Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 3318
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Warzywa i owoce drożeją

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 19 lipca 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 19 lipca 2006, 12:06
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Susza sprawiła, że ceny na jeleniogórskich targowiskach znacznie wzrosły w stosunku do ubiegłego roku. Na brak wody do podlewania roślin narzekają także działkowcy.

Za kilogram dobrych pomidorów trzeba zapłacić nawet 6 złotych, choć jeszcze rok temu, o tej samej porze, kilo tych warzyw kosztowało 3 złote i mniej.
Na razie handlują pomidorami pochodzącymi ze szklarni i upraw pod folią. Gruntowych jeszcze nie ma, bo ich rozwój spowolniła opóźniona wiosna. Być może, kiedy takie pomidory się pojawią, ceny spadną.

Klienci obserwują zwyżkę cen także na stoiskach warzywnych w hipermarketach.
Droższa jest kapusta, a nawet marchewka i ogórki. Choć – jak mówią plantatorzy – tych warzyw jest sporo jak na lipiec. Szczyt tak zwanego sezonu ogórkowego to sierpień.

W cenie są owoce runa leśnego. Mimo suszy w lasach, na targowiskach i ulicach można kupić grzyby, najczęściej kurki. Są jednak coraz droższe. Za garstkę trzeba zapłacić co najmniej 12 złotych. Podrożały także jagody. Jeszcze niedawno kosztowały 8 zł, teraz ich cena wzrosła o kilka złotych.
Zbieracze argumentują to ryzykiem, jakie ponoszą, wchodząc do lasów, mimo zakazu wstępu z powodu suszy. Mówią też, że jagód jest w tym roku znacznie mniej.

Z upraw i panujących upałów nie są zadowoleni działkowcy. Muszą polować na wodę do podlewania roślin. – Pojawia się w kranach tylko wcześniej rano lub wieczorem i to nie codziennie – mówi jedna z działkowiczek z ogródków przy ulicy Mickiewicza, zasilanych wodą z pobliskiego stawu.

Spółka „Wodnik” zapewnia, że na razie nie grozi mieszkańcom posucha w kranach. Są jednak obawy, że może powtórzyć się sytuacja sprzed trzech lat, kiedy to z powodu utrzymującej się niemal przez dwa miesiące suszy, gwałtownie spadł poziom wód gruntowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~szu 19-07-2006 11:10
"Zbieracze argumentują to ryzykiem, jakie ponoszą, wchodząc do lasów, mimo zakazu wstępu z powodu suszy" - nie ma co - piękny argument! Jak jest zakaz to zakaz ! Co za ludzie...
~suszy mnie 19-07-2006 12:05
no to trzeba będzie w wodę w Tesco się zaopatrzyć na okoliczność ewentualnej suszy w kranie...
~JM 19-07-2006 13:46
Tejo te informacje o cenach to już na dzień dzisiejszy nieaktualne dzisiaj byłem na ryneczku na Zabobrzu i pomidorki w cenie 3,20-3,50 i to bardzo ładne, jagody po 8 zł tak że ceny wróciły do normy. Jedynie co drogie to ogórki do kiszenia i konserwowania. Pozostałe owoce takie jak wiśnie, porzeczki i maliny powinny być tańsze to już przecież sa te owoce na ogrodach działkowych i działkowicze mają swoje owoce.
~do JM 19-07-2006 14:02
dzięki za informację - widać rynek reaguje i wraca do normy, może po deszczach będzie jeszcze taniej - pozdr TEJO

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group