Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 7660
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wieże bez pomysłu

Czwartek, 8 kwietnia 2010, 8:41
Aktualizacja: 8:42
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wieże bez pomysłu
Odnowiona wieża na Wzgórzu Krzywoustego widziana ze Wzgórza Kościuszki.
Fot. TEJO
Dziś zostanie dokonany odbiór techniczny popularnego „Grzybka”, czyli wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego. Wyremontowany obiekt wkrótce zostanie udostępniony dla turystów. Będzie atrakcją sam w sobie.

Zdjęto już ogrodzenie okalające wyremontowany obiekt. Pozostaje jedynie dokonać przecinki samosiejek porastających Wzgórze Krzywoustego, aby przywrócić temu miejscu parkowy charakter. Kiedy wejdą tam pierwsi turyści? Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta miasta, zapewnia, że to kwestia około dwóch tygodni. – Chcemy nadać otwarciu wieży odpowiednią rangę i na pewno poinformujemy o tym wcześniej – mówi samorządowiec.

Na pewno dziś zostanie dokonany odbiór techniczny obiektu. Wiele zależy od wyników inspekcji. Wskazane zostaną też miejsca instalacji kamery monitorującej wieżę w dzień. W nocy wieża będzie pod dozorem elektronicznym.

– Będzie otwarta najpewniej w godz. 10 – 18, ale to się może jeszcze zmienić – zapowiada zastępca prezydenta Jeleniej Góry Miłosz Sajnog. Ku ubolewaniu samorządowców przy pochodzącym z 1911 roku zabytku nie będzie na razie innych atrakcji, choćby w postaci punktu małej gastronomii. – Chcielibyśmy, aby wieża stała się miejscem organizacji różnych imprez tak, jak dzieje się to przy średniowiecznej wieży rycerskiej w Siedlęcinie. Rozmawialiśmy na ten temat z Fundacją Chudów, ale postawiła ona warunki finansowe, których miasto nie może spełnić – tłumaczy Miłosz Sajnog.

Na dopięcie procedur unijnych „czeka” inna wieża jeleniogórskiej starówki: baszta zamkowa. Zgodnie z zapowiedziami do września miała być odremontowana. Wejście na jej szczyt ma zapewnić dobudowana do zabytku ażurowa konstrukcja. Z kolei baszta grodzka, gdzie do niedawna mieściła się Informacja Turystyczna, pozostaje na razie pustostanem . Miasto chce ją wydzierżawić, a teren wokół – sprzedać. Póki co – bezskutecznie. Marzeniem samorządu jest znalezienie podmiotu, który podjąłby się opieki nad wieżami miejskimi. Póki co to tylko marzenie…

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
403
Tak
28%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group