Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 8110
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wielki festyn ku czci matek

Poniedziałek, 30 maja 2016, 12:38
Aktualizacja: Wtorek, 31 maja 2016, 8:22
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Wielki festyn ku czci matek
Fot. Przemek Kaczałko
Jeleniogórskie Stowarzyszenie Święta Matki działające przy kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Cieplicach zorganizowało po raz 28. wielki festyn ku czci wszystkich mam. Gościem specjalnym uroczystości była minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Tegoroczne Święto Matki rozpoczęło się już w sobotę, 28 maja, kiedy to w Politechnice Wrocławskiej odbywały się wykłady zaproszonych gości. Dr Ewa Dąbrowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego mówiła m.in. o leczeniu dietą warzywno-owocową chorób cywilizacyjnych oraz bezpłodności, wręczano również Oskary Święta Matki.

W niedzielę, 29 maja z Placu Piastowskiego wyruszyła orkiestra, straż grobowa oraz mażoretki, którzy docierając pod parafię przy ul. PCK rozpoczęli główną część uroczystości. W kościele odbyła się msza, po której swoje wystąpienie miała Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Jestem pod wrażeniem. Sądziłam, że to parafialna skromna uroczystość, ale aż oniemiałam, bo widzę tu szereg stowarzyszeń, które włączyły się w organizację, bardzo piękną i głęboką część eucharystyczną i radosny festyn – marzyłoby mi się, żeby w Gorzowie, skąd mam mandat poselski, choćby w części tak pięknie był świętowany Dzień Matki – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Po wystąpieniu gościa specjalnego, przed wejściem do kościoła odbyła się prezentacja Młodzieżowej Orkiestry Dętej z gminy Tryńcza, Straży Grobowej „Turki” z Tryńczy oraz mażoretek. Następnie zaprezentowali się uczestnicy rowerowej parady retro, był pokaz jazdy konnej, a oficjalnego rozpoczęcia imprezy dokonali na scenie przedstawiciele Stowarzyszenia Święta Matki z prezesem Zbigniewem Ładzińskim, a także prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, minister Elżbieta Rafalska, posłanka Marzena Machałek, senator Krzysztof Mróz oraz kilku innych gości. Strzeleckie Bractwo Kurkowe zadbało o wystrzał armatni, a przez cały czas przy parafii trwała loteria fantowa z sześcioma tysiącami nagród.

- To piękne święto. My się bawimy, ale i wzruszamy, i uświadamiamy sobie wagę bycia matką i doceniania własnych matek – mówiła Marzena Machałek. Prezydent Jeleniej Góry złożył życzenia wszystkiego najlepszego wszystkim mamom apelując z uśmiechem o podjęcie tematu organizacji Dnia Taty.

- Bardzo się cieszę, że to święto wpisało się w kalendarz imprez jeleniogórskich. Jest to piękna okazja do tego, żeby podziękować matkom. Ktoś, kto nie szanuje matki (można to przełożyć również na Matkę Ziemię, Matkę Polskę) nie jest wart szacunku – powiedział Zbigniew Ładziński, prezes Stowarzyszenia Święta Matki. Pomysłodawcą imprezy jest ks. Józef Stec, który przy pomocy parafian od lat przykłada się do sukcesu organizacyjnego cieplickiego święta matki.

Na scenie wystąpili m.in. bard z Zielonej Góry Maciej Wróblewski, Paka Buziaka, Wędrowne Gitary oraz Anna Patrys. Zabawa trwała do godzin wieczornych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group