Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 7249
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wstydliwe zakątki stolicy Kotliny Jeleniogórskiej

Poniedziałek, 25 lipca 2011, 8:49
Aktualizacja: 9:24
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Wstydliwe zakątki stolicy Kotliny Jeleniogórskiej
Fot. RED
Z jednej strony nasze miasto pięknieje, z drugiej – są w nim takie miejsca, którymi nie przystoi się chwalić.

Jednym z takich zakątków jest róg ulic Matejki i Piłsudskiego, gdzie stoi zrujnowany zabytek, dawne kino Turysta i była siedziba Młodzieżowego Domu Kultury.

Wzniesiony w latach 80. XIX wieku budynek pierwotnie służył jako zajazd Kronprintz. Frantz Hadrich z Liberca przebudował karczmę na kino Kronprintz-Lichtspielhaus. Filmy wyświetlano tu do 1917 roku, a w polskiej Jeleniej Górze znów trafił w to miejsce projektor. Ostatni seans w Turyście miał miejsce pod koniec lat 70. XX wieku. Mocno nadgryziony zębem czasu i zaniedbany budynek, w którym mieściły się także pracownie MDK, zamknięto, bo groził zawalaniem.

Przełomu nie przyniosły zmiany ustrojowe. Miasto sprzedało byłe kino, które – mimo zmiany właścicieli – wciąż niszczeje. Brakuje bowiem środków na remont, który – zważywszy na zabytkowy status tego obiektu – może być bardzo kosztowny. A warto wspomnieć, że jego wnętrza kryją salę z około 250 miejsc, która z całą pewnością uzupełniłaby braki w tym zakresie. Aktualnie budynek zabezpieczony przed zawaleniem czeka wciąż na lepsze czasy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group