Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 6468
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W piatek nadzwyczajna sesja ws. taryf Wodnika

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 17 lutego 2016, 13:19
Aktualizacja: Piątek, 19 lutego 2016, 19:13
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Archiwum
Radni, którzy podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry walczyli o powstrzymanie podwyżek cen wody i ścieków nie rezygnują... Na wniosek części z nich, w piątek (19.02) odbędzie się nadzwyczajna sesja, w której lokalni politycy pochylą się nad odmową przyjęcia zaproponowanych taryf.

Przypomnijmy, na poprzedniej sesji radni wynikiem 10:10 nie przeforsowali projektu o odmowie zatwierdzenie taryf, co było kluczowym głosowaniem w tej sprawie. W głosowaniu o zatwierdzenie taryf 18 radnych było już przeciwko, ale był to jedynie symboliczny gest, gdyż przy takim brzmieniu uchwały stawki z dn. 1 marca br. wchodzą w życie. Jak zatem radni chcą uniknąć podwyżek skoro "klamka zapadła"? Swojej szansy upatrują we wniosku jednego z mieszkańców Jeleniej Góry (mecenasa), który zwrócił się z oficjalnym pismem do Rady Miejskiej o przyjęcie uchwały o odmowie zatwierdzenia taryf. Jedyną wątpliwością dla grupy walczącej o powstrzymanie podwyżek cen za wodę i ścieki był termin, w jakim Rada musi się ustosunkować, ale tu również uważają, że jest jeszcze czas na decyzję, bowiem wniosek spółki "Wodnik" był skierowany do Prezydenta Miasta, a nie do Rady. - Jeżeli organ jest niekompetentny do rozpatrzenia danej sprawy, to przesyła wniosek organowi kompetentnemu. Prezydent przysłał wniosek do Rady 7 stycznia i od tego momentu liczy się 45 dni - tłumaczy przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry Leszek Wrotniewski.

Sesję zaplanowano na piątek, 19 lutego o godz. 9 w sali nr 15 jeleniogórskiego Ratusza. Radni zapraszają wszystkich mieszkańców zainteresowanych tym tematem do udziału w obradach Rady Miejskiej. O udział w obradach apeluje do mieszkańców Jeleniogórskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych.

