Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10942
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wody to nie śmietnik

Wtorek, 4 maja 2021, 9:06
Autor: WAC
„Wody to nie śmietnik” to hasło startującej właśnie najnowszej kampanii społecznej Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, która poprzez emitowane w mediach spoty edukacyjne ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania rzek oraz zbiorników wodnych.

Każdego roku pracownicy Wód Polskich, często również z pomocą wolontariuszy, zbierają setki ton śmieci, które lądują w korytach rzek, na ich brzegach oraz nad zbiornikami wodnymi. Problem nasila się w sezonie wiosenno-letnim, kiedy tłumy ruszają wypoczywać nad wodą. Okolice zbiorników wodnych są wręcz zasypane plastikowymi opakowaniami i butelkami, kawałkami szkła, puszkami i innymi odpadami. W czasie pandemii porzucanie śmieci nad wodą jeszcze się zwiększyło. Jak grzyby po deszczu przybywa dzikich wysypisk z odpadami poremontowymi i wielkogabarytowymi.

W ubiegłym roku na Dolnym Śląsku podczas akcji organizowanych przez spółkę „Wody Polskie”uprzątnięto ponad 500 ton śmieci – informuje Anna Tarka z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej „Wód Polskich” we Wrocławiu. - Dużym zagrożeniem dla środowiska są zwłaszcza odpady poremontowe, sprzęty AGD, odpady samochodowe, których z uwagi na gabaryty po wydobyciu nie da się od razu zabrać ze sobą. Niestety, nieodpowiedzialne osoby urządzają z wód wysypiska śmieci, m.in. we Wrocławiu tylko podczas trzech akcji zebrano ponad 30 starych opon, a znajdywano nawet samochody zatopione w zbiornikach.
W regionie jeleniogórskim z administrowanych przez nas zbiorników wodnych zbierane jest średnio 5,5 tony śmieci rocznie. W zeszłym roku między innymi zlikwidowano nielegalne wysypiska śmieci przy zbiornikach Cieplice i Sobieszów. W sumie wywieziono z nich aż 15 ton odpadów, które przekazano jeleniogórskiemu samorządowi. Podczas regularnego porządkowania zbiorników wodnych Sosnówka i Bukówka zbiera się średnio do 4 ton śmieci. Ze śmieci oczyszczono też mniejsze cieki: rzekę Lesk, kanał ulgi na rzece Bóbr, potok Bystrzyk, Ochotnicę, Siekierkę i Gozdnicę. W ich wodach pływało ponad 26 ton śmieci - kończy A. Tarka.

Twoja reakcja na artykuł?

5
38%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
8%
Smuci
1
8%
Złości
6
46%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
36
Tak
14%
Nie
86%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group