Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8945
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wielki przekręt na złocie

Czwartek, 6 stycznia 2022, 7:00
Autor: WAC
Region: Wielki przekręt na złocie
Fot. Prokuratura Regionalna
Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, którym zarzucono działanie w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się fikcyjnym, karuzelowym obrotem granulatu złota.

W toku śledztwa ustalono, iż przedstawiciele siedmiu spółek z o.o. z Wrocławia, Warszawy i Łodzi, działając w zorganizowanej grupie, w latach 2011-2012 wprowadzali na rynek w Polsce sztaby złota inwestycyjnego, zakupione za granicą z państw Unii Europejskiej. Transgraniczna sprzedaż złota inwestycyjnego wewnątrz UE jest zwolniona z podatku VAT. O zakupie za granicą złota inwestycyjnego w/w spółki nie informowały właściwych urzędów skarbowych, ukrywając w ten sposób postać zakupionego złota i źródło jego pochodzenia.

Sprawcy przetwarzali potajemnie sztaby na granulat złota, którego sprzedaż w kraju jest obciążona 23% podatkiem VAT. Następnie sprzedawano granulat po cenie brutto zawierającej w/w stawkę VAT podmiotowi zajmującemu się produkcją wyrobów z metali szlachetnych o przeznaczeniu przemysłowym. Jednocześnie do urzędów skarbowych składano poświadczające nieprawdę deklaracje VAT-7, jakoby sprzedane złoto pochodziło z nabycia wewnątrzkrajowego, w formie granulatu i z zastosowaniem również stawki VAT 23%.

W ten sposób, w drodze oszustwa podatkowego, oraz stosując celowo niezwykle niskie a zarazem fikcyjne marże, spółki, których działalność obejmuje akt oskarżenia, niesłusznie odliczały podatek VAT naliczony przy rzekomych zakupach granulatu w kraju od fikcyjnych dostawców.                     

Działania oskarżonych doprowadziły do uszczuplenia należności publicznoprawnych Skarbu Państwa na kwotę ponad 75 milionów złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

9
26%
Cieszy
10
29%
Hahaha
2
6%
Nudzi
1
3%
Smuci
5
14%
Złości
8
23%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
247
Nigdy
20%
Rzadko
41%
Czasami
24%
Często
15%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group