Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 11438
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W poszukiwaniu zatrudnienia na targach pracy

Czwartek, 22 maja 2014, 7:41
Aktualizacja: Piątek, 23 maja 2014, 9:08
Autor: Katarzyna Zielińska
Jelenia Góra: W poszukiwaniu zatrudnienia  na targach pracy
Fot. Katarzyna Zielińska
Jak napisać poprawne CV, jak znaleźć pracę za granicą i jakich pracowników poszukują zagraniczni pracodawcy? – na te i na wiele innych pytań odpowiedzieli wystawcy na Targach Pracy i Informacji Mobilności, które odbyły się wczoraj (21.05) w jeleniogórskim hotelu Europa.

Targi pracy, które w Jeleniej Górze odbyły się już po raz siódmy, zorganizowane zostały przez EURES, sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia oraz innych organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych działających w obszarze zatrudnienia. Podczas targów przedstawiono trzy prezentacje.

Pierwsza, przeprowadzona przez pracowników niemieckich urzędów pracy, dotyczyła warunków życia i pracy w Niemczech. Dwie kolejne przedstawiały niemieckie firmy: budowlaną Fail Personal Qualifizierung oraz wielobranżową GeAT. Najwięcej ofert pracy przedstawili pracodawcy z Niemiec, którzy wystawili 13 stoisk.
Podczas targów pracodawcy udzielali informacji między innymi o warunkach pracy i życia w Niemczech, prawie pracy, kształceniu i projektach unijnych dla cudzoziemców. Również zaoferowano szereg poszukiwanych zawodów, głównie z branży budowlanej, choć nie zabrakło też opiekunów osób starszych, pielęgniarzy, pielęgniarek czy pracowników produkcyjnych. Na targi przyjechali też pracodawcy z Austrii, którzy do pracy potrzebują budowlańców.

- Targi trwają cztery dni – mówiła Małgorzata Kociubaj, koordynatorka zespołu do spraw Eures w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy we Wrocławiu. Wczoraj byliśmy w Legnicy. Dziś do Jeleniej Góry przyjechali głównie pracodawcy z Niemiec, choć są również przedstawiciele agencji pracy tymczasowej z Polski i Austrii. Przy każdym stanowisku, możemy stanąć i porozmawiać z pracodawcą. Dowiedzieć się jakie ma wymagania i jakie warunki pracy oferuje. Można również zostawić swoje CV. Największe zainteresowanie targami pracy mieliśmy trzy lata temu. Wtedy pojawili się pierwszy raz niemieccy pracodawcy i była to szybka szansa znalezienia pracy w Niemczech. Dziś zainteresowanie jest mniejsze, ale za to przychodzą ludzie, którzy wiedzą już czego chcą. Znają język i szukają konkretnej pracy. W poprzednich latach przychodzili bardziej z ciekawości. Pracodawcy, pomimo że osób jest mniej, są równie zadowoleni jak dawniej, ponieważ w ciągu tych samych godzin zbierają taką samą liczbę pracowników – dodała Małgorzata Kociubaj.

Prócz pracy za granicą, można też było uzyskać pomoc w napisaniu CV, co jak się okazuje wcale nie jest proste. – Polacy mają problem z poprawnym napisaniem swojego CV. Najczęstszym błędem jest to, że są one zbyt długie, bądź napisane chaotycznie i nieprecyzyjnie. Często też wysyłamy to samo CV do wielu pracodawców, kiedy powinno się wysyłać je do każdej firmy osobno, z uwzględnieniem do kogo ono jest. Zdarza się również tak, że osoba ubiegająca się o pracę nie pisze w życiorysie, o jakie stanowisko się stara – wymieniał wystawca z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Dla zainteresowanych przygotowano testy psychologiczne, określające predyspozycje zawodowe, usługi doradcze w zakresie wybrania przyszłego zawodu czy projekty na rzecz aktywizacji osób młodych. Kolejne targi pracy odbywają się w Wałbrzychu oraz we Wrocławiu. Wszystkich zainteresowanych ofertami pracy za granicą zapraszamy na stronę organizatorów: http://www.eures.dwup.pl/.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
833
Tak
21%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group