Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6163
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W poszukiwaniu zatrudnienia na targach pracy

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 22 maja 2014, 7:41
Aktualizacja: Piątek, 23 maja 2014, 9:08
Autor: Katarzyna Zielińska
Fot. Katarzyna Zielińska
Jak napisać poprawne CV, jak znaleźć pracę za granicą i jakich pracowników poszukują zagraniczni pracodawcy? – na te i na wiele innych pytań odpowiedzieli wystawcy na Targach Pracy i Informacji Mobilności, które odbyły się wczoraj (21.05) w jeleniogórskim hotelu Europa.

Targi pracy, które w Jeleniej Górze odbyły się już po raz siódmy, zorganizowane zostały przez EURES, sieć współpracy publicznych służb zatrudnienia oraz innych organizacji regionalnych, krajowych i międzynarodowych działających w obszarze zatrudnienia. Podczas targów przedstawiono trzy prezentacje.

Pierwsza, przeprowadzona przez pracowników niemieckich urzędów pracy, dotyczyła warunków życia i pracy w Niemczech. Dwie kolejne przedstawiały niemieckie firmy: budowlaną Fail Personal Qualifizierung oraz wielobranżową GeAT. Najwięcej ofert pracy przedstawili pracodawcy z Niemiec, którzy wystawili 13 stoisk.
Podczas targów pracodawcy udzielali informacji między innymi o warunkach pracy i życia w Niemczech, prawie pracy, kształceniu i projektach unijnych dla cudzoziemców. Również zaoferowano szereg poszukiwanych zawodów, głównie z branży budowlanej, choć nie zabrakło też opiekunów osób starszych, pielęgniarzy, pielęgniarek czy pracowników produkcyjnych. Na targi przyjechali też pracodawcy z Austrii, którzy do pracy potrzebują budowlańców.

- Targi trwają cztery dni – mówiła Małgorzata Kociubaj, koordynatorka zespołu do spraw Eures w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy we Wrocławiu. Wczoraj byliśmy w Legnicy. Dziś do Jeleniej Góry przyjechali głównie pracodawcy z Niemiec, choć są również przedstawiciele agencji pracy tymczasowej z Polski i Austrii. Przy każdym stanowisku, możemy stanąć i porozmawiać z pracodawcą. Dowiedzieć się jakie ma wymagania i jakie warunki pracy oferuje. Można również zostawić swoje CV. Największe zainteresowanie targami pracy mieliśmy trzy lata temu. Wtedy pojawili się pierwszy raz niemieccy pracodawcy i była to szybka szansa znalezienia pracy w Niemczech. Dziś zainteresowanie jest mniejsze, ale za to przychodzą ludzie, którzy wiedzą już czego chcą. Znają język i szukają konkretnej pracy. W poprzednich latach przychodzili bardziej z ciekawości. Pracodawcy, pomimo że osób jest mniej, są równie zadowoleni jak dawniej, ponieważ w ciągu tych samych godzin zbierają taką samą liczbę pracowników – dodała Małgorzata Kociubaj.

