest u biednych, glodnych dzieci afrykanskich, nawet u tych, ktore w niego nie wierza, bo o nim nie slyszaly... I chory wymysl, ze nieochrzczone dziecko (coz ono jest winne????) pojdzie do piekla dyskwalifikuje w moich oczach ten caly ten nienormaly kram.
~ 3-11-2011 9:08
"Jedynym nieomylnym rozstrzygnięciem Kościoła w kwestii pośmiertnego losu nieochrzczonych dzieci jest orzeczenie Soboru Florenckiego, które uczy: „ (dusze tych) którzy w grzechu śmiertelnym albo w samym grzechu pierworodnym umierają, zaraz schodzą do piekła, jednak nierównymi karami są dotknięte” (Denz. 693) 1 . " Czyli...nie wszyscy swieci sa w niebie, tak jak mowi Bogdan Zygadlo. A szkoda....tam w niebie przydaloby sie pare slicznych dzieci, nawet tych nieochrzczonych. A tak to co? beda same stare babcie moherowe, ktore co niedziele biegaly do kosciola i do spowiedzi, bo bardzo czesto grzeszyly....Kto w to wszystko wierzy jest sam sobie winny.....
~fk 3-11-2011 9:31
Niemro, nie podoba ci się KK - to się do niego nie zapisuj, nie ma obowiązku. Daj innym wolność wyboru, masz ją ty, więc niech mają i inni. Zachowujesz się jakby cię w dzieciństwie jakiś ksiądz molestował. To by tłumaczyło twoją rozdygotaną psychikę i obsesję na tym punkcie. (i żeby była jasnosć - ja w kościele byłem ze 2 razy w życiu i to w dziećiństwie z babcią)
Piipi Jelonkowa 3-11-2011 14:38
..do - [~ Vikuśia ] .. ty nie jesteś grzesznicą ! .." to chrześcijanstwo jest współodowiedzialne na przykład za Holocaust !"
~ 6-11-2011 22:35
do 03-11-2011 14:38 | Piipi Jelonkowa | - chyba cie juz powaliło

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group