Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 5585
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

PIECHOWICE: W Piechowicach palą śmieci! ZUK bezkarny

Czwartek, 3 marca 2011, 8:21
Aktualizacja: Piątek, 4 marca 2011, 7:56
Autor: AW SM
PIECHOWICE: W Piechowicach palą śmieci! ZUK bezkarny
Fot. AW SM
W środę w godzinach przedpołudniowych mieszkańcy Piechowic Dolnych mogli zauważyć kłęby dymu unoszącego się z rejonu ulic Pakoszowskiej i Cieplickiej. Na miejsce udali się strażnicy miejscy, którzy w tym dniu patrolowali teren Piechowic – informuje Artur Wilimek ze Straży Miejskiej. Zastali pracowników piechowickiego Zakładu Usług Komunalnych, którzy urządzili tam "spalarnię" odpadów.

W ogromnym, płonącym stosie oprócz odpadów pochodzenia roślinnego, funkcjonariusze zauważyli również folię, plastikowe butelki, wiaderka po farbie, puszkę z farbą, papę i inne odpady z plastiku. Ogień podsycany był przez pracowników ZUK łatwopalnym środkiem, prawdopodobnie olejem napędowym. Mężczyźni przyznali się, że podpalili odpady, ale uważają, że nie popełniają żadnego wykroczenia gdyż dostali takie polecenie od swojego kierownika. Poinformowali również, że jest to normalne, że odpady, głównie pochodzenia roślinnego, zwozi się tutaj i podpala.

Na miejsce przybył po chwili pracownik ZUK, który wydał polecenie spalania odpadów. Strażnicy poinformowali mężczyznę, że zgodnie z przepisami zabronione jest spalanie jakichkolwiek odpadów po za miejscami do tego przeznaczonymi. Oznajmił, że w Piechowicach tak postępuje się z odpadami i nikomu to do tej pory nie przeszkadzało. Również lokalne przepisy na to zezwalają. Gdy strażnicy pokazali, że są tu również spalane zwykłe śmieci, oznajmił, że widocznie to mieszkańcy podrzucili worek.

Mężczyzna przyznał się, że jest odpowiedzialny za spalanie odpadów i na jego polecenie zostało to wykonane. W związku z tym został ukarany mandatem karnym. Został również zobowiązany do natychmiastowego ugaszenia ognia.

Po kilku interwencjach Straży Miejskiej wobec mieszkańców spalających odpady roślinne Urząd Miejski w Piechowicach poinformował, że miasto ma zapis w Regulaminie utrzymania czystości i porządku w mieście o tym, że odpady pochodzenia roślinnego można spalać pod warunkiem, że nie jest to uciążliwe dla otoczenia.

Straż Miejska regulamin zna, jednak zapis w nim zawarty jest niezgodny z Ustawą o odpadach z dnia 20 czerwca 2001 roku. Art. 71 tej ustawy wyraźnie mówi o zakazie przetwarzania termicznego odpadów poza odpowiednimi instalacjami spełniającymi określone normy. Ustawa jest dokumentem nadrzędnym, więc to na jej podstawie powinien być tworzony regulamin miejski.

W gminie Piechowice prowadzona jest segregacja odpadów powstających na jej terenie a więc jakiekolwiek inne pozbywanie się ich jak również spalanie jest zabronione.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group