Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 4623
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Więcej świateł, bezpieczniej na skrzyżowaniach

Środa, 8 września 2010, 8:33
Aktualizacja: 13:35
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Więcej świateł, bezpieczniej na skrzyżowaniach
Fot. Angela
Od początku grudnia na trzech skrzyżowaniach ulic: Lipowa – Wolności – Morcinka, Różyckiego i Flisaków oraz Osiedle Robotnicze – Kilinskiego – Drzymały w Jeleniej Górze zarówno kierowcy, jak i piesi będą mogli czuć się bezpieczniej. Trzydziestoletnie sygnalizacje zostaną przebudowane, a na wlotach dotąd niechronionych pojawią się światła.

Zadowolenia z planowanej inwestycji nie kryją kierowcy wyjeżdżający z ulicy Morcinka na ulice Wolności. Obecnie ulica Morcinka sygnalizacji nie posiada. Na włączenie się do ruchu, w ulicę Wolności, zmotoryzowani tracą tam dużo czasu w oczekiwaniu na uprzejmość innych kierujących.

– Z obserwacji wynika, że te światła są tu bardzo potrzebne. Na tym skrzyżowaniu doszło już do wielu kolizji i wypadków. Zamontowanie sygnalizacji rozwiąże ten problem. Bezpieczniejsi będą też piesi – mówi Eugeniusz Karczewski, kierownik oddziału PZM Jelenia Góra.

Istniejąca sygnalizacja przy tzw. małej poczcie oraz przy ulicy Lipowa zostanie natomiast wymieniona na nowoczesną. Przy każdym sygnalizatorze przed przejściem dla pieszych pojawią się przyciski, którymi piesi będą mogli włączyć sobie zielone światło. Takie same prace zostaną wykonane na pozostałych przebudowywanych skrzyżowaniach. Dodatkowa sygnalizacja stanie również przy Kilińskiego i Flisaków.

- Są to działania, które z pewnością poprawią bezpieczeństwo zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych. Stare sygnalizacje, które mają około trzydziestu lat zostaną wymienione na nowoczesne urządzenia o odpowiednim standardzie. Na przebudowywanych skrzyżowaniach zlikwidowane zostaną wszystkie wloty niechronione, na których kierujący albo stoją i czekają na to, że ktoś im pozwoli włączyć się do ruchu, albo narażają swoje zdrowie i życie wymuszając pierwszeństwo jazdy – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

Przebudową skrzyżowań zajmie się firma Raszewski i Syn Raszewski z Konina, która została wyłoniona w drodze przetargu. W najbliższym czasie władze miasta podpiszą z wykonawcą umowę. Prace rozpoczną się na dniach i potrwają do 30 listopada br. Koszt całego zadania to 1 mln 118 tys. zł, z czego połowa pochodzi z rządowego programu likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach, a druga część z budżetu miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1053
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group