Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 6793
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W poniedziałek sklepy będą zamknięte? Sprawdzi to PIP

Czwartek, 11 sierpnia 2016, 8:46
Aktualizacja: 19:08
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: W poniedziałek sklepy będą zamknięte? Sprawdzi to PIP
Fot. Archiwum Jelonki.com
W najbliższy poniedziałek (15.08) w Święto Wniebowzięcia Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego większość sklepów będzie zamknięta. Te otwarte mogą spodziewać się kontroli inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, którzy sprawdzą, czy w tych dniach pracują osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale także warunki bhp placówek i formę zatrudnienia osób pracujących.

Jelenia Góra nie jest odosobnionym miastem, w którym takie kontrole zostaną przeprowadzone. Jest to bowiem akcja ogólnopolska. Zgodnie z prawem, poniedziałek jest dniem wolnym od pracy. – A w święta osoby zatrudnione na umowę o pracę powinny mieć wolne – wyjaśnia Arkadiusz Kłos, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy we Wrocławiu. - Dlatego właśnie, jak w każde święto, kilku inspektorów z każdego okręgu PIP wyjedzie w teren i sprawdzi otwarte placówki handlowe. W powiecie jeleniogórskim pod lupę zostaną wzięte przede wszystkim obiekty w miejscowościach turystycznych, ale nie tylko – mówi Arkadiusz Kłos.

Z jeleniogórskiego oddziału w teren wyjdzie pięć osób. – W poniedziałek planujemy przeprowadzenie kontroli ogólnych, natomiast w późniejszym terminie inspektorzy szczegółowo sprawdzą dokumentacje sklepów, w których pojawią się nieprawidłowości – mówi Mirosław Kocuba, kierownik oddziału OIP Wrocław w Jeleniej Górze.

A takie ujawniane są za każdym razem. – Większość sklepów pracuje legalnie, ale w około 10 – 20 procentach placówek ujawniane są wykroczenia – mówi Arkadiusz Kłos.

Mandaty wydawane przez inspektorów mogą wynieść do 2 tys. zł, jednak w przypadku kiedy sprawa trafia do sądu, przedsiębiorca może zapłacić karę do 30 tys. zł. Dlatego większość sklepów i marketów nie ryzykuje.

Jak sprawdziliśmy, wszystkie markety i dyskonty spożywcze na naszym terenie, w tym m.in.: Auchan, Tesco, Real i Netto, a także Biedronka i Lidl, będą zamknięte. Wyjątkiem są placówki prowadzone przez właścicieli i ich najbliższe rodziny, w tym m.in. sklepy sieci Żabka. Bez zmian czynne będą natomiast stacje benzynowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group