Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 4370
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wierszomaniacy w świetnej formie!

Piątek, 30 kwietnia 2010, 12:17
Aktualizacja: Sobota, 1 maja 2010, 8:50
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wierszomaniacy w świetnej formie!
Fot. TEJO
Uczniowie jeleniogórskich podstawówek z najmłodszych klas mieli swoje pięć minut na scenie w ramach VIII Spotkania Poetyckiego „Wiosenna wierszomania”. Imprezę tradycyjnie zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza.

Adresowane do uczniów posiadających umiejętności recytatorskie spotkanie podobnie jak w latach ubiegłych nie miało charakteru konkursu. Jego celem było raczej zainteresowanie dzieci sztuką recytacji i kulturą słowa, doskonalenie pracy z tekstem jako narzędziem opisu języka i wyrażania własnych doznań. W przeglądzie brali udział wyłącznie uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich szkół podstawowych z terenu powiatu.

Wytypowani w drodze eliminacji laureatów szkolnych konkursów recytatorskich najlepsi mali recytatorzy, w miłej i serdecznej atmosferze, w otoczeniu wiosennej dekoracji zaprezentowali swój zróżnicowany repertuar. Uczniowie recytowali poezję znanych artystów, którzy poświęcili się twórczości dziecięcej. Wśród głównie rodzimych twórców niesłabnącym powodzeniem cieszyły się wesołe wiersze Juliana Tuwima, Doroty Gellner, Tadeusza Śliwiaka i Władysława Broniewskiego. Był też lokalny akcent: jeden z wierszy Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak.

Młodzi wykonawcy pokonali tremę, dzielnie wkraczali na scenę i recytowali wiersze. Wśród interpretacji były prawdziwe perełki świetnie rokujące młodym wykonawcom. Organizatorzy postanowili nagrodzić wszystkie dzieci. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrody książkowe oraz gromkie brawa. - Wszyscy świetnie się spisaliście. To godne pochwały, że w epoce dominacji komputerów znajdujecie jeszcze czas na poezję - mówiła Anna Szymańska.

Role gospodarzy spotkania pełniły: organizatorka Ewa Majda, nauczycielka nauczania zintegrowanego i Elżbieta Rybak – dyrektor SP 7. Na widowni zasiadła spora grupa rodziców i dziadków. Recytacjom przysłuchiwali się także zaproszeni nauczyciele - opiekunowie uczniów. Swoją obecnością zaszczyciła Anna Szymańska, aktorka michałowickiego Teatru Cinema, która przewodniczyła jury. Popisy recytatorskie obserwowała także Anna Papros, doradca metodyczny nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.

Wszystkich, zarówno uczestników jak i ich opiekunów, czekała jeszcze jedna niespodzianka: autorska inscenizacja Piotra Grosmana „Sen nocy wiosennej Adasia” na podstawie twórczości patrona szkoły Adama Mickiewicza w wykonaniu…38 uczniów „siódemki” będących w różnej grupie wiekowej. W ich przedstawieniu realizm swobodnie mieszał się z surrealną, poetycką wizją.

Organizatorka imprezy Ewa Majda podziękowała dzieciom oraz ich opiekunom za zaangażowanie oraz pracę włożoną w przygotowanie recytacji i zapowiedziała kolejną edycję przeglądu już za rok.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group