Niedziela, 26 czerwca
Imieniny: Jana, Pawła
Czytających: 5619
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Widoki z wieżyczki „Żeroma”

Poniedziałek, 10 grudnia 2007, 10:46
Aktualizacja: 10:47
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Widoki z wieżyczki „Żeroma”
Fot. LENA
Nie każdy może obejrzeć miasto z balkoniku na najwyższej kondygnacji gmachu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Za to każdy może obejrzeć wieżę tej budowli widoczną niemal z każdej części Jeleniej Góry. Nasi Internauci mogą i jedno, i drugie.

Dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły przedstawiamy serię panoram Jeleniej Góry uwiecznioną właśnie z tego charakterystycznego punktu stolicy Karkonoszy. Na co dzień nie jest on – z różnych względów – dostępny dla wszystkich. To zrozumiałe, bo w budynku odbywają się lekcje i trudno wyobrazić sobie wycieczki, które wchodziłyby tam, aby obejrzeć miasto z góry.

W niedzielę, przez pomyłkę, napisaliśmy, że zegar na wieży nie działa. Błąd, dzięki uwadze Internautów, skorygowaliśmy. – Zegar działa bardzo dobrze. Nawet pobliscy mieszkańcy mówią, że według tego czasomierza regulują swoje zegarki. Traktuję to raczej jako kurtuazję, bo są przecież dokładniejsze chronometry – mówi Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1.

Warto też dodać słów kilka o historii powstania gmachu. Dawna Oberrealschule und Realgymnasium (niemiecka szkoła była tylko dla panów), została wzniesiona w rekordowo szybkim – jak na rozmiary budowli – czasie. Zbudowano ją w stylu późnej secesji według projektu i pod nadzorem Richarda Kühnemanna, miejskiego radcy budowlanego, w latach 1913–1914.

Gmach był częścią niezrealizowanego do końca projektu budowy całego osiedla mieszkaniowego w tej części Jeleniej Góry zwanej Fischerberg (Wzgórze Partyzantów). Przed szkołą, na dzisiejszym placu Energetyka, miał powstać kościół, ale plany inwestorów przerwał wybuch I Wojny Światowej.
Do koncepcji już nie powrócono.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group