Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6519
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wielkaknocnie w KSON

Piątek, 22 kwietnia 2022, 7:02
Autor: KSON
Jelenia Góra: Wielkaknocnie w KSON
Fot. KSON
Tradycja w narodzie rzecz święta! W ten sposób rozpoczęto kolejne, 21 już spotkanie wielkanocne w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyło w nim ponad 20 najdłużej pracujących w tej organizacji wolontariuszy, liderów oraz pracowników KSON. Obecny był też Mikołaj z Ukrainy, który zajmuje się adaptacją uchodźców na terenie Kotliny Jeleniogórskiej.

Choć to składkowe spotkanie miało typowo świąteczny charakter, omówiono także, co składać się będzie na działalność KSON-u w roku 2022. O tym mówiła Iwona Pikosz - główny koordynator projektów.

Utrzymano w zasadzie wszystkie projekty z roku ubiegłego, tj. Centrum Informacji Wsparcia Osób Niepełnosprawnych z doradcami z zakresu prawa, psychologii, rzecznictwa i problemów socjalnych. Realizowane będą trzy projekty prozatrudnieniowe dla osób z niepełnosprawnościami na otwartym rynku pracy z wynagrodzeniem dla stażystów włącznie.

Realizowany będzie ciekawy projekt miejski "Żyj mieszkaj i pracuj w Jeleniej Górze" polegający na budowaniu tożsamości lokalnej na początku wśród dzieci. Ze środków Urzędu Marszałkowskiego realizowany będzie projekt skierowany do seniorów z edukacją cyfrową, głównie z obsługi smartfonów a także zajęcia aktywizujące to środowisko w zakresie turystyki i rekreacji, z ćwiczeniami na strzelnicy sportowej włącznie.

Na sierpień i październik zaplanowano dwa wielkie wydarzenia kulturalne: V Dni Muzyki Papieskiej, które zaprezentujemy w tym roku wraz z Filharmonią Dolnośląską w kościele Garnizonowym w Jeleniej Górze i w Katedrze Legnickiej, gdzie zaprezentujemy mega wydarzenie muzyczne - mszę koronacyjną V.A. Mozarta. W październiku także w teatrze C .K. Norwida wystawiamy drugi raz po 14 letniej przerwie "Zemstę" hr. Aleksandra Fredry z niepełnosprawnymi i vip-ami w rolach głównych. W maju po raz trzeci zorganizujemy podwieczorek taneczny dla seniorów- w byłym klubie "Iskra"- z karaoke, poczęstunkiem i niezapomnianą muzyką z tamtych lat. Inwalidzi wzroku jak co roku zorganizują we wrześniu podniebne loty na Górze Szybowcowej.

Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jednej z centrali banków możemy wzmocnić Radio KSON, które tworzymy nieprzerwanie od 4 lat , uruchamiamy także specjalny kanał telewizji internetowej pod nazwą Karkonoska TV Integracyjna. Od 16 lat kontynuujemy wydawanie gazety "Niepełnosprawni tu i teraz". Czekamy jeszcze na rozstrzygnięcia ministerialne dotyczące projektów odnośnie asystentury i aplikacji dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Zwiększyła się też liczba członków zwyczajnych KSON o kilka nowych organizacji pozarządowych, m.in. o nową organizację ochrony pacjentów pn. Ośrodek Edukacji Zdrowotnej "Vita", z sekcjami chorobowymi, w tym liczącą już ponad 30 osób sekcją cukrzyków. Są też projekty inwestycyjne - mówi Iwona Pikosz - Bardzo nas cieszy, że PFRON angażuje środki w infrastrukturę turystyczną, a KSON ze specjalnego grantu finansował będzie i koordynował prace KPN i Lasów Państwowych w Szklarskiej Porębie dotyczące poprawy dostępności osób niepełnosprawnych do wodospadów Kamieńczyka i Szklarki.

Łączna wartość projektów w roku bieżącym przekracza kwotę 12 mln złotych i ma charakter lokalny, regionalny i ogólnopolski. Sejmik nadal jest do dyspozycji mieszkańców Jeleniej Góry i regionu przy ulicy Osiedle Robotnicze 47a i pod numerem telefonu 75 75 24 254 oraz na stronie: www.kson.pl

Twoja reakcja na artykuł?

4
36%
Cieszy
1
9%
Hahaha
2
18%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
36%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group