Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6902
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: W Rybnicy wygaszają latarnie, z oszczędności

Poniedziałek, 10 czerwca 2013, 7:02
Aktualizacja: 7:49
Autor: Mea
W zeszłym roku pisaliśmy na naszym portalu o gaszonych na noc ulicznych latarniach w Rybnicy. – Teraz to się powtórzyło, a nawet jest jeszcze gorzej – alarmuje mieszkaniec tej wsi. Wójt gminy Stara Kamienica Wojciech Poczynek tłumaczy, że powodem są względy ekonomiczne.

Po naszej zeszłorocznej interwencji sytuacja poprawiła się. – Jednak od około dwóch tygodni w części Rybnicy latarnie uliczne zgasły na dobre. Zaniepokojony zadzwoniłem wraz z kilkoma osobami do dostawcy prądu, który zapewnił, że nie ma żadnych nieprawidłowości w dostawie energii elektrycznej ani awarii. W Urzędzie Gminy dowiedziałem się, że wójt zarządził
gaszenie części latarni, lecz jak się okazało zostały wyłączone całe ich ciągi – relacjonuje Czytelnik.

I dodaje: - Rozumiem, gdyby wyłączono co drugą latarnię, byłyby to rozsądne oszczędności. Obecnie wieczorem i w nocy niebezpiecznie jest poruszać się zarówno pieszo, jak i samochodem. W zeszłym roku te egipskie ciemności to był raj dla złodziei, którzy bardzo aktywnie działali w naszej miejscowości. Mieszkańcy ponieśli wtedy duże straty przez włamania do pojazdów, garaży, kradzieże mienia i paliwa. Niestety, Gmina jest obojętna na prośby mieszkańców o przywrócenie oświetlenia.

Wójt Starej Kamienicy Wojciech Poczynek wyjaśnia, że na 860 latarni, które są w gminie, w nocy włączanych jest 90. – Na okres letni włączamy w nocy latarnie jedynie w miejscach niebezpiecznych np. przy skrzyżowaniach. Prowadzimy wiele inwestycji i korzystamy z dotacji unijnych, przy których niezbędny jest wkład własny. Już udało się skanalizować Starą Kamienicę, Kromnów i Kopaniec za ok. 30 mln zł, dzięki dotacji z Unii Europejskiej. Wkrótce zakończy się przetarg na wykonanie sieci kanalizacyjnej w Wojcieszycach, gdzie mieszka ok. 1 tys. mieszkańców, co będzie kosztować ok. 5 mln zł. Dlatego musimy oszczędzać m.in. na oświetleniu dróg. Z powodu koniecznych oszczędności zatrudniamy też mniej urzędników w gminie – mówi wójt.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group