Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 4047
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)

Wtorek, 21 lipca 2020, 7:03
Aktualizacja: Czwartek, 23 lipca 2020, 15:31
Autor: WAC
Podgórzyn: W Podgórzynie chcą dopłat (aktualizacja)
Fot. WAC
Mieszkańcy gminy Podgórzyn nie mogą się pogodzić z cofnięciem przez lokalny samorząd dopłat do cen wody oraz odbioru ścieków. 10 lipca do Przewodniczącego Rady Gminy wpłynął obywatelski projekt uchwały w sprawie przywrócenia dopłat.

Pomysłodawcy projektu chcieliby, aby w okresie od 1 sierpnia 2020 do 31 grudnia 2021 roku Gmina wprowadziła dopłatę do cen wody i ścieków w łącznej wysokości 13,30 zł. To pozwoliłoby obniżyć opłatę za metr sześcienny wody i ścieków z obecnej kwoty 29.19 zł do 15.89 zł.

Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Podgórzyn z dnia 30 maja 2019 r. inicjatywy obywatelskie mogą wnosić mieszkańcy, którzy utworzą komitet w składzie 10 osób – piszą w mailu do naszej redakcji członkowie komitetu inicjatywy uchwałodawczej. - Poprzeć go musi przynajmniej 200 mieszkańców gminy Podgórzyn, którzy posiadają czynne prawa wyborcze. Nasz projekt poparło 468 osób. Obowiązki jakie na nas spoczywały w związku z tym wnioskiem zostały spełnione. Wciąż czekamy na informację czy stwierdzono jakieś nieprawidłowości w złożonym projekcie, które należy poprawić. Jeżeli ich nie stwierdzono, to wniosek zostanie wprowadzony pod obrady Rady Gminy Podgórzyn. W uchwale z 30 maja 2019 r. są podane określone ramy czasowe. Przewodniczący Rady jest zobligowany najpóźniej w terminie 3 dni od dnia wniesienia projektu zwrócić się do Komisji Rewizyjnej o podjęcie czynności kontrolnych. Komisja Rewizyjna dokonuje ich maksymalnie w ciągu 7 dni roboczych - informują.
Liczymy na to, że otrzymamy pozytywną informację o terminie wprowadzenia projektu pod obrady. A jak już projekt tam się znajdzie, to mamy nadzieję, że radni z naszej gminy poprą go. Dopłaty obowiązywały od "zawsze", a ich wielkość była ustalana przez Radę Gminy. Dobrym wypracowanym zwyczajem było to, że cały podatek, który wpływał ze spółki KSWiK do Gminy był przeznaczany na dopłaty do wody i ścieków. Był też czas od stycznia 2018 do grudnia 2019 taki, że dopłaty te były większe od otrzymanej kwoty od tej spółki. Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszego projektu, ponieważ mieszkańcy gminy potrzebują tego wsparcia od swoich włodarzy - podkreślają członkowie komitetu.

Chcieliśmy uzyskać od władz gminy Podgórzyn stanowisko wobec projektu mieszkańców. Niestety mimo wielokrotnych prób nie udało nam się dodzwonić do wójta Mirosława Kalaty. Jego zastępca Tomasz Szewczyk odmówił telefonicznej wypowiedzi na ten temat. W tej sytuacji wysłaliśmy do Urzędu Gminy w Podgórzynie maila z prośbą o stanowisko w tej sprawie i czekamy na odpowiedź.

Po kilkudniowym oczekiwaniu zastępca wójta gminy Podgórzyn Tomasz Szewczyk poinformował nas drogą mailową, że obywatelski projekt uchwały dopłat do wody obecnie jest rozpatrywany przez Komisje Rady Gminy Podgórzyn. Obiecał też informować o decyzjach Komisji.

Twoja reakcja na artykuł?

43
61%
Cieszy
17
24%
Hahaha
1
1%
Nudzi
1
1%
Smuci
5
7%
Złości
4
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (112)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
967
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group