Wtorek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 11137
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W Rybnicy wygaszają latarnie, z oszczędności

Poniedziałek, 10 czerwca 2013, 7:02
Aktualizacja: 7:49
Autor: Mea
W zeszłym roku pisaliśmy na naszym portalu o gaszonych na noc ulicznych latarniach w Rybnicy. – Teraz to się powtórzyło, a nawet jest jeszcze gorzej – alarmuje mieszkaniec tej wsi. Wójt gminy Stara Kamienica Wojciech Poczynek tłumaczy, że powodem są względy ekonomiczne.

Po naszej zeszłorocznej interwencji sytuacja poprawiła się. – Jednak od około dwóch tygodni w części Rybnicy latarnie uliczne zgasły na dobre. Zaniepokojony zadzwoniłem wraz z kilkoma osobami do dostawcy prądu, który zapewnił, że nie ma żadnych nieprawidłowości w dostawie energii elektrycznej ani awarii. W Urzędzie Gminy dowiedziałem się, że wójt zarządził
gaszenie części latarni, lecz jak się okazało zostały wyłączone całe ich ciągi – relacjonuje Czytelnik.

I dodaje: - Rozumiem, gdyby wyłączono co drugą latarnię, byłyby to rozsądne oszczędności. Obecnie wieczorem i w nocy niebezpiecznie jest poruszać się zarówno pieszo, jak i samochodem. W zeszłym roku te egipskie ciemności to był raj dla złodziei, którzy bardzo aktywnie działali w naszej miejscowości. Mieszkańcy ponieśli wtedy duże straty przez włamania do pojazdów, garaży, kradzieże mienia i paliwa. Niestety, Gmina jest obojętna na prośby mieszkańców o przywrócenie oświetlenia.

Wójt Starej Kamienicy Wojciech Poczynek wyjaśnia, że na 860 latarni, które są w gminie, w nocy włączanych jest 90. – Na okres letni włączamy w nocy latarnie jedynie w miejscach niebezpiecznych np. przy skrzyżowaniach. Prowadzimy wiele inwestycji i korzystamy z dotacji unijnych, przy których niezbędny jest wkład własny. Już udało się skanalizować Starą Kamienicę, Kromnów i Kopaniec za ok. 30 mln zł, dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Wkrótce zakończy się przetarg na wykonanie sieci kanalizacyjnej w Wojcieszycach, gdzie mieszka ok. 1 tys. mieszkańców, co będzie kosztować ok. 5 mln zł. Dlatego musimy oszczędzać m.in. na oświetleniu dróg. Z powodu koniecznych oszczędności zatrudniamy też mniej urzędników w gminie – mówi wójt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
242
1 Bezpartyjni Samorządowcy
6%
2 Trzecia Droga 2050
3%
3 Nowa Lewica
9%
4 Prawo i Sprawiedliwość
23%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
44%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
0%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
1%
10 Normalny Kraj
2%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % S3
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group