Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 2863
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wspaniały koncert pieśni patriotycznych

Sobota, 12 listopada 2016, 8:55
Aktualizacja: Niedziela, 13 listopada 2016, 9:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wspaniały koncert pieśni patriotycznych
Fot. Przemek Kaczałko
W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze odbył się wczoraj (11.11) piękny koncert pieśni patriotycznych z udziałem wrocławskich chórów, ale swoich głosów użyczyli również mieszkańcy Jeleniej Góry i okolic, integrując się w dniu, któremu podziały powinny być obce.

Bez względu na poglądy polityczne, wiek czy pochodzenie tego dnia wszyscy razem śpiewali pieśni patriotyczne. W koncercie pod hasłem „Historia – pamięć – tożsamość” wystąpili: Chór Oktoich Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego Garnizonu Wrocław, Chór Gaudium Uniwersytetu Wrocławskiego, Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, a na klawiszach zagrał Stanisław Śliwiński. Jako soliści zaśpiewali: Aleksandra Urbanej i Grzegorz Cybulski, a całość odbyła się pod batutą Alana Urbanka.

Zgromadzeni w dawnym kościele garnizonowym usłyszeli oraz śpiewali takie utwory. jak: Bogurodzica, Boże coś Polskę, Warszawianka, Rota, Marsz Pierwszej Brygady, Mury, Czerwone maki na Monte Casino, Żeby Polska, a na zakończenie był Mazurek Dąbrowskiego.

Koncert odbył się pod patronatem posłanki Marzeny Machałek, która dziękowała wszystkim, którzy pomogli w jego organizacji. - Udało się zrobić to bardziej dostojnie niż w poprzednich latach, bo mieliśmy kilka chórów, co znakomicie brzmiało. Pan Alan Urbanek znakomicie dobrał te pieśni historycznie, więc mieliśmy wyśpiewane sercem Narodowe Święto Niepodległości przechodząc przez naszą historię od Bogurodzicy przez Żeby Polska była Polską Jana Pietrzaka do Hymnu Narodowego – mówiła Marzena Machałek doceniając wspólnotę, jaką na tę chwilę udało się stworzyć w kościele.

- Cieszę się, że niezależnie od tego kto jest z jakiej opcji politycznej, dzisiaj wspólnie śpiewaliśmy naszą historię. Były też pieśni, przy których nam łzy płynęły, bo pokazywały ile krwi musieli Polacy przelać, żebyśmy dzisiaj mogli być wolni – dodała posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group