Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6937
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: W szkole bez dzwonków walczą z decybelami

Wtorek, 3 marca 2009, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: Ania
REGION: W szkole bez dzwonków walczą z decybelami
Fot. Archiwum
W piechowickiej podstawówce trwa akcja „Hałas śpi i o ciszy sobie śni”. Uczniowie zmierzą się w konkursie na najciekawszy piktogram. Planowane jest także przeprowadzenie plebiscytu na najcichszego ucznia i klasę. Cisza może być sposobem na szkolne konflikty. Chroni też uczniów przed stresem.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Piechowicach znana jest z… braku dzwonków oraz tzw. „czwartkowych przerw z muzyką poważną”. Cel takich inicjatyw? Przeciwdziałanie hałasowi. Pierwszy etap akcji podsumowano w styczniu bieżącego roku. W jej ramach odbyły się specjalne zajęcia, warsztaty oraz konkursy plastyczne i literackie.

– Pomysł na likwidację dzwonków w szkole pojawił się parę lat temu. Myśleliśmy wówczas głównie o dzieciach z najmłodszych klas. Rozwiązanie to sprawiło, że przez pewien okres w szkole było znacznie ciszej. Zauważyliśmy jednak, że obecnie hałas się wzmógł i zaczęliśmy przeciwdziałać mu organizując akcję profilaktyczną pod hasłem „Hałas śpi i o ciszy sobie śni” – mówi Beata Szyłejko, nauczycielka przyrody i inicjatorka akcji. Szkoła będzie się także starała o nabycie decybelomierzy, który przyda się w organizacji konkursu na najcichszego ucznia i klasę.

Hałas jest czynnikiem wywołującym stres, a tym samym przyczyniającym się do wybuchu agresji wśród uczniów. Dlatego też tego typu akcje są bardzo ważne. Poza tym jak mówi Beata Szyłejko, dzieci same potrafią rozwiązać konflikty, ale trzeba im w tym pomóc.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group