Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8908
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Więcej kasy na koleje

Czwartek, 30 marca 2006, 0:00
Autor: Muzyczne Radio 105,8 FM
Zarząd Województwa Dolnośląskiego zadecydował o przyznaniu spółce PKP Przewozy Regionalne dodatkowych pięciu milionów złotych. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmą radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na najbliższej sesji.

Samorząd województwa w 2006 roku zarezerwował w budżecie dotację w wysokości 40 mln złotych na dofinansowanie połączeń regionalnych, czyli o 5 milionów złotych więcej niż w 2005 roku. W ubiegłym tygodniu zarząd PKP Przewozy Regionalne, bez konsultacji z Urzędem Marszałkowskim, podjął decyzję o likwidacji 42 połączeń, żądając pokrycia deficytu finansowego wynoszącego 78 milionów złotych. Samorząd nie jest w stanie wyasygnować tak dużej kwoty, poza tym Przewozy Regionalne są spółką PKP, a nie jednostką podlegającą władzom województwa.

Jednak zarząd województwa stawia warunki, od których uzależnia przyznanie dodatkowych pięć milionów. Pierwsze to utrzymanie wszystkich połączeń regionalnych na poziomie 2004 i 2005 roku oraz ich dostosowania do oczekiwań i potrzeb samorządów lokalnych oraz mieszkańców regionu. Drugie to przedstawienie działań podjętych przez przewoźnika, zmierzających do zmniejszenia kosztów funkcjonowania spółki, poprawy jakości przewozów i działań racjonalizujących rozkład jazdy w województwie.

Marszałek domaga się też przedkładania samorządowi, jako zamawiającemu usługę przewozów pasażerskich, szczegółowych kosztów oraz przychodów w rozbiciu na poszczególne pociągi oraz przedstawiania szczegółowych rozliczeń na podstawie wydruków z kas biletowych przyznanych ulg, ponieważ samorząd nie widzi powodów, dla których miałby dopłacać do biletów ulgowych dla pracowników PKP. W roku 2005 było to około 20 mln złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group