Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 8214
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Wielka wycinka!

Czwartek, 1 kwietnia 2010, 7:35
Aktualizacja: Piątek, 2 kwietnia 2010, 8:02
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Wielka wycinka!
Fot. Archiwum/tejo
Od września przyszłego roku jeleniogórzanie będą mogli podziwiać piękną panoramę miasta ze Wzgórza Kościuszki. Opracowywana jest koncepcja rewitalizacji, zgodnie z którą wszystkie drzewa, które zasłaniają widok od strony części ulicy Chełmońskiego zostaną wycięte. W planach jest także ponowne uruchomienie parkowej restauracji.

Kiedy na Cavalierbergu burmistrz Johannes Schoennau pod koniec XVIII wieku planował ogrody miejskie i park, wzgórze było porośnięte trawą z rzadkim i stosunkowo młodym drzewostanem. Jeszcze na fotografiach z końca XIX wieku widać, że panorama Jeleniej Góry była bez przeszkód widoczna z tarasów restauracji Felsenkeller (dziś mieści się tam, między innymi, Liga Obrony Kraju). Przez dziesięciolecia drzewa zdążyły wyrosnąć na tyle, że – kiedy są liście – widoków nie ma żadnych, a w pozostałych porach roku panoramy przysłonięte są gałęziami.

– Od dawna słyszymy sygnały, że miejsce to jest zaniedbane, a wiadomo, że było kiedyś jedną z wielkich atrakcji Jeleniej Góry. Chcemy to zmienić nawiązując do przeszłości. Nasza koncepcja na pewno pozwoli na ciekawe zagospodarowanie tego wzgórza i na przyciągnięcie tu spacerowiczów i turystów – mówi zastępca prezydenta miasta Miłosz Sajnog.

Szczegółowego planu rewitalizacji jeszcze nie ma. Pracuje nad nim zespół architektów krajobrazu. Wiadomo na pewno, że pod topór „pójdzie” cześć drzew rosnących na północnym zboczu Wzgórza Kościuszki, a także te drzewa, które zasłaniają widoki z najwyżej położonego punktu w parku (Wzgórza Szubienicznego), gdzie w dawnych czasach istniał miejski szafot. Zamierzenia rewitalizacyjne dotyczą także alejek parkowych, przy których ma powstać mała architektura. Całości ma dopełniać oświetlenie. Park ma być zamykany na noc i ogrodzony stylizowanym, secesyjnym ogrodzeniem. Zamontowanych będzie tu także kilka kamer monitoringu wizyjnego.

Miastu zależałoby także na zagospodarowaniu tarasów byłej restauracji, a obecnej siedziby LOK i kilku innych firm. Obecnie służą one jako skład rzeczy niepotrzebnych i parking. – Myślimy o zaproponowaniu działającym tam jednostkom siedzib alternatywnych i o przejęciu całego obiektu na cele gastronomiczno-hotelarskie – zapowiadają samorządowcy. To idealny punkt wypadowy ku miejskim atrakcjom, a przy tym sam położony niezwykle atrakcyjnie –dodaje Miłosz Sajnog.

Odpowiednie dokumenty z aplikacją o środki unijne mają być złożone latem. Szacuje się, że rewitalizacja Wzgórza Kościuszki ma kosztować około 12 milionów złotych. Miasto liczy na pokrycie około 70 procent tej sumy z funduszy Unii Europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group