Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 6661
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wolontariat seniorów po włosku w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 24 września 2014, 7:50
Aktualizacja: Czwartek, 25 września 2014, 8:07
Autor: Urszula Miller
Fot. Claudio Gracjano
Przez trzy wrześniowe tygodnie gościła w Jeleniej Górze, na zaproszenie Fundacji Aktywni XXI i działającej przy niej Jeleniogórskiej Akademii III Wieku, siódemka niezwykłych wolontariuszy. Do Jeleniej Góry przybyli z Sycylii, z której przywieźli wewnętrzne słońce i radość życia. Niezwyczajny był także cel wizyty – aktywny udział w międzynarodowym projekcie Grundtvig Wolontariat Seniorów pod nazwą "Życie może być pełne kolorów”.

Główne zadanie gości to praca w Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień”. Zajęcia te polegały na wspólnym uczestnictwie w terapii zajęciowej - gotowaniu, pieczeniu chleba, wytwarzaniu mydła oraz terapii tańcem i śpiewem. Kontakty polskich i włoskich seniorów z wielkim oddaniem koordynowali profesjonalni terapeuci DPS.

Spotkania z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej to nie tylko wymiana doświadczeń, twórcza praca i zabawa, ale także - a może przede wszystkim – nowe przyjaźnie i wielka radość, którą wnieśli Włosi w życie starszych ludzi. Inne z zadań, których podjęli się włoscy wolontariusze, to prowadzenie w siedzibie PCKK i Fundacji Aktywni XXI bezpłatnych konwersacji w języku włoskim. Zajęcia te cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców Jeleniej Góry.

Ponadto nasi goście zorganizowali cykl warsztatów teatralnych, które prowadzili w ODK na Zabobrzu, a których efekt można było podziwiać podczas uroczystości 15-lecia Jeleniogórskiej Akademii III Wieku. Specjalne podziękowania należą się dyrektorom wszystkich placówek za bezpłatne udostępnienie pomieszczeń. Sycylijczycy odbyli także spotkania z uczniami III LO i uczestnikami projektu MOPS na temat stereotypów we wzajemnym postrzeganiu Polaków i Włochów.

Wśród tych rozlicznych i niełatwych zajęć znalazł się także czas na poznawanie i niekłamane podziwianie Jeleniej Góry i okolic. Nasi włoscy przyjaciele zwiedzili m.in. Karpacz, Park Miniatur w Kowarach, Lwówek Śląski, Zgorzelec i Gorlitz, byli także na wycieczce w Dolinie Pałaców i Ogrodów. W drodze na lotnisko we Wrocławiu oddali hołd jeńcom obozu Gross Rosen, a na koniec zachwycili się stolicą Dolnego Śląska.

Trudno słowami oddać emocje towarzyszące uczestnikom tego projektu. Zarówno Włosi jak i Polacy mówią jednym głosem – to był wspaniały czas, pełen fantastycznych przeżyć, efektywnych działań, nowych przyjaźni! Za dwa tygodnie sześć polskich wolontariuszek – seniorek wyruszy na Sycylię, aby kontynuować wspólną pracę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~soc-lib 24-09-2014 9:32
Pięknie ,jak się ma odpowiednią emeryturę ,polski emeryt walczy o przetrwanie ,kolejki do lekarzy ,dorabianie aby opłacić mieszkanie ,kto ma ten odpoczywa a nie pomaga.
~ 24-09-2014 16:28
Znowu glupoty ze strony czytelnikow. CO WIESZ O SYSYLIJSKICH EMERYTURACH? bylas tam? wiesz jak zyja? ile dostaja? matko, tylko, byle by cos pisac.
~ 24-09-2014 16:45
Włochy Pensja minimum - 2,7 tys. zł Minimalna emerytura - 2,6 tys. zł Renta minimalna - 2,1 tys. zł. A CENY WE WLOSZECH? KTO BYL, TO WIE. 5 razy drozej niz w Polsce. A dom starcow kosztuje pewnie ze 2-3 tys euro na miesiac. Wiec cicho siedz z tymi twoimi porownaniami biednych polskich emerytow. Bo to jest nie do porownania.
~ocetto 24-09-2014 19:35
Włosi z południa mają swoje charakterki, ale są rzeczywiście bardzo rodzinni, serdeczni, głośni i gotują przepysznie. I do biedy też przyzwyczajeni. Wielu z nich emigrowało za chlebem do Niemiec. Fajna inicjatywa. Niech się ludziska poznają.
~Cezar 24-09-2014 20:06
Do~ Jakie 5 razy droższe ceny! Chyba chodzi Ci o miejscowości nadmorskie pełne turystów, ale to tak jakby w sezonie letnim porównywać ceny w Łebie do innego miasta np Wrocławia. Nie wiem czy wiesz,ale we Włoszech też jest, gdzie taniej kupić jest Lidl, Tesco itp. Więc nie pisz głupot.
~soc-lib 24-09-2014 20:20
1628+1645 manipulatorze pełowskopisowski ,albo zlotowki albo euro,co ty wiesz o pracy wolontariusza, NIC ! Jeżeli brać przykład to ze Skandynawii angoli czy z Niemiec .
~alicja b 24-09-2014 21:01
To wspaniale że mimo wieku są ludzie, którzy chcą pomagać innym. Powinniśmy się od nich tego uczyć, chociaż prawdę mówiąc u nas też jest sporo pomocnych osób. Jeszcze nie zasklepiliśmy się tylko na własnym podwórku.
~Jel... 24-09-2014 23:13
z moją emeryturą do spokojnej jesieni mnie nie chcą(jestem za biedna a chcę tam iść)a państwo każe mi się utrzymywać a roczna waloryzacja nie nadąża za podwyżką cen i co z tego że mam przepracowane prawie 40 lat
~ 25-09-2014 12:52
Cezar- z ta jednak roznica, ze nasi emeryci nie wszyscy mieszkaja w Lebie czy Wroclawiu. Wlochy sa o wiele drozsze niz Polska. W D byles, G widziales
~ 25-09-2014 13:01
http://www.cenynaswiecie.pl/ceny-we-wloszech,226/
~Cezar 26-09-2014 15:57
Do ~ Czy ty w ogóle rozumiesz co się do Ciebie pisze? Sam nie wiesz co piszesz chyba, napisałem że nie są 5 razy droższe ceny we Włoszech tak jak napisałeś. Po drugie nie napisałem nigdzie, że we Włoszech jest taniej niż w Polsce, bo nie jest.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group