Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 6567
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W żywiole trąby powietrznej

Piątek, 19 stycznia 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 20 stycznia 2007, 12:36
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: W żywiole trąby powietrznej
Fot. Paweł Baszak
Wichura, która szalała w nocy z czwartku na piątek nad regionem, zniszczyła dwa samoloty należące do Aeroklubu Jeleniogórskiego.

Pracownicy i obsługa AJ załamują ręce: popularne Antki zostały niemal rozniesione podmuchami orkanu około godziny 21 w czwartek.

– Zniszczenia są ogromne. Nie wiadomo czy uda się maszyny wyremontować. Wszystko zależeć będzie od kosztów naprawy. Strata dwóch samolotów to rząd około 250 tysięcy złotych. Niestety samoloty nie były ubezpieczone, gdyż aeroklubu nie stać na to – dyrektor Jacek Musiał, szef AJ.

Samolotom nic by się nie stało, gdyby były w hangarach. Niestety nie zmieściły się. Brak funduszy nie pozwolił na rozbudowę lotniska, w na postawienie tym nowych hangarów.

– To nie pierwsza zima i jesień, kiedy Antki stoją na wolnym powietrzu – dodaje A. Musiał. – Siła, z jaką samolot został rzucony na drugi była ogromna. Antek waży cztery tony, sam silnik ma 700 kg. Obydwa samoloty były zakotwiczone, stan luzów był sprawdzony. Mieliśmy informacje o burzy i wichurze, ale nikt nie spodziewał się, że przejdzie z taką siłą – podkreśla.

Wichura na szczęście nie zniszczyła szybowca.
– Sto metrów dalej stał wózek z szybowcem. Jest on dużo lżejszy, nawet nie został poruszony. Wszystko dlatego, że wichura przyjęła postać trąby powietrznej – przypuszcza dyrektor areoklubu.

Pracownicy aeroklubu zabezpieczają teren, aby nie dopuścić do powstania większych szkód. Ponadto już teraz szukają sponsorów, dzięki którym będą mogli naprawić zniszczone samoloty.

<b> Skutki wciąż odczuwalne </b>
Orkan uszkodził kilka tysięcy linii energetycznych. Wieczorem w piątek wciąż bez prądu są mieszkańcy części podgórskich miejscowości, w tym Kowar, Karpacza i Szklarskiej Poręby. Nie wiadomo, jak długo potrwa usuwanie awarii, ponieważ wieczorem wiatr znów zaczął mocniej wiać. Synoptycy zapewniają jednak, że nie osiągnie on już takiej prędkości, jak minionej nocy. Zaleca się jednak ostrożność: kierowcy nie powinni zostawiać samochodów pod drzewami. Lepiej także zrezygnować z wieczornych spacerów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group