Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5342
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wolontariat seniorów po włosku w Jeleniej Górze

Środa, 24 września 2014, 7:50
Aktualizacja: Czwartek, 25 września 2014, 8:07
Autor: Urszula Miller
Jelenia Góra: Wolontariat seniorów po włosku w Jeleniej Górze
Fot. Claudio Gracjano
Przez trzy wrześniowe tygodnie gościła w Jeleniej Górze, na zaproszenie Fundacji Aktywni XXI i działającej przy niej Jeleniogórskiej Akademii III Wieku, siódemka niezwykłych wolontariuszy. Do Jeleniej Góry przybyli z Sycylii, z której przywieźli wewnętrzne słońce i radość życia. Niezwyczajny był także cel wizyty – aktywny udział w międzynarodowym projekcie Grundtvig Wolontariat Seniorów pod nazwą "Życie może być pełne kolorów”.

Główne zadanie gości to praca w Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień”. Zajęcia te polegały na wspólnym uczestnictwie w terapii zajęciowej - gotowaniu, pieczeniu chleba, wytwarzaniu mydła oraz terapii tańcem i śpiewem. Kontakty polskich i włoskich seniorów z wielkim oddaniem koordynowali profesjonalni terapeuci DPS.

Spotkania z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej to nie tylko wymiana doświadczeń, twórcza praca i zabawa, ale także - a może przede wszystkim – nowe przyjaźnie i wielka radość, którą wnieśli Włosi w życie starszych ludzi. Inne z zadań, których podjęli się włoscy wolontariusze, to prowadzenie w siedzibie PCKK i Fundacji Aktywni XXI bezpłatnych konwersacji w języku włoskim. Zajęcia te cieszyły się dużą popularnością wśród mieszkańców Jeleniej Góry.

Ponadto nasi goście zorganizowali cykl warsztatów teatralnych, które prowadzili w ODK na Zabobrzu, a których efekt można było podziwiać podczas uroczystości 15-lecia Jeleniogórskiej Akademii III Wieku. Specjalne podziękowania należą się dyrektorom wszystkich placówek za bezpłatne udostępnienie pomieszczeń. Sycylijczycy odbyli także spotkania z uczniami III LO i uczestnikami projektu MOPS na temat stereotypów we wzajemnym postrzeganiu Polaków i Włochów.

Wśród tych rozlicznych i niełatwych zajęć znalazł się także czas na poznawanie i niekłamane podziwianie Jeleniej Góry i okolic. Nasi włoscy przyjaciele zwiedzili m.in. Karpacz, Park Miniatur w Kowarach, Lwówek Śląski, Zgorzelec i Gorlitz, byli także na wycieczce w Dolinie Pałaców i Ogrodów. W drodze na lotnisko we Wrocławiu oddali hołd jeńcom obozu Gross Rosen, a na koniec zachwycili się stolicą Dolnego Śląska.

Trudno słowami oddać emocje towarzyszące uczestnikom tego projektu. Zarówno Włosi jak i Polacy mówią jednym głosem – to był wspaniały czas, pełen fantastycznych przeżyć, efektywnych działań, nowych przyjaźni! Za dwa tygodnie sześć polskich wolontariuszek – seniorek wyruszy na Sycylię, aby kontynuować wspólną pracę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group