Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7954
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Więcej wolnego dla matek i ojców

Wtorek, 10 listopada 2009, 8:34
Aktualizacja: 8:35
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Więcej wolnego dla matek i ojców
Fot. ......
Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy w tym roku panie, które urodziły dziecko, mają 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Nowością jest też wprowadzenie specjalnego urlopu dla ojców, w wymiarze tygodnia.

Od przyszłego roku urlop macierzyński dla mam będzie się sukcesywnie wydłużał. W okresie przejściowym przy urodzeniu jednego dziecka czas urlopu macierzyńskiego dodatkowego wyniesie w 2010 i 2011 roku do dwóch tygodni, w 2012 i 2013 r. do czterech tygodni, a w 2014 roku osiągnie maksymalny wymiar do 6 tygodni. Przy urodzeniu więcej niż jednego dziecka w roku 2010 i 2011 roku wyniesie on do trzech tygodni, w 2012 i 2013 do sześciu tygodni, a w 2014 roku do 8 tygodni.

– Urlop będzie udzielany jednorazowo, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. By z niego skorzystać pracownica będzie musiała złożyć pisemny wniosek do pracodawcy w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu – mówi Anna Szustak, która zajmuje się m.in. udzielaniem porad z zakresu prawa pracy w Państwowej Inspekcji Pracy, oddział Jelenia Góra.

Na więcej czasu dla dziecka będą mogli liczyć również ojcowie. W przyszłym roku, jak i w 2011 wyniesie on jeden tydzień, a w 2012 – dwa tygodnie. Pracownik będzie mógł wykorzystać ten urlop w dowolnym momencie, ale pod pewnym warunkiem.
– Ojcowie mogą wykorzystać ten urlop do czasu, kiedy dziecko nie ukończy 12 miesięcy – mówi Anna Szustak.

Dlatego panowie, których dzieci mają obecnie dziewięć miesięcy, muszą pamiętać by wykorzystać tą szansę na początku roku przyszłego, inaczej wolne dni po prostu im przepadną. Pracownik musi pamiętać, by wniosek o taki urlop złożyć również siedem dni przed jego rozpoczęciem. Zarówno w przypadku ojców, jak i matek ubiegających się o dodatkowe urlopy, pracodawca musi je uwzględnić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
389
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group