Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7657
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: W Podgórzynie za wodę jak za złoto!

Czwartek, 4 czerwca 2020, 6:07
Aktualizacja: Piątek, 5 czerwca 2020, 6:22
Autor: WAC
Podgórzyn: W Podgórzynie za wodę jak za złoto!
Fot. WAC
Na drastyczne podwyżki cen wody skarżą się mieszkańcy gminy Podgórzyn. – Za dwa miesiące dostałam do zapłaty ponad 600 złotych, wcześniej 289 zł – mówi pani Agata (dane do wiadomości redakcji). – Sąsiedzi dostali po 1000 zl. Rekordzista na jednym z forów internetowych pisał nawet o 1400 zł za dwa miesiące. Wójt gminy i radni przegłosowali likwidację dopłat. Jako jedyni w powiecie nie mamy dopłat. Wójt i radni chcą chyba wykończyć mieszkańców. Szykują się masowe wyprowadzki jak tak będzie – dodaje pani Agata.

Jak wyjaśnia wójt gminy Podgórzyn Mirosław Kalata likwidacja dopłat do cen wody dla mieszkańców jest elementem programu oszczędności wprowadzonych w gminie.

Sytuacja finansowa gminy, w związku z wprowadzeniem na terenie kraju stanu epidemii, uległa znacznemu pogorszeniu - mówi wójt M. Kalata. - Dochody gminy z tytułu udziału w podatku dochodowym za kwiecień bieżącego roku w stosunku do kwietnia ubiegłego roku spadły o 40 procent, tj. około 330 tysięcy złotych za jeden miesiąc. Należy szacować, że w ciągu całego roku wpływ do budżetu gminy z tego tytułu będzie mniejszy od planowanego o 2,5 miliona złotych. Strata z tytułu podatku od nieruchomości na dzień dzisiejszy wynosi 1 mln. zł i z pewnością będzie się pogłębiać. Musimy zdawać sobie również sprawę, że część mieszkańców i przedsiębiorców nie wpłaci w tym roku należnych opłat za wywóz nieczystości stałych, za dzierżawy, za opłaty klimatyczne. Dlatego już teraz podjęliśmy działania, które przyczynią się do obniżenia kosztów funkcjonowania urzędu i do obniżenia kosztów zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty, określonych w ustawie o samorządzie gminnym - informuje wójt.
W celu ograniczenia kosztów utrzymania administracji przeprowadzona zostanie optymalizacja zatrudnienia. wypowiedzeniem umowy o pracę objętych zostało trzech pracowników, z pracownikami posiadającymi zatrudnienie na czas określony nie zostaną przedłużone umowy. Z końcem roku wypowiedziane zostało międzygminne porozumienie w sprawie powierzenia miastu Jelenia Góra zadań z zakresu lokalnego transportu zbiorowego. Aby zapewnić mieszkańcom gminy transport publiczny wyłoniony zostanie nowy, tańszy operator. Wprowadzono ograniczenie w sprawie oświetlenia ulic i placów. Zmuszeni byliśmy również znieść dopłaty do wody dla mieszkańców gminy - mówi Mirosław Kalata.
Musiałem też odmówić podpisania arkuszy organizacyjnych dwóm szkołom, tj. Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Miłkowie oraz Szkole Podstawowej w Sosnówce. Jednakże po długich rozmowach oraz uzgodnieniach z dyrekcjami szkół, ostatecznie, skorygowany arkusz organizacyjny placówki z Miłkowa, uzyskał akceptację. Rozumiem, że nie wszyscy mieszkańcy akceptują powyższe działania, jestem jednak przekonany o konieczności wprowadzania odważnych posunięć oraz o tym, że przyniosą one w przyszłości pozytywne skutki - podkreśla wójt.

Twoja reakcja na artykuł?

21
8%
Cieszy
16
6%
Hahaha
2
1%
Nudzi
7
3%
Smuci
31
12%
Złości
172
69%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (210) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group