Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 5408
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Wernisaż wystawy Piotra C. Kowalskiego w Staniszowie

Poniedziałek, 2 czerwca 2014, 9:40
Aktualizacja: 9:44
Autor: Manu
Jelenia Góra: Wernisaż wystawy Piotra C. Kowalskiego w Staniszowie
Fot. Organizator
14 czerwca (w sobotę) o godz. 18.00 w Pałacu Staniszów – Centrum Sztuki w Staniszowie rozpocznie się wernisaż wystawy zatytułowanej “Obrazy w ramach, bez ram i w ramach przyjaźni” autorstwa Piotra C. Kowalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Forum Staniszów.

Piotr C. Kowalski studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (1973-78). Od 1988 r. maluje obrazy wyłącznie w plenerze. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych i wiele zbiorowych w kraju i za granicą. Profesor zwyczajny, aktualnie jest profesorem na Wydziale Malarstwa poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademii Sztuki w Szczecinie w Katedrze Nowych Mediów.

Jak sam mówi, maluje wszędzie, wszystkim i na wszystkim, bez żadnych zahamowań Od wielu lat eksperymentuje z obrazami realizowanymi bezpośrednio w naturze i przy pomocy natury, wciąż badając granice malarstwa. Jego twórczość jest przewrotnym dialogiem z tradycją rzemiosła oraz mimetyczną funkcją sztuki. Szybko stworzył własny styl, malując oryginalne instalacje, w których pokrywał otaczające przedmioty farbą wyciskaną wprost z tubki. W swoich obrazach przenosił również motywy z dzieł mistrzów (O. Kokoshki, Pablo Picassa i Emila Noldego) i dodawał do nich przedmioty, które wmonotowywał w swe prace. Czasami wystawia blejtramy ze swoimi obrazami na działanie deszczu, słońca i wiatru, z których powstają później abstrakcyjne kompozycje.

Piotr C. Kowalski rezygnując z farb, wypracował własną metodę malarską tworząc obrazy za pomocą owoców, kurzu i dymu, bezpośrednio w naturze. Artysta maluje, a raczej zostawia ślady materii w przestrzeni obrazu, pozwalając im przekształcać się w naturalny sposób.

I tak w cyklu “Obrazy smaczne i niesmaczne jagody” maluje jagodami, błoto błotem. W “Obrazie zgniłym” pozwala dyni rozłożyć się na naciągniętych płótnem ramach tworząc ślad rozpadu materii organicznej. W cyklu “Obrazy przejściowe”, przejezdne i przelotne umieszcza ramy w przypadkowych miejscach w przestrzeni miejskiej wystawiając ją na działanie czynników takich, jak: brud, koła samochodów, stopy przechodniów czy wandalizm, a tym samym tworzy materialny wizerunek miasta. Z kolei cykl “Obrazy przechodnie” powstał przez położenie płótna bezpośrednio na ziemi (chodniku, bruku ulicznym) i stworzenie śladu na zasadzie frottage'u wykonanego przez przechodniów. Na wystawie prezentowane są dzieła Kowalskiego pochodzące z kilku cykli, m.in. “Obraz szary” i “Obrazy malowane na sztaludze i ich ślady” .

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group