Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 8212
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: "Wszyscy gramy w siatę" – dzisiaj spotkanie w SP 8

Czwartek, 16 maja 2013, 10:04
Aktualizacja: Piątek, 17 maja 2013, 7:31
Autor: Org
Region: "Wszyscy gramy w siatę"  – dzisiaj spotkanie w SP 8
Fot. Organizator
Stowarzyszenie Piłki Siatkowej na Siedząco w Legnicy przystąpiło do realizacji projektu "Wszyscy gramy w siatę". W pierwszym etapie, w wytypowanych pięciu szkołach integracyjnych pięciu miast województwa dolnośląskiego (Wrocław, Wałbrzych, Milicz, Jelenia Góra i Legnica),odbędą się „Dni Sportowej Integracji”. Zwieńczeniem będzie I Dolnośląski Turnieju Piłki Siatkowej na Siedząco. Spotkanie w ramach tego projektu odbyło się dzisiaj (16.05.) w Szkole Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze.

W programie dnia integracji zaplanowano m.in.: prezentację piłki siatkowej na siedząco – najbardziej integracyjnej dyscypliny sportu, prelekcje propagujące odpowiednie wzorce zachowania w stosunku do osób niepełnosprawnych, projekcję filmów instruktażowych propagujących w/w idee, mecz pokazowy piłki siatkowej na siedząco z włączeniem do udziału w nim adresatów projektu ( m.in. uczniów szkół integracyjnych, członków lokalnych klubów piłki siatkowej, członków lokalnych stowarzyszeń osób niepełnosprawnych).

W drugim etapie zaplanowano: przeprowadzenie konsultacji szkoleniowych przygotowujących drużyny do udziału w turnieju i przeprowadzenie zawodów - I Dolnośląskiego Turnieju Piłki Siatkowej na Siedząco „Wszyscy gramy w siatę”.

W turnieju udział wezmą reprezentacje pięciu miast, w których uprzednio przeprowadzono „Dni Sportowej Integracji”. Turniej podsumuje projekt oraz będzie swoistą nagrodą dla jego uczestników.

Czynny udział w projekcie i turnieju finałowym weźmie Mariusz Wlazły – wicemistrz świata 2006, który wraz ze swoim klubem - PGE Skrą Bełchatów listopadzie 2012 roku zdecydowali się wspierać polską piłkę siatkową na siedząco.

Dlaczego „siatkówka na siedząco”?
Piłka siatkowa rozgrywana na siedząco jest to zespołowa gra sportowa oparta na przepisach gry w piłkę siatkową zmodyfikowanych w taki sposób, aby umożliwić grę zarówno osobom niepełnosprawnym jak i pełnosprawnym na jednym boisku, dając im równe szanse na wygraną. Integracyjny charakter tej gry dodany do wszystkich innych walorów tradycyjnej siatkówki stanowi o wyjątkowości tej dyscypliny sportu.

Od piętnastu już lat w Polsce rozgrywane są zawody w tej dyscyplinie sportu. Na bazie obserwacji funkcjonowania drużyn złożonych z osób pełno- i niepełnosprawnych można stwierdzić, iż ten sposób integracji środowisk jest niezwykle efektywny i przebiega w sposób niewymuszony. Niestety świadomość istnienia dyscypliny sportu dla wszystkich jaką jest piłka siatkowa na siedząco w społeczeństwie jest bardzo ograniczona.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest małe zainteresowanie mediów sportem osób niepełnosprawnych w Polsce, ograniczone finansowo możliwości promocji piłki siatkowej na siedząco oraz ograniczony program usprawniania dzieci niepełnosprawnych.

Niniejszy projekt znosi powyższe ograniczenia, pozwala nam zaprezentować walory piłki siatkowej na siedząco oraz stworzyć warunki do uprawiania tej dyscypliny sportu na Dolnym Śląsku.

Czas realizacji projektu to 2 kwiecień – 30 czerwiec 2013. Jest on realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Realizację projektu koordynują: Bożydar Abadżijew – trener reprezentacji Polski w piłce siatkowej na siedząco – wiceprezes Stowarzyszenia Piłki Siatkowej na Siedząco (kontakt: 607 29 68 23, babadzijew@gmail.com) oraz Michał Stańdo – instruktor piłki siatkowej – reprezentant Polski (kontakt: 669 356 285).

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group