Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8597
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wieże bez pomysłu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 kwietnia 2010, 8:41
Aktualizacja: 8:42
Autor: TEJO
Odnowiona wieża na Wzgórzu Krzywoustego widziana ze Wzgórza Kościuszki.
Fot. TEJO
Dziś zostanie dokonany odbiór techniczny popularnego „Grzybka”, czyli wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego. Wyremontowany obiekt wkrótce zostanie udostępniony dla turystów. Będzie atrakcją sam w sobie.

Zdjęto już ogrodzenie okalające wyremontowany obiekt. Pozostaje jedynie dokonać przecinki samosiejek porastających Wzgórze Krzywoustego, aby przywrócić temu miejscu parkowy charakter. Kiedy wejdą tam pierwsi turyści? Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta miasta, zapewnia, że to kwestia około dwóch tygodni. – Chcemy nadać otwarciu wieży odpowiednią rangę i na pewno poinformujemy o tym wcześniej – mówi samorządowiec.

Na pewno dziś zostanie dokonany odbiór techniczny obiektu. Wiele zależy od wyników inspekcji. Wskazane zostaną też miejsca instalacji kamery monitorującej wieżę w dzień. W nocy wieża będzie pod dozorem elektronicznym.

– Będzie otwarta najpewniej w godz. 10 – 18, ale to się może jeszcze zmienić – zapowiada zastępca prezydenta Jeleniej Góry Miłosz Sajnog. Ku ubolewaniu samorządowców przy pochodzącym z 1911 roku zabytku nie będzie na razie innych atrakcji, choćby w postaci punktu małej gastronomii. – Chcielibyśmy, aby wieża stała się miejscem organizacji różnych imprez tak, jak dzieje się to przy średniowiecznej wieży rycerskiej w Siedlęcinie. Rozmawialiśmy na ten temat z Fundacją Chudów, ale postawiła ona warunki finansowe, których miasto nie może spełnić – tłumaczy Miłosz Sajnog.

Na dopięcie procedur unijnych „czeka” inna wieża jeleniogórskiej starówki: baszta zamkowa. Zgodnie z zapowiedziami do września miała być odremontowana. Wejście na jej szczyt ma zapewnić dobudowana do zabytku ażurowa konstrukcja. Z kolei baszta grodzka, gdzie do niedawna mieściła się Informacja Turystyczna, pozostaje na razie pustostanem . Miasto chce ją wydzierżawić, a teren wokół – sprzedać. Póki co – bezskutecznie. Marzeniem samorządu jest znalezienie podmiotu, który podjąłby się opieki nad wieżami miejskimi. Póki co to tylko marzenie…

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Paula^^ 8-04-2010 9:40
No to super ale lepiej jeszcze trzeba będzie założyć tam całodobowy monitoring ... lub stróża zatrudnić , bo za jakieś czas zostanie upatrzony jako obiekt do dewastacji przez chuliganów i będzie znowu straszył a nie przyciągał ..... tak jak to było jeszcze jakiś czas temu ....
~Postawcie ogrodzenie wokół wieży! 8-04-2010 10:17
Czy wieża będzie ogrodzona tak, by zabezpieczyć ją przed dewastacją przez graficiarzy, pijaków i zwykłych durni. Jeśli nie będzie ogrodzenia panie Sajnog, w krótkim czasie jeleniogórskie łobuzy zniszcza ją dokładnie.
~Paula^^ 8-04-2010 10:36
No to super ale lepiej jeszcze trzeba będzie założyć tam całodobowy monitoring ... lub stróża zatrudnić , bo za jakieś czas zostanie upatrzony jako obiekt do dewastacji przez chuliganów i będzie znowu straszył a nie przyciągał ..... tak jak to było jeszcze jakiś czas temu ....
~wieżowiec 8-04-2010 11:16
"Samorządowiec" - tytył, jak z kabaretu! I jeszcze - mówi! Otworzyć, z pompą, ma się rozumieć, - kolejny tytuł do chwały!
~taktik 8-04-2010 11:45
Kolejne miejsce które z czasem stanie się miejscem libacji - zapewne już niektórzy się szykują aby coś wyrwać, pomalować, wybić etc.
~znajomy 8-04-2010 12:06
monitoring niczego nie da, ochrona jak w markecie co kilka stopni schodów !!! inaczej wszystko wroci do dawnego stanu, wyrwą, pomalują, i jeszcze sie załatwią. Grafiti a raczej bohomazy beda tam lada dzien i po co to ? PIENIADZE WYDANE W BLOTO P. SAJNOG !!!
gwiazdeczka 8-04-2010 12:34
Moim zdaniem należałoby wieżę ogrodzić i na noc po prostu zamykać...wandale i z monitoringiem sobie poradzą niestety a tak jedno z drugim zawsze pewniejsze.
~.. 8-04-2010 13:39
a stan drog dalej fatalny....za to otwarcie grzybka napewno przyciagnie turystow.....chyba z chandlowki na wagary w celu wypicia paru piwek i zrelaksowania sie w majowe cieple dni...
~ 8-04-2010 13:50
No tak uroczyste otwarcie z udzialem wladz,radnych rodzin i znajomych tychze,potem uroczysty obiad albo najlepeij bal z tej okazjii. Sukces naprawde wladza sie stara:)))
~ 8-04-2010 13:59
Panie Sajnogu dobrze że pan nie wygrałeś wyborów prezydenckich a teraz pan nawet nie startuj ...
~Paula^^ 8-04-2010 14:59
Do | ~ | Po pierwsze Handlówka do nazwa szkoły i wypada napisac to z dużej litery a po drugie ..... piszę się przez '' H'' a nie przez "CH"
~X 8-04-2010 15:27
jak w Jeleniej zmądrzeją to wieża się uchowa... :-)
~olo 8-04-2010 16:17
tragiczny brak pomysłów a tu nie trzeba prochu wynajdować ! Otworzyć w wieżach agencje towarzyskie zawsze jakiś rycerz się znajdzie i będzie wieżę zdobywał. Już widzę te wyprawy po złote runo :-)))))))))
dolnoślązak 8-04-2010 21:31
7.07.1967 roku na wewnętrznym murze umieściłem napis "kocham Dzidkę". Ten napis zlikwidowano. Bezpośrednio po oficjałach wkroczę i przywrócę stan pierotny, gdyż tekst sprzed 43 lat pozostaje nadal aktualny
~malkontentka 8-04-2010 22:34
Byłam w ostatnią niedzielę na grzybku. Bardzo się rozczarowałam.Wprawdzie wieża jest wyremontowana ale bałagan wokół - okropny. Widziałam zdjęcia obiektu i otoczenia z minionej epoki, piękny widok na miasto i góry , ławeczki , stoliki - pięknie. A teraz dookoła dzicz i brud. Wstyd reklamować turystom.
~lesi 8-04-2010 22:51
coz za widok?tylko dlaczego te drzewa takie duze i jedyne co zobaczysz to wiewiorke od gory.W okolicy jest duzo miejsc widokowych np.Perla ZACHODU,ZARET SMIERCI pieknie pozarastanych dorodnymi bukami,swierkami.Panowie ekolodzy odpuscie i usuncie kilka drzew a miejsca te beda piekne nie tylko na starych widokowkach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group