Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9346
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W trosce o lepszą jakość kształcenia

Poniedziałek, 2 czerwca 2014, 9:05
Aktualizacja: 9:13
Autor: Org
Region: W trosce o lepszą jakość kształcenia
Fot. Organizator
Zmiany na rynku pracy, wzrost zainteresowania młodzieży szkolnictwem zawodowym i dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów edukacyjnych – to tylko niektóre z czynników, które wpłynęły na decyzję Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego o przygotowaniu razem ze szkołami projektów związanych z doskonaleniem zawodowym jeleniogórskiej młodzieży.

W siedzibie Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. odbyło się spotkanie, w trakcie którego wraz z przedstawicielami ośrodków kształcenia zawodowego z Saksonii, pracownikami ABS ROBUR, (dotychczasowego partnera KARR S.A.) rozmawiano o szczegółach nowych projektów edukacyjnych.
Spotkanie prowadził Sylwester Urbański, wcześniej związany przez wiele lat z oświatą, były szef Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, obecnie członek zarządu KARR S.A.

- Po intensywnej dyskusji uczestnicy udali się do dwóch jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych, gdzie mogli zobaczyć, w jaki sposób odbywa się kształcenie zawodowe w polskiej szkole – relacjonuje Paweł Domagała, naczelnik wydziału Edukacji i Sportu, który wspiera nowe projekty.

Niemieccy goście odwiedzili Zespół Szkół Technicznych "Mechanik" oraz Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2, potocznie zwany „Handlówką”. Szkoły wybrane zostały nieprzypadkowo - biorą one bowiem udział w dotychczas organizowanym przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.
projekcie "Dokształcanie zawodowe bez granic".

Następnym etapem przygotowania nowego projektu była rewizyta w Saksonii w czwartek (28 maja 2014 roku), zorganizowana przez KARR S.A. i WEiS UM Jeleniej Góry we współpracy z niemieckim partnerem ABS Robur. W spotkaniu brali udział dyrektorzy i nauczyciele gimnazjów z Jeleniej Góry, Jeżowa Sudeckiego, Mysłakowic, Zespołu Szkół Technicznych "Mechanik", Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz doradcy zawodowi Szkolnych Ośrodków Kariery.

Pierwszym punktem było spotkanie w Berufsfortbildungswerk GmbH oraz BFW Bau Sachsen e.V./ Bauakademie Sachsen/ POLYSAX Bildungszentrum Kunststoffe w Bautzen. Po krótkim przywitaniu kierownicy ośrodków oprowadzili polską grupę po swoich obiektach. Uczestnicy zobaczyli przekrój możliwości szkoleniowych wszystkich zawodów w jakich kształcą się tam uczniowie m.in.: obróbka metalu, logistyka, budownictwo, ciesielstwo, obróbka tworzyw sztucznych, gospodarstwo domowe/gastronomia. Ponadto obiekty dysponują atrakcyjną bazą noclegową i rekreacyjną.

Następnie uczestnicy wizyty odwiedzili ośrodek Die Zittauer Bildungsgesellschaft gGmbH w Ebersbach-Neugersdorf. Placówka oferuje możliwość kształcenia w zawodach związanych z obróbką metalu. Niemieccy uczniowie w ramach dualnego systemu kształcenia uczą się tam zawodu, rozpoczynając na maszynach do ręcznej obróbki metalu a kończąc na najnowocześniejszych obrabiarkach CNC. Ośrodek może stanowić interesujące miejsce dokształcania również dla polskich uczniów. Ostatnim punktem wizyty był oddział Die Zittauer Bildungsgesellschaft gGmbH w Zittau, w którym kształcą się uczniowie w zakresie zawodów związanych z gastronomią i hotelarstwem. Po zwiedzeniu kuchni i restauracji szkoleniowej uczestnicy spotkania podsumowali wizytę i wyznaczyli sobie zadania do dalszej współpracy.

- Jednym z celów prezentacji było pokazanie przedstawicielom jeleniogórskiej oświaty możliwości ośrodków niemieckich w zakresie dokształcania zawodowego uczniów szkół ponadgimnazjalnych – relacjonuje Paweł Domagała. - Najważniejsze jednak było zaprezentowanie bazy szkoleniowej i osiągnięcia kadr niemieckiego partnera. Kilkudniowe praktyki zawodoznawcze w niemieckich placówkach mogą być znakomitym uzupełnieniem dotychczas prowadzonych działań przez doradców zawodowych i innych nauczycieli w gimnazjach. Wiele niemieckich rozwiązań nadawałoby się do przeniesienia na nasz polski grunt oświatowy i tak też się stanie, gdy podjęte zostaną działania projektowe – dodaje P. Domagała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group