Niedziela, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 6331
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wspomnienie przeszłości w „Kwadracie”

Niedziela, 19 czerwca 2011, 4:39
Aktualizacja: 4:41
Autor: Agrafka
Jelenia Góra: Wspomnienie przeszłości w „Kwadracie”
Fot. Agrafka
W miniony piątek w Klubie „Kwadrat” odbyły się „Archiwalia”, na których zaprezentowano fotografie, dokumenty oraz filmy z lat 60–tych i 70–tych. Starsi mieszkańcy Jeleniej Góry mogli odnaleźć siebie na zdjęciach, a młodsi mieli okazję zobaczyć jak wyglądało niegdyś życie w naszym mieście.

Archiwalia zorganizowane były pod hasłem - Nasz nowy, stary „Kwadrat” i nasza Jelenia Góra. Klub ten powstał w 1957 roku po przekształceniu ze Spółdzielczego Domu Kultury i w tamtych czasach znany był w całej Polsce. Niegdyś skupiał w sobie zarówno młodzież, jak i osoby starsze. Taka idea realizowana jest również współcześnie.

- „Archiwalia” mają długą historię i co roku poszukujemy zdarzeń z minionych lat, które miałaby okrągłą rocznice. Prezentując jeleniogórzanom fotografie, dokumenty czy też filmy chcemy przypomnieć co się działo w naszym mieście 10, 20 czy 50 lat wstecz. W tym roku pokazujemy stary, nowy „Kwadrat”, który był znany w Jeleniej Górze i nie tylko, w związku z tym starszym mieszkańcom bardzo kojarzy się to miejsce z imprezami, które kiedyś tu organizowano. Pokazujemy także jak wyglądała Jelenia Góra w latach 60-tych i 70-tych oraz tramwaje – powiedział Zbigniew Dygdałowicz z pracowni dokumentacji filmowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Pokazane zostały filmy ze wspomnieniami ludzi, którzy mówią o starym „Kwadracie”, a także o jeleniogórskich tramwajach. Zaprezentowano także zdjęcia m.in. z zakładowej zabawy spółdzielni inwalidów z 1970 roku, z turnieju tańca i turnieju recytatorskiego, z dyskoteki dla dzieci, pokazu mody, czy też z występu zespołu Elana w 1962 roku. Ciekawym eksponatem była fotografia Violetty Villas z jej autografem z 1979 roku.

Na kolejnych „Archiwaliach” możliwe, że będzie puszczony bardzo interesujący film ze spektaklu, który grany był przed 20 laty, tylko przez pracowników technicznych Teatru im. C.K. Norwida. - W tamtym czasie był to jedyny spektakl w Polsce, kiedy na scenie nie było ani jednego aktora, a jedynie pracownicy techniczni, którzy wystawili „Zemstę” Aleksandra Fredrego – dodał Zbigniew Dygdałowicz.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group