Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13293
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wielkie święto dla miasta i Kościoła

Niedziela, 15 maja 2011, 21:10
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 maja 2011, 17:26
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wielkie święto dla miasta i Kościoła
Fot. TEJO
Herb Stolicy Apostolskiej oraz napis „Bazylika Mniejsza” umieszczony na frontonie fary jeleniogórskiej odsłonił dziś JE ksiądz kardynał Antonio Canizares Llovera, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. – To wielkie święto dla lokalnego Kościoła i dla miasta – powiedział ksiądz Bogdan Żygadło, rektor Bazyliki Mniejszej świętych Erazma i Pankracego.

Liczni wierni, mieszkańcy miasta oraz przybysze uczestniczyli dziś w zwieńczeniu uroczystości, których cykl trwał niemal przez cały mijający tydzień. Wszystko w związku z oficjalną ceremonią nadania kościołowi świętych Erazma i Pankracego tytułu i godności bazyliki mniejszej połączonej z odczytaniem aktu nadania oraz uroczystą Eucharystią.

Niedzielna finałowa część wydarzeń rozpoczęła się w ratuszu zamkniętą konferencją tyczącą tematyki jeleniogórskiej bazyliki mniejszej. Wzięli w niej udział goście z Watykanu z JE ks. kard. Antonio Canizaresem Llovera’sem na czele, oraz władze Jeleniej Góry z prezydentem Marcinem Zawiłą i radnymi. O godz. 17. 30 rozpoczął się przed magistratem krótki koncert Orkiestry Dętej działającej przy Filharmonii Dolnośląskiej. Muzycy – w obecności dostojnika ze Stolicy Apostolskiej – odegrali, m. in. hejnał Jeleniej Góry, poczym – wraz z licznie zgromadzonymi ludźmi – udali się w stronę fary. Tu nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie okolicznościowej tablicy, umieszczonej na frontonie świątyni, którego dokonał JE ks. kard. Llovera.

Wnętrze kościoła parafialnego zapełniło się niemal po brzegi. Trudno o miejsce w ławkach było już kilkanaście minut przed rozpoczęciem uroczystej koncelebrowanej Eucharystii sprawowanej w trzech językach: po łacinie, włosku i polsku. Organizatorzy przygotowali 1000 książeczek z tekstami liturgicznymi: wydawnictwo „rozeszło się” bardzo szybko.

Gościa z Watykanu przywitał duszpasterz Diecezji Legnickiej ks. biskup Stefan Cichy wyrażając radość z takiej uroczystości, drugiej na terenie diecezji (bazyliką mniejszą jest też Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie). Na początku Mszy Świętej, którą kardynał Antonio Canizares Llovera koncelebrował wraz z biskupami: wrocławskim – Marianem Gołębiewskim, legnickim – Stefanem Cichym, pomocniczymi: świdnickim – Adamem Bałabuchem i legnickim Markiem Mendykiem, ksiądz Mariusz Majewski przeczytał Akt Nadania Tytułu i Godności Bazyliki Mniejszej podpisany – w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI – przez sekretarza Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W Eucharystii wzięło udział blisko stu kapłanów, zarówno z Jeleniej Góry, jak i całej Diecezji Legnickiej i reszty kraju. Jeden z księży przyjechał ze Stanów Zjednoczonych. Niezwykle podniosłej, niemal w watykańskim stylu uroczystości towarzyszył śpiew chóru, który od wczoraj w Szkole Podstawowej nr 2 uczestniczył w warsztatach Chorału Gregoriańskiego.

W homilii główny celebrans nawiązał do patronów świątyni oraz ich cierpienia, co z kolei odnosiło się do Słowa Bożego i słów św. Pawła – „To się Bogu podoba, jeżeli dobrze czynicie, a przetrzymanie cierpienia”. Święci Erazm i Pankracy doświadczyli cierpień za wiarę, a św. Erazm poniósł z jej powodu męczeńską śmierć. Kard. Antonio Cańizares Llovera przeczytał po włosku fragmenty swojej homilii, której tłumaczenie przedstawił ks. Arkadiusz Nocoń, pracujący w Kongregacji ds. Kultu Bożego.

Przed końcem uroczystości głos zabrał rektor bazyliki mniejszej ks. Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski. Duchowny długo dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w wydarzenia związane z całą ceremonią. W sposób szczególny słowa podzięki skierował do władz samorządowych, które nie zapomniały, że kościół świętych Erazma i Pankracego jest miejską farą. Poprosił też kardynała Llovera’sa o modlitwę w intencji powstania w Jeleniej Górze szkoły katolickiej. Duchownym dziękował też Marcin Zawiła, który przypomniał historyczne związki świątyni z legendarnym początkiem miasta w 1108 roku. Prezydent obdarował dostojnika z Watykanu współczesnym malowidłem na szkle przedstawiającym świętych Erazma i Pankracego.

- Ta bazylika i wasza obecność tutaj są świadectwem wiary i chrześcijaństwa zarówno całej Polski jak i tego miasta – odpowiedział kardynał Llovera dodając, że jest bardzo zadowolony z wizyty w naszym mieście a całe wydarzenie uważa za dar od Pana Boga.
Całe wydarzenie można było śledzić na ekranach telewizorów dzięki transmisji Telewizji TRWAM oraz słuchać jego przebiegu w Radiu Maryja.

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów uda się jutro do Krzeszowa, gdzie będzie przewodniczył uroczystościom dziękczynnym za beatyfikację Jana Pawła II.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (90)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
544
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group