Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7121
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wrobieni w okna

Poniedziałek, 11 września 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Wrobieni w okna
Fot. Jelonka.com
Na rynku nie brak oszustów, którzy żądają zaliczki za wykonanie usług. Po zainkasowaniu pieniędzy po prostu znikają. Jak się okazuje nawet umowa nie zawsze jest wystarczającą gwarancją.

Państwo Anna i Konrad z Zabobrza (nazwisko do wiadomości redakcji) wpłacali zaliczkę za okna dwóm firmom. Żadna z nich nie wywiązała się z umowy. Mieszkańcy do dziś nie odzyskali ani okien, ani pieniędzy. Łącznie zapłacili ponad pięć tysięcy złotych za okna, których nie mają do dziś.

– Bardzo nam się śpieszyło z wymianą okien, bo jedno ze starych wypadało i musiałam je przybić do framugi – mówi pani Anna. Spisaliśmy umowę z Dariuszem W., właścicielem firmy usługowej z Lubania.

Obiecał on, że okna będą wstawione w ciągu tygodnia. Warunkiem uruchomienia usługi miała być zaliczka w wysokości 250 złotych. Zainteresowani wpłacili pieniądze. Firma do dzisiaj nie wywiązała się z umowy.

Dariusz W. usprawiedliwiał się w różny sposób. Najpierw podobno złamał nogę, później urodziło mu się dziecko, potem jakiś rozwód i tysiące innych spraw własnych.
– A my czekaliśmy. Do dzisiaj nawet nie odzyskaliśmy pieniędzy – podkreślają poszkodowani.

Dwa miesiące później nasi rozmówcy podpisali umowę z druga firmą. Po rozmowie z jej przedstawicielem byli pewni, że tym razem okna będą mieli na czas. Ulotka wylicząjąca dodatkowe atuty produktu jeszcze ich w tym przekonaniu utwierdziła.

– Przyszedł do nas przedstawiciel i tak pięknie z nami rozmawiał, tak patrzył w oczy, że nie miałam żadnych wątpliwości: to poważna firma – tłumaczy pani Anna. Byli też w biurze, komputery, pełne wyposażenie, piękna obsada. Wszystko wskazywało na rzetelność wykonawcy.

– Miały być piękne, luksusowe, pięciokomorowe okna – mówi pan Kanrad. Pięć w cenie trzech. I do tego profesjonalny zestaw do pielęgnacji okien w prezencie. Wpłaciliśmy ponad dwa tysiące jako zaliczkę. Tydzień później na konto przesłaliśmy kolejne pieniądze. Razem ponad pięć tysięcy. Nawet prezentu nam nie dowieźli – ironizuje oszukany.

Po podpisaniu umowy wiele firm żąda wpłacenia zaliczki. Zgodnie z prawem pełni ona funkcję środka zapewniającego wykonanie umowy. Sama umowa ma być gwarancja wykonania usługi. Oszuści znają jednak sposoby ominięcia prawa.

– W dniu realizacji umowy dostaliśmy telefon, że jest upadłość firmy i mamy się zgłosić do ich biura – opowiada pani Anna.
– Poszedłem, a na zamkniętych drzwiach do biura zobaczyłem informację, że w sprawie montażu okien należy kontaktować się z siedzibą we Wrocławiu, bo firma się rozpadła – dodaje pan Konrad.

Złożył doniesienie do sądu, ale okazało się, że na umowie nie ma nawet danych właściciela i nie wiadomo, kogo pociągnąć do odpowiedzialności. Pani, która z nami rozmawiała z oszukanymi, powiedziała, że nie pracuje już dla tej firmy i jej też jest ona winna duże pieniądze.

Jak się dowiedzieliśmy, oprócz wspomnianego małżeństwa, oszukanych zostało jeszcze około pięćset osób.
– W sierpniu dostałem pismo z sądu, które umożliwia mi zrobienie kolejnego kroku i ściągnięciu tych pieniędzy. Planuję wynająć adwokata, ale to będzie mnie kosztowało sporo pieniędzy i czasu. Teraz firma dalej funkcjonuje tylko nazwę zmieniła – mówi pan Konrad.

– Całe życie się człowiek uczy i dalej nie wie, jak nie dać się oszukać – podsumowuje pani Anna.
Trzeba każdą firmę dokładnie sprawdzić zanim wpłaca się jakiekolwiek pieniądze. Poza tym przed podpisaniem umowy koniecznie należy sprawdzić, z kim się ją podpisuje. Zbytnia ufność w dzisiejszych czasach nie jest wiele warta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group