Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 6084
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wkrótce akcja: Śmieci skrzydeł nie mają...

Czwartek, 24 maja 2018, 7:54
Aktualizacja: Piątek, 25 maja 2018, 7:05
Autor: WAC
Region: Wkrótce akcja: Śmieci skrzydeł nie mają...
Fot. Użyczone
Stowarzyszenie „Góry Szalonych Możliwości”, Świetlica Wiejska „Rudawy” w Janowicach Wielkich oraz Koalicja Recykling Górom serdecznie zapraszają do udziału w projekcie „Śmieci skrzydeł nie mają”.

Już 2 i 3 czerwca uczestnicy akcji spotykają się w karkonoskich schroniskach (Samotnia, Strzecha Akademicka i Wysoki Kamień), gdzie zostaną przeprowadzone warsztaty i lekcje ekologiczne. Następnie posprzątają szlaki i oznakują schroniska specjalnymi tabliczkami z głównym hasłem akcji, czyli „Śmieci skrzydeł nie mają”.

Inicjatorką jest Krystyna Pisarska - prezes Stowarzyszenia Góry Szalonych Możliwości, pracownik Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich. Świetlica od lat uczestniczy w akcjach ekologicznych, m.in. od kilku lat w akcji "Ratujmy Bóbr" oraz w sprzątaniu szlaków Rudaw Janowickich. Od wiosny do jesieni dzieci i młodzież aktywnie spędzają czas na wycieczkach pieszych organizowanych przez Krystynę Pisarską, zdobywają odznaki turystyczne - Siedmiomilowe Buty oraz Górską Odznakę Turystyczną. W planowanych akcjach weźmie udział także wrocławski ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który przeprowadzi ekologiczne warsztaty w schroniskach.

W programie projektu „Śmieci skrzydeł nie mają” zaplanowane są dwie wycieczki edukacyjne do karkonoskich schronisk. Dzieci i młodzież pod opieką Krystyny Pisarskiej i Dominika Dobrowolskiego odwiedzą schroniska: Samotnia, Strzecha Akademicka i Wysoki Kamień.

2 czerwca grupa dzieci w wieku 10-14 lat o godzinie 10.00 wyruszy na wycieczkę spod Świątyni Wang do Domku Myśliwskiego, gdzie odbędzie się spotkanie z pracownikiem Karkonoskiego Parku Narodowego. W godzinach 12.30 - 14.30 zaplanowane jest odwiedzenie schronisk: Samotnia oraz Strzecha Akademicka, gdzie odbędą się lekcje ekologiczne nt. ochrony środowiska. Na koniec lekcji przymocowane zostaną w wyznaczonych miejscach tabliczki z "Orłem Przednim". Zejście z gór połączone ze sprzątaniem szlaku zaplanowano na godz. 15:00.

Natomiast dzień później grupa dzieci w wieku 5-9 lat wyruszy o godz. 10.30 spod stacji PKP Szklarska Poręba Górna czerwonym szlakiem na Wysoki Kamień. Ok. godz. 12.30 w schronisku na Wysokim Kamieniu odbędzie się lekcja ekologiczna nt. ochrony środowiska. Na koniec lekcji przymocowana zostanie w wyznaczonym miejscu tabliczka z "Orłem Przednim". Zejście z gór połączone ze sprzątaniem szlaku zaplanowano na godz. 14.00.

Projekt został dofinansowany w konkursie Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA w ramach „Małych grantów dla Zrównoważonego Ekorozwoju”. Jego głównym celem jest wyrabianie ekologicznych nawyków u dzieci i młodzieży z gminy Janowice Wielkie, ale także u turystów, którzy zwiedzają Karkonosze.

Planowane akcje w Karkonoszach pomoże zrealizować także Koalicja Recykling Górom, którą wspierają: Fundacja PlasticsEurope Polska i Fundacja ProKarton. Fundacja ProKarton dodatkowo ufunduje dla wszystkich uczestników soki w kartonach, które oczywiście po opróżnieniu zostaną posegregowane i wrzucone do pojemników na tworzywa sztuczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group