Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 5266
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W setne urodziny Tomaszewskiego

Piątek, 22 listopada 2019, 10:44
Aktualizacja: Niedziela, 24 listopada 2019, 10:10
Autor: Jolanta Stopka
Jelenia Góra: W setne urodziny Tomaszewskiego
Fot. Jolanta Stopka
W ramach cyklu "ars poetica" Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej i ODK na Zabobrzu w Jeleniej Górze zorganizowało spotkanie związane z setną rocznicą urodzin Henryka Tomaszewskiego. Poprowadziła je Urszula Jonkisz – poetka, a także animatorka kultury.

Wieczór poetycki miał swój niepowtarzalny klimat i atrakcje. Specjalnie na tę okoliczność Ula Jonkisz wystawiła na scenie 100 pierrotów z własnej kolekcji. Na wieść o wieczorze poetyckim teatr pantomimy z Wrocławia podarował okolicznościowy plakat z okazji setnych urodzin mistrza, natomiast dwie przyjaciółki artystki: panie Dorota i Małgorzata wystąpiły w czarno białych kostiumach pierrotów z tajemniczymi maseczkami. Nie zawiedli także goście. Urszula Liksztet - krytyk literacki przyniosła jedno z ostatnich zdjęć H. Tomaszewskiego zrobione podczas wywiadu z Mistrzem oraz kilkanaście archiwalnych już programow teatralnych ze sztuk reżyserowanych przez Tomaszewskiego.

Urszula Jonkisz od 17 lat świętuje w Karpaczu rocznice urodzin wielkiego mima i twórcy Teatru Pantomimy Henryka Tomaszeskiego, który mieszkał w Karpaczu, tutaj na cmentarzu ewangelickim jest pochowany i który miastu pod Śnieżką podarował swoją unikalną kolekcję zabawek z całego świata.

Historia jego urodzin jest również niezwykła. Przed laty Urszula Jonkisz wraz z córką Dianą zamierzały przy współpracy z Tomaszewskim założyć teatr pantomimy dziecięcej. Śmierć artysty pokrzyżowała ich plany ale zrodził się inny pomysł, by w hołdzie wielkiemu twórcy co roku symbolicznie świętować jego urodziny. Dlatego każdego roku w listopadzie ożywiają lalki i wspomnienia. Dotychczas było to w Karpaczu a w tym roku wyjatkowo wierczór wspomnień zorganizowało Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej. Wśód zaproszonych gości był i aktywnie uczestniczył w spotkaniu - Janusz Łyczko zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Wieczorową porą ożyły wspomnienia o Tomaszewskim. Sylwetkę wielkiego mima ciekawie i oryginalnie przedstawiła Urszula Liksztet, krytyk teatralny, przypominając jeleniogórskie i wrocławskie spektakle Pantomimy. Zapamiętała go jako człowieka o ogromnej wiedzy, ale skromnego i życzliwego, twórcę o magicznej osobowości. Był mimem, reżyserem, choreografem, pedagogiem, założycielem i niezastąpionym dyrektorem stworzonego przez siebie teatru. Spektakle Tomaszewskiego były wystawiane i przez Teatr Norwida i w Zdrojowym Teatrze Animacji.

Przy okazji wspomnień i urodzin Tomaszewskiego ożyły także wspomnienia z dzieciństwa zebranej na sali publiczności. Na zwierzenia o pierwszych dziecięcych zabawkach dali się namówić zastępca prezydenta Janusz Łyczko oraz redaktorki Alina Gierak i Jolanta Stopka. Wspomnieniami podzielili się także członkowie Stowarzyszenia Literackiego w Cieniu Lipy Czarnoleskiej. Opowiadania związane z dzieciństwem przeczytali Maria Suchecka i Jerzy Łukosz. Wszystkie, plus wiele innych, znajdą się w tomiku literackim pt. "Urodziny Henryka i ja" przygotowywanym obecnie do druku. Podobne wspomnienia wydano w latach poprzednich w 2006, 2007, 2009 i 2016 r.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
20%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group