Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 4316
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wraca pomysł łączenia muzeów

Poniedziałek, 21 września 2020, 9:33
Aktualizacja: 9:38
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wraca pomysł łączenia muzeów
Fot. Przemek Kaczałko
Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach i Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jagniątkowie mają być połączone... Do pomysłu z poprzedniej kadencji samorządowej wraca następca Marcina Zawiły, Jerzy Łużniak. Sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry, na której będzie rozpatrywany powyższy projekt - odbędzie się 23 września br. W tej sprawie list otwarty wystosował radny Hubert Papaj, który prezentujemy poniżej. To kolejna sesja, która ma się odbyć w trybie korespondencyjnym, a więc bez większego rozgłosu...

Drogie Koleżanki i Koledzy Radni

Chciałbym się z Wami podzielić pewnym pomysłem, który zrodził się już ponad 3 lata temu, a dotyczy utworzenia „Dolnośląskiego Muzeum Literatury im. Gerharta Hauptmanna” w wyniku połączenia Oddziału Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie - Domu Carla i Gerharta Hauptmannów (część Muzeum Karkonoskiego własność samorządu województwa) z Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze – Jagniątkowie (Miasto Jelenia Góra).

Temat jest ciągle aktualny, zakładał on przejecie muzeum Gerarda Hauptmana przez samorząd wojewódzki, takie rozwiązanie nie tylko by podniosło rangę placówki zlokalizowanej w Jeleniej Górze, ale dużo bardziej odciążyło budżet Jeleniej Góry a o to chyba chodzi pomysłodawcom środowej uchwały?

Głosując w środę za połączeniem muzeów zaprzepaszczamy szanse na utworzenie Dolnośląskiego Muzeum Literatury, proponuję głosować przeciw dając szansę stronom (Marszałek-Prezydent Miasta) na podjęcie stosownych działań.

Ale po kolei, w środę na sesji mamy głosować pomysł połączenia dwóch muzeów, pomijając nawet fakt, iż połączenie tych dwóch instytucji nie ma żadnych podstaw merytorycznych ani finansowych a tylko spowoduje zwiększenie kosztów.

W 2017 roku dr Marek Obrębalski napisał interpelację do Zarządu Województwa Dolnośląskiego pisząc, iż w regionie dolnośląskim funkcjonuje wiele muzealnych placówek, to jednak odczuwany jest wyraźny brak muzeum o literackim profilu, placówki o integracyjnym, wielokulturowym charakterze, popularyzującej literackie dziedzictwo kulturowe, wzmacniające historyczną wiedzę i międzynarodową tożsamość Dolnego Śląska.

W miejscowości Jagniątków (obecnie część Jeleniej Góry) przez wiele lat żył i tworzył laureat literackiej Nagrody Nobla z 1912 roku Gerhart Hauptmann. W jego willi „Wiesenstein” (Łąkowy Kamień), w której mieszkał od 1901 roku aż do śmierci w 1946 roku, od 1 maja 2005 roku prowadzone jest przez samorząd Miasta Jeleniej Góry Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”. Ponadto oddziałem jeleniogórskiego Muzeum Karkonoskiego prowadzonego przez samorząd województwa dolnośląskiego jest zlokalizowany w Szklarskiej Porębie „Dom Carla i Gerharta Hauptmannów” (brat noblisty Carl Hauptmann był również pisarzem). Moim zdaniem, potrzebna i merytorycznie uzasadniona jest instytucjonalna integracja tych placówek. Stąd też wnioskuję o utworzenie „Dolnośląskiego Muzeum Literatury im. Gerharta Hauptmanna” w wyniku połączenia Oddziału Muzeum Karkonoskiego w Szklarskiej Porębie - Domu Carla i Gerharta Hauptmannów z Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze - Jagniątkowie.

„Dolnośląskie Muzeum Literatury im. Gerharta Hauptmanna” stałoby się placówką promującą w międzynarodowym wymiarze wielokulturowy charakter dziedzictwa dolnośląskiego regionu, aktywnie współtworzącą jego prestiż i wizerunek, a nadto mogłoby stać się centrum historycznych i współczesnych badań nad literaturą Dolnego Śląska.

Wnoszę zatem do Zarządu Województwa o podjęcie efektywnych działań w przedstawionej sprawie o regionalnym, społeczno-kulturowym znaczeniu, w tym przedmiotowych (m.in. organizacyjnych i finansowych) rozmów z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu i Miastem Jelenia Góra (w zakresie ewentualnego współprowadzenia lub całkowitego przejęcia Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna”).

Takie nowe centrum literacko-kulturalne w Karkonoszach to byłoby coś. Z jeszcze większym wykorzystaniem zgromadzonych zasobów bibliotecznych w Jagniątkowie - dla wszystkich, badaczy literatury, studentów, zwykłych miłośników książek czy turystów, którzy nie chodzą bezrefleksyjnie po szlakach. A Szklarska Poręba mogłaby bardziej wyeksponować i propagować polską literaturę powojenną w Karkonoszach (choćby Sztaudynger, Centkiewiczowie, Kozikowski, ze współczesnych - Różewicz). Nasz Lubań też "zapomniał" po kilku latach o Arno Schmidcie, który teraz w Niemczech przeżywa swój renesans. Zlikwidowano nawet salę jego imienia. W takim sprofilowanym muzeum wszystkie te postacie mogłyby "odżyć" i zostać przywrócone pamięci.

Reasumując, głosując w środę za połączeniem muzeów zaprzepaszczamy szanse na utworzenie Dolnośląskiego Muzeum Literatury, proponuję głosować przeciw dając szansę stronom (Marszałek-Prezydent Miasta) na podjęcie działań.

Hubert Papaj

Twoja reakcja na artykuł?

5
15%
Cieszy
5
15%
Hahaha
7
21%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
9%
Złości
14
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
846
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
7%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group