Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 7723
Zalogowanych: 43
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wielki tydzień dla Jeleniej Góry

Sobota, 29 listopada 2008, 9:36
Aktualizacja: Czwartek, 4 grudnia 2008, 12:49
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wielki tydzień dla Jeleniej Góry
Listopadowy wieczór "pod zegarem" – ulica 1 Maja.
Fot. TEJO
Dwie imponujące wystawy oraz cykl wydarzeń, dla których wspólnym tematem będzie nasze miasto: tak zapowiadają się pierwsze dni grudnia w stolicy Karkonoszy. Biuro Wystaw Artystycznych chce pokazać gród Krzywoustego jako miejsce artystycznej inspiracji, ale nie tylko.

– Projekt „Wokół Jeleniej Góry” jest wieloelementowy. Składają się na niego: dwie wystawy, z których część historyczna pokazana zostanie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze a część współczesna - w Galerii BWA oraz katalog – album i działania okołowystawowe – zapowiada Janina Hobgarska, dyrektor BWA.

Wystawa pokaże najciekawsze przedstawienia Jeleniej Góry w sztuce. Będą to: historyczne mapy, dawne widoki miasta, jego okolic, obrazy, grafiki, dzieła ilustrujące codzienność. Pejzaże miejskie, zdarzenia i wszystko to, co stolicę Karkonoszy czyni miastem wyjątkowym.

Już piątego grudnia odbędą się dwa wernisaże tej ekspozycji, która zagości w salach Muzeum Karkonoskiego (godz. 15) oraz w pomieszczeniach Biura Wystaw Artystycznych (godz. 17). W muzeum będziemy mogli podziwiać dzieła różnych twórców, którzy zapisali się w historii Jeleniej Góry. Będą to, między innymi: Siegfried Beck, Gottlieb Daniel Berger, Theodor Blätterbauer, Gottfried Böhmer, Hermann Budras z Lipska, Ernst Wilhelm Knippel, Katarina Kosack, G. H. Lau, Carl Theodor Mattis, Alfred Matzker, Eduard Johann Eduard Sachse ze Złotoryi, Theodor Sachse, Scholz Dora, Strachowsky Bartholomaeus, Gustav Täubert, Carl Thürmer, Friedrich August Tittel, Friedrich Bernhard Werner, A.Warnemünde, Heinrich Weimann i wielu innych. Ich nazwiska niewiele mówią współczesnym mieszkańcom. Warto poszerzyć niego horyzonty wiedzy o swoim mieście. Ekspozycję przygotuje Katarzyna Kułakowska z zespołem. - Katarzyna Kułakowska jako komisarz części historycznej będzie oprowadzała po wystawie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze 13 grudnia 2008 i 17 stycznia 2009, godz. 12.00 - poinformowała Aneta Firszt z MK.

Z kolei w salach Biura Wystaw Artystycznych przeniesiemy się we współczesność. Tu okazane zostaną obrazy Jeleniej Góry wybrane przez Janinę Hobgarską z zespołem. Zobaczymy prace artystów, którzy Jelenią Górę polubili, choć tu nie mieszkali. Wśród nich są: Edward Dwurnik, Eugeniusz Geppert, Eugeniusz Markowski, Henryk Waniek, Józef Pakulski, Halina Pawlikowska, Elzbieta Wisniewska.

Będą też dzieła twórców lokalnych, zarówno tych, których wśród nas już nie ma (Janusz Bułgajewski, Róża Farbisz-Kijankowa, Tadeusz Kaczmarek, Edward Kiczak, Tadeusz Nodzyński), a także działających współcześnie. Będą to: Ewa Andrzejewska, Andrzej Boj Wojtowicz, Urszula Broll, Zbigniew Frączkiewicz, Ewa Jonas, Teresa Kępowicz, Mirosław Kulla, Janusz Lipiński, Marek Lercher, Patryk Lewkowicz, Marek Liksztet, Tomasz Mielech, Mariusz Mielęcki, Dariusz Miliński, Wacław Narkiewicz, Tomasz Olszewski, Lidia Sokal – Trybalska, Elżbieta Suchcicka-Lewkowicz, Bogumiła Twardowska – Rogacewicz, Paweł Trybalski, Ryszard Tyszkiewicz, Jerzy Wiklendt, Waldemar Wydmuch oraz Wojciech Zawadzki.

Ale wystawy to tylko część projektu BWA. Przez cały tydzień grudnia (od 8 XII), codziennie odbywać się będą wydarzenia okołowystawowe: wykłady, wycieczki oraz pokazy multimedialne. Wszystkie zaczynają się o godz. 12.

W poniedziałek (8 XII) Stanisław Firszt opowie o „Ukrytej Jeleniej Górze”. Będzie to przybliżenie dziejów miasta na podstawie wykopalisk i badań archeologicznych.
Dzień później w świat jeleniogórskiej secesji, dosłownie!, wprowadzi zainteresowanych Wojciech Kapałczyński, który zaprosi na wycieczkę po zakątkach, gdzie art nouveau jest stylem dominującym.

W środę przeniesiemy się w krainę miejsc magicznych, a to za sprawą filmu zrealizowanego przez Konrada Przezdzięka „Jelenia Góra, magiczna góra”. Autor dotarł z kamerą do tych zakątków, które – w jego subiektywnym odczuciu – niosą w sobie coś więcej niż tylko wymiar historyczny. Co? Na to pytanie będzie można usłyszeć odpowiedź i zobaczyć dokumentalny szkic filmowy w Biurze Wystaw Artystycznych 10 grudnia w południe.

Nazajutrz kolejna wycieczka zaproponowana przez Wojciecha Kapałczyńskiego, który tym razem zapozna uczestników z najcenniejszymi, najbardziej reprezentatywnymi budowlami architektury sakralnej oraz jej niedostępnymi na co dzień zasobami.

Klamrą spinającą ten cykl będzie opowieść Ivo Łaborewicza, który przybliży słuchaczom wystawne kamienice i ich dawnych, możnych właścicieli. Autor opowie o historii mieszczan i architektury mieszczańskiej w stolicy Karkonoszy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, a Biuro Wystaw Artystycznych serdecznie zaprasza. – Mamy nadzieje, że ten projekt będzie atrakcyjną ofertą dla Jeleniogórzan zakochanych w swoim mieście – mówi Janina Hobgarska. Całości dopełnia odważny plakat autorstwa Zbigniewa Szumskiego. Patronem medialnym „Wokół Jeleniej Góry” jest tygodnik i portal Jelonka.com.

Więcej o wydarzeniach - w poniedziałkowym wydaniu Tygodnika Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
911
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
29%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
 
Kultura
Przyjechali do Jeleniej Góry z Grecji
 
Aktualności
Teatry Uliczne – videorelacja z soboty
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group