Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 7735
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: We wzorkach cała Polska

Piątek, 19 marca 2010, 7:53
Aktualizacja: 7:54
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: We wzorkach cała Polska
Fot. Organizator
Wzorki polskie (Polish patterns) to najnowszy projekt fotograficzny Kacpra Kowalskiego. Zdjęcia laureata prestiżowego konkursu Word Press Photo 2009 będzie można od najbliższego piątku podziwiać w Galerii Skene w foyer Teatru im. Cypriana Kamila Norwida.

Abstrakcyjne, malarskie kadry wyglądają raczej jak obrazy niż fotografie. Kompozycje graficzne powstające z pól, dróg i łąk, jeziora jak rozsypane elementy układanki, zaskakująco powtarzalne wzory na zamarzniętym jeziorze. Takie cuda można sfotografować tylko z powietrza.

– Piękno natury jest tak oczywistym tematem w sztuce, że trudno jest odbiorców zaskoczyć, zatrzymać ich uwagę na dłużej – mówi autor. – Ten cykl abstrakcji spełnia taką rolę. Wszystkie zdjęcia robiłem na Pomorzu, w promieniu 50 km od domu. Polski krajobraz jest tak różnorodny, że w poszukiwaniu wyjątkowych ujęć nie trzeba daleko podróżować. Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Magna Silesia. Ekspozycja czynna będzie do 24 kwietnia.

Kacper Kowalski urodził się w 1977 roku. Z wykształcenia architekt i licencjonowany instruktor paralotniowy, jako fotograf specjalizuje się w fotografii lotniczej. Wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem, jaką posiada będąc jednocześnie fotografem i pilotem, Kowalski pokazuje wzory, symetrie i asymetrie zazwyczaj niedostępne dla oka ludzkiego. W czasie wolnym od fotografowania Kacper Kowalski lata wyczynowo na paralotni bez silnika (do sesji zdjęciowych używa napędu). Konkurencja w której startuje – XC (Cross Country) – Open – polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu przy wykorzystaniu jedynie siły wiatru i prądów powietrznych. W 2009 roku Kacper Kowalski został wicemistrzem świata.

Fotografie Kacpra Kowalskiego zostały nagradzane i wyróżnione w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych:
World Press Photo 2009 – 2. miejsce w kat. Arts & Entertainment
Nikon Photo Contest International – nagroda jubileuszowa 75th NIKKOR
Grand Press Photo – 2 nagrody
National Geographic – wyróżnienie
Pilsner Urquell International Photography Award – 9 nagród

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1287
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group