Prócz pracy za granicą, można też było uzyskać pomoc w napisaniu CV, co jak się okazuje wcale nie jest proste. – Polacy mają problem z poprawnym napisaniem swojego CV. Najczęstszym błędem jest to, że są one zbyt długie, bądź napisane chaotycznie i nieprecyzyjnie. Często też wysyłamy to samo CV do wielu pracodawców, kiedy powinno się wysyłać je do każdej firmy osobno, z uwzględnieniem do kogo ono jest. Zdarza się również tak, że osoba ubiegająca się o pracę nie pisze w życiorysie, o jakie stanowisko się stara – wymieniał wystawca z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Dla zainteresowanych przygotowano testy psychologiczne, określające predyspozycje zawodowe, usługi doradcze w zakresie wybrania przyszłego zawodu czy projekty na rzecz aktywizacji osób młodych. Kolejne targi pracy odbywają się w Wałbrzychu oraz we Wrocławiu. Wszystkich zainteresowanych ofertami pracy za granicą zapraszamy na stronę organizatorów: http://www.eures.dwup.pl/.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~gluś 22-05-2014 7:46
takie spotkania muszą odbywać się w hotelach? kto za to płaci?
~do glusia 22-05-2014 7:55
Na targach zawsze placi ten kto chce przedstawic swoja oferte,w tym przypadku pracodawca,logiczne ..
~ 22-05-2014 9:28
@gluś- za każdą salę trzeba zapłacić a ta chyba nie jest najdroższa
~anonim777 22-05-2014 9:45
Jak znaleźć pracę ? Proste zapisac się do odpowiedniej partii być lizusem,przytakiewiczem lub się wżenić w budżetówkę ,dla szwagra ,szwagierki znajdzie się fucha.
~MMM 22-05-2014 10:13
Jestem Pracodawca; bylem tam. To nie sa strikte Targi Pracy lecz forma prezentacji roznych stowarzyszen, ktore pomagaja bezrobotnym i rykowi pracy. nie bylo tam ofert pracy na juz. Co do EURES mam ogromne i uzasadnione watpliwosci, czy osoba bezrobotna poradzi sobie z przejsciem przez elektroniczna ( bo tylko taka forma jest dopuszczalna ) forme pozsukania pracy, czy umieszczenia tam wlasnego ogloszenia. Zostawilem na dziko moje oferty pracy dla pracownikow biurowych w Polsce i na wyjazd do Niemiec dla niewykwalifikowanych. Umowa o prace i ZUS. Wynagrodzenie 4.500,- miesiecznie na reke plus pokrycie kosztow wynajecia mieszkania. Chetnych, jak na razie brak. A, propos - najwieksza kolejka bezrobotnych byla do okienka PUP po pieczatke, ze byli.......... .
~ 22-05-2014 11:26
DOLNOŚLĄZAK. Polska, kraj w nowoczesnej Europie. Nie liliput. Upokarzające jest to, że moja Ojczyzna - po ustrojowej transformacji - jest rachitycznym gospodarczym tworem, w którym nie można zapewnić zatrudnienia własnym mieszkańcom. Upokarzające jest to, że Polska ponosi koszty kształcenia młodych, którzy - znajdując zatrudnienie za granicą - wytwarzają dochód narodowy obcego państwa, powodując /pośrednio/ bogacenie się obcych nacji. Czy urzędy d/s zatrudnienia, utrzymywane z podatków Polaków, przekształcone są - okresowo - w filie np. Arbeitsamt'ów, pracując gratis na ich rzecz? Ile ofert pracy jest od polskich podmiotów gospodarczych?
~Łoś Wolski 22-05-2014 11:42
Przykre, że postrzega się nas jedynie w kategoriach opiekuńczo-budowlanych. Eures mógłby się bardziej postarać a nie leci po najmniejszej linii oporu. Europa to nie tylko Niemcy. Gdzie pracodawcy szukający inzynierów, pracowników produkcyjnych wielu branż. Takie targi powinny mieć rozmach.
~SARBLE 22-05-2014 12:28
Ze zdjęć widać, że szału nie było. Czyży już wszyscy, co mieli wyjechać wyjechali ???
~buuu 22-05-2014 13:04
By dostać dobrą pracę to trzeba się do PO zapisać lub SLD.
~Pprezes 22-05-2014 14:27
POwiem cos o sobie,znam 3 jezyki w tym dwoma jezykami posluguje sie biegle(nie mowiac o jezyku polskim) mam tylko mature,za granica zarabiam w przeliczeniu na zlotowki 11.000 zl,trzeba tylko glowa ruszyc!...ale narzekac jest najlatwiej,w POlsce moi znajomi zarabiaja wiecej,wiec jesli sie chce to mozna!!
~ 22-05-2014 22:37
ludzie walcie do wojtexa u nigo roboty wh.. i dobrze płaci 3,70 w porywach i 3,80
~Jel... 22-05-2014 22:57
do MMM - nie wszyscy chcą zostawić rodzinę i wyjechać za pracą.Szkoda,że nie ma jej w miejscu zamieszkania
~obuż.... 23-05-2014 9:02
taaaa praca e jeleniej tylko dla urzędników i ich ziomali , ciągle podatki podwyższaja za nieruchomość i za grunt wieczyste użytkowanie , tylko kto będzie na tych popaprańców płacił podatki jak wszyscy wyjadą he he he
~ 23-05-2014 12:26
Ad.~obuż. Trafna myśl. Wprawdzie wyartykułowana wg słownictwa ekstrawertyka, który od 20 lat chce być prezydentem naszego grodu. Jednak warto tę myśl zacytować: "Kto będzie na tych popaprańców płacił podatki jak wszyscy wyjadą?" Obecnie rządzący /także w J.G./ żyją tylko teraźniejszością. Nie mają żadnej wizji rozwoju regionu. A PO-aktywiści, w rozwalonej własnoręcznie/?/, /chyba 20-osobowej partyjce/, zatracili zdolność kreowania polityki. Czy inne - konkurencyjne wobec PO - partie i kanapy polityczne wiedzą na czym polega zdolność do kreowania polityki prospołecznej: gospodarczej, kulturalnej, zdrowotnej etc. ? Rzekomo "mańkuty", gdzieś to mają zapisane w swoim programie. Warto ten program odkurzyć i wdrożyć jego realizację. Chociaż w naszym regionie. DOLNOŚLĄZAK

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group