Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 2727
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wszyscy czekają na „Klątwę”

Czwartek, 29 listopada 2007, 11:06
Aktualizacja: 11:07
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Wszyscy czekają na „Klątwę”
Fot. Agnieszka Gierus
„Klątwa” Stanisława Wyspiańskiego to najnowsza propozycja Teatru Jeleniogórskiego. Premiera już w najbliższa sobotę (1 XII). Widzów ma zachęcić „mocny” afisz, który już pojawił się na słupach ogłoszeniowych.

O spektaklu już od jakiegoś czasu jest głośno w świecie kultury. Tygodnik „Wprost” umieścił „Klątwę” w dziesiątce najbardziej oczekiwanych premier w Polsce. Jelenia Góra zaistniała na liście obok najbardziej znanych teatrów w naszym kraju. Dyrektor artystyczny teatru Wojtek Klemm przyznaje, że dramat ten wybrano nieprzypadkowo. Ten rok w Polsce ogłoszono rokiem Wyspiańskiego.

Przedstawienie wyreżyserowane przez Łukasza Kosa jest największą produkcją jeleniogórskiego teatru, zaplanowaną na ten sezon – czytamy w zapowiedzi „Klątwy”.

Ma być nowoczesna inscenizacja (projekcje wideo, imponująca scenografia). Aktorzy pod kierunkiem specjalistów z fundacji „Muzyka Kresów” zgłębiają tradycyjne techniki śpiewu tzw. „białym głosem”. Śpiewaniu na żywo towarzyszyć będzie akompaniament na budowanej specjalnie na potrzeby teatru lirze korbowej.

Dzieje zakazanej miłości księdza i młodej dziewczyny umieszczone są w pieczołowicie odtworzonych realiach XIX–wiecznej małopolskiej wsi, ale też – na wzór antycznej tragedii – grzech, złamanie obowiązujących ludzkich i boskich praw, wpływają na całą społeczność i więcej – na cały świat. Przyroda odpowiada kataklizmem, susza grozi zagładą i jedynym rozwiązaniem tragicznego konfliktu wydaje się ofiara…

Premiera „Klątwy” już w najbliższą sobotę (1 XII), o godz. 19. Kolejne spektakle odbędą się 6 (premiera studencka), 7 i 8 grudnia, o godz. 19.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group