Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 12095
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region Jeleniogórski/ KRAJ: Wielki kryzys w turystyce

Piątek, 27 czerwca 2008, 7:53
Aktualizacja: 7:53
Autor: TEJO
Region Jeleniogórski/ KRAJ: Wielki kryzys w turystyce
Fot. TEJO
Zagraniczni goście coraz rzadziej odwiedzają nasz kraj. Miało być odwrotnie po wejściu Polski do strefy Schengen, ale nie jest. Przybyszów odstrasza mocna złotówka i kiepska oferta turystyczna.

To szczególnie dotkliwe dla regionu jeleniogórskiego, który mieni się turystycznym. Wejście Polski do Schengen zablokowało tymczasem przyjazdy gości ze Wschodu, którzy byli stałymi klientami wielu pensjonatów i ośrodków w Szklarskiej Porębie i Karpaczu. Piątkowy Dziennik wyliczył, że na skalę krajową było ich aż o 100 tysięcy mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Goście z Ukrainy, Rosji i Białorusi bez specjalnej wizy Schengen nie przekroczą granicy. Formalności długo trwają i dużo kosztują, dlatego nasi wschodni sąsiedzi wykreślili Polskę ze swoich urlopowych planów.

Mniej jest też turystów z Zachodu. Tu barierą jest często mocny kurs złotego. Nasz kraj nie jest już oazą bardzo niskich cen. – 10 lat temu za miesięczną pensję mogłem w Polsce używać życia przez całe wakacje niczego sobie nie żałując. Teraz już jest zdecydowanie mniej korzystnie – mówił nam Ron Leemans z Holandii.

W gronie stałych klientów hoteli i pensjonatów pozostają turyści z Niemiec. Nie są jednak to ludzie młodzi, co nie rokuje dobrze na przyszłość. Dziennik zauważa, że nasz kraj nie ma dobrej turystycznej marki. I cytuje przykład Nowej Zelandii, która ostatnio odnotowała boom po premierze filmu „Władca Pierścieni”, który był kręcony na tamtejszych wyspach. – Ale mało kto wie, że grana obecnie w kinach część cyklu „Opowieści z Narnii” powstała częściowo w Szklarskiej Porębie, przy wodospadzie Kamieńczyk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
808
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group