Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 5622
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Władysław Czyszczoń uhonorowany medalem Gloria Artis

Wtorek, 17 stycznia 2012, 8:55
Aktualizacja: Wtorek, 24 stycznia 2012, 11:32
Autor: Accipiter
JELENIA GÓRA: Władysław Czyszczoń uhonorowany medalem Gloria Artis
Fot. UM
Artysta plastyk tworzący w szkle i wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych – dołączył do grona osób odznaczonych medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Władysław Czyszczoń przyszedł na świat 2 kwietnia 1941 roku w Łętowni k/Suchej Beskidzkiej. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, studiował na Wydziale Szkła i Ceramiki wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Dyplom uzyskał w 1967 roku. Rok później został członkiem Związku Artystów Plastyków z Wrocławia.

Jest związany z Jelenią Górą od roku 1967, kiedy rozpoczął pracę jako nauczyciel rysunku szklarskiego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. Potem, od roku 1980 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych pracował jako nauczyciel rysunku, malarstwa i projektowania artystyczno-użytkowego.

Jego działania artystyczne to głównie linoryt (grafika artystyczna) i unikatowe szkła użytkowe i artystyczne przy współpracy polskich hutników z huty szkła „Julia”. Brał udział w licznych plenerach dolnośląskich, konkursach, sympozjach oraz wystawach w kraju i za granicą.

Dzieła Władysława Czyszczonia były prezentowane m.in. w zbiorach muzealnych we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Malborku, Poznaniu, Coburgu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Wśród nagród i wyróżnień znajduje się m.in. I nagroda w konkursie „Najlepsza Grafika Miesiąca” we Wrocławiu (1969) oraz II nagroda prezydenta miasta Jeleniej Góry w „II Prezentacjach Jeleniogórskich” (1979).

Odznaczenie, przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, wręczył wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak podczas noworocznego spotkania jeleniogórskich samorządowców z przedstawicielami środowisk społeczno-kulturalnych i lokalnych przedsiębiorców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group