Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 3788
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Wracają cietrzewie

Wtorek, 22 października 2019, 7:00
Aktualizacja: Czwartek, 24 października 2019, 17:04
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Wracają cietrzewie
Fot. Nadleśnictwo Szklarska Poręba
Trwa usamodzielnianie się pochodzących z hodowli młodych cietrzewi, które mają zasilić zagrożoną wyginięciem populację tych ptaków w Karkonoszach i Górach Izerskich.

Zasilenie populacji poprzez osobniki pochodzące z hodowli jest efektem przystąpienia w 2017 r. przez Nadleśnictwo Szklarska Poręba do projektu „Czynna ochrona cietrzewia na gruntach w zarządzie Lasów Państwowych w Polsce”.

W latach 2017-2018 działania nadleśnictwa skupiały się przede wszystkim na poprawie warunków środowiskowych, polegających na wykaszaniu i odkrzaczaniu aren tokowiskowych. Jednocześnie podjęto starania, aby zredukować liczebność ssaków drapieżnych, takich jak: lisy, kuny, jenoty czy szopy pracze, które stanowią ogromne zagrożenie dla tych kuraków leśnych.

W tym roku przyszedł czas na wsiedlenie 30 cietrzewi. Aby tego dokonać wybudowano dwie woliery adaptacyjne. Zostały one przedzielone w taki sposób, aby umożliwić oddzielne wsiedlenie każdego stadka rodzinnego. Teren, na którym znajdują się pomieszczenia dla ptaków został wcześniej przygotowany oraz ogrodzony i zabezpieczony pastuchami elektrycznymi wraz z fladrami w celu uchronienia młodych cietrzewi przed drapieżnikami.

Na początku września przywieziono tam trzydzieści młodocianych cietrzewi z trzema matkami. Przed wpuszczeniem do woliery, od ptaków zostały pobrane przez weterynarza próbki do badań parazytologicznych, bakteriologicznych i mikologicznych. Ptaki zostały także zważone i obejrzane oraz zaobrączkowane. Każde stadko ma swój indywidualny kolor obrączki (czerwony, żółty i niebieski). Od każdego ptaka pobrano pióro w celu sprawdzenia profilu genetycznego.

Ptaki mają całodobowy nadzór. Są dokarmiane pożywieniem, które dostawały u hodowcy oraz pokarmem naturalnym, który występuje w terenie gdzie będą wypuszczane (przede wszystkim borówka czernica, gałązki modrzewia, jarzębiny, kosodrzewiny, wrzos, itd.). Nadzór całodobowy potrwa do końca października. Po tym czasie kury matki wrócą z powrotem do hodowcy gdy ustanie więź między matką a młodymi. Od listopada do połowy grudnia nadzór i dokarmianie będą doraźne (1-2 razy w tygodniu). Części ptaków założono urządzenia telemetryczne, dzięki którym możliwy będzie monitoring ich aktywności na terenie nadleśnictwa.

W roku 2020 planowane jest wprowadzenie do środowiska kolejnych 40 cietrzewi - mówi nadleśniczy Jerzy Majdan. - Wierzymy, że nasze działania pomogą w odbudowie karkonosko-izerskiej populacji cietrzewia i w przyszłości będziemy mogli się cieszyć liczną obecnością tego kuraka w naszych lasach.

Twoja reakcja na artykuł?

47
94%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
134
Nigdy
24%
Rzadko
44%
Czasami
19%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group