- Konsultowaliśmy to z prawnikami, termin minął 4 lutego - powiedział wiceprezydent Jerzy Łużniak. Na argumenty wnioskodawców, mówiących o terminie liczonym od daty wpłynięcia projektu do Rady Miejskiej zastępca Marcina Zawiły komentuje zdecydowanie: - To jest PiS-owska metoda. Prawo ustawia się tu pod siebie i pan przewodniczący ustawia pod siebie. Przeczytałem ustawę i tam wyraźnie jest napisane jak to ma wyglądać. Stroną jest tu spółka Wodnik, która dochowała wszelkich terminów - dodał Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~ 17-02-2016 13:37
nic to nie da
~ustawa 17-02-2016 13:51
przepis ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków mówią tak: Art. 24 ust. 2 "Przedsiębiorstwo wodociągowo-ka...lizacyjne, w terminie 70 dni przed planowanym dniem wejścia taryf w życie, przedstawia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) wniosek o ich zatwierdzenie" Wniosek został złożony na ręce prezydenta w dniu 21 grudnia, a więc na 70 dni przed datą 1 marca 2016 r. Art. 24 ust. 5 "Rada gminy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf, w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 2, albo o odmowie zatwierdzenia taryf, jeżeli zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami." data 45 dni upłynęła zatem 4 lutego 2016 roku. Termin 45 dni jednoznacznie liczy się od daty złożenia wniosku do Prezydenta Miasta a nie organu uchwałodawczego.
~--... 17-02-2016 14:16
Zobaczymy ilu mieszkańców przyjdzie?.Czy tylko są odważni wypowiadać się anonimowo.Ja przyjdę.Niech Radni powiedzą społeczeństwu w oczy,jak chcą nas oskubać.Trzeba im powiedzieć co sądzimy o tych podwyżkach. Nie będą po cichu wprowadzać krzywdzących projektów.Zapamiętamy to przy wyborach.
~Janek z 17-02-2016 14:40
A prokurator kiedy zajmie się sprawą pożyczki dla tanich...
~wstyd 17-02-2016 15:14
Niech radni przestaną ośmieszać Jelenią Górę
~Error 17-02-2016 15:22
Polecam radnym i nie tylko: "Jak się bronić przed podwyżką opłaty za wodę i ścieki? Poskarżyć się do UOKiK-u" http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18545759,jak-sie-bronic-przed-podwyzka-oplaty-za-wode-i-scieki-poskarzyc.html#ixzz40R29Loz4
~kl 17-02-2016 15:46
No wrescie cos się będzie dzialo w tej sprawie,,,,ja na pewno tam będę mimo ze będę po 24 godz pracy ale poczekam sobie w pracy do tej godz9,,trzeba to ukrucic temu ,,,Prezesikowi,,,za dużo sobie pozwala on myśl ze to jest jego prywatny folwark i może robic sobie co chce,,,Nie rozumie tylko tego dlaczego Prezydent,,,nie ma nic do powiedzenia,, i co tak lekko reka będzie miał sumienie to podpisac,,,bowidac ludzie się już tu nie licza,,
~smentek 17-02-2016 18:12
Kiedyś za 1/3 takiej podwyżki naród wychodził na ulicę i usuwał władzę. Teraz klan kolesi, kolesi kolesi i ich kolesi w majestacie prawa wyczynia co tylko chce a społeczność jest bezradna. Myślą, że ą bezkarni ale powoli, przyjdzie pora na nich. Zawiła stracił w oczach mieszkańców szacunek, o ile go jeszcze w jakimś stopniu miał w niektórych kręgach. Dlaczego to chyba jasne biorąc pod uwagę całą procedurę wniosku Wodnika i sposób przepchnięcia tego, oczywiście przy udziale radnych, których nazwiska będzie się dluuuugo pamiętać. Amen.
~prawnik 17-02-2016 18:16
Wniosek złożony był niezgodnie z ustawą, bo do niekompetentnej osoby. Niekompetentnej w znaczeniu prawnym jak i w znaczeniu dosłownym, bo Zawiła jeszcze nic dobrego dla miasta i mieszkańców nie zrobił, oprócz stada Biedronek. W sądach każdy prawnik zje na miejscu tłumaczącego i bełkoczącego Łużniaka.
~lewosławny 17-02-2016 18:28
Cena ceną ALE balansowanie na cienkiejlinie finansowej w Wodniku to druga sprawa. Potrzebny AUDYT w spółce i etaty żoneczek i mężusiów powiązanych z UM.
~aa 17-02-2016 19:02
Jedyna metoda obu panów - straszyć PiSem. I myślą, że ludzie nie beda patrzec na ich przekręty...
~..,, 17-02-2016 19:05
Prosimy radnych o przyjęcie uchwały o odmowie zatwierdzenia taryf. Jesteśmy wdzięczni Panu Wrotniewskiemu, że jako Przewodniczący Rady podejmuje działania w celu polubownego rozwiązania kryzysu i za to, że ma na względzie bardzo trudną sytuację materialną mieszkańców.
~nara 17-02-2016 19:23
Prosimy wybranych przez nas Radnych o przychylenie się do działań p.Wrotniewskiego,p.Oliwera Kubickiego,p.Machałek,p.Mroza oraz woli mieszkańców wyrażonej w kilku tysiącach deklaracji.Pan Łużniak niech nie straszy PiSem i nie będzie obrońcą interesów skompromitowanego Wodnika i powiązanych z nim dziwnie funkcjonujacych spółek.Dla kogo w końcu jest to miasto?Czy tylko w okresie przedwyborczym liczą się mieszkańcy?
~ 17-02-2016 19:25
Woda musi być droższa bo JTBS chce więcej kasy na mieszkania. Będzie jak z transferem z OFE do ZUS, po drodze coś zpeairdloą.
~ 17-02-2016 21:31
Przepraszam najmocniej, ale co tu ma wspólnego pani Machałek czy pan Mróz? No do jasnej ciasnej, co by nie mówić, to nie o PiS tu idzie tylko tych radnych, którzy są z różnych stron ale reprezentują nas godnie. Za uchwałą przeciw podwyżce byli Ładziński, Iwaniec, Szklarska, Wrotniewski i pisowcy. Nie róbcie kampanii broszkom:-o
~Mirosława 17-02-2016 21:58
Ta sesja to igrzyska i traktowanie jeleniogórzan przedmiotowo. Wrotniewski, Kubicki doskonale wiedzą, że nie mają racji.
~mm 17-02-2016 22:31
jak wodnikowi brakuje pieniędzy to niech założy liczniki na hydrantach które są na działkach prywatnych i będą pieniądze
~erfi 17-02-2016 22:32
Prosimy wybranych przez nas Radnych o przychylenie się do działań p.Wrotniewskiego,p.Oliwera Kubickiego,p.Machałek,p.Mroza oraz woli mieszkańców wyrażonej w kilku tysiącach deklaracji.Pan Łużniak niech nie straszy PiSem i nie będzie obrońcą interesów skompromitowanego Wodnika i powiązanych z nim dziwnie funkcjonujacych spółek.Dla kogo w końcu jest to miasto?Czy tylko w okresie przedwyborczym liczą się mieszkańcy? Na kolanach ??????????????
~z Podgórzyna 17-02-2016 23:58
szkoda że radni z Podgórzyna nie dbają o mieszkańców gmina gdzie woda i wywóz śmieci są najdroższe.
~Anonimq 18-02-2016 4:31
Co poniektórzy Mieszkańcy Gm.Podgórzyn jak sobie wybrali wójta i radnych tak teraz mają!!! W tej kadencji widać, że na jakąkolwiek poprawę nie ma szans...totalny nihilizm i marazm... Zresztą teraz jest czas "zaciskania pasa" więc: płaciliśmy, płacimy i będziemy płacić najdrożej w kraju!!! No! ale wójt wyskoczy jak "filip z konopii" w TELEWIZJI... PRZED KAMERĄ... z kolejnym wywiadem-żenadą i będzie opowiadał jak to jest WSPANIALE i CUDOWNIE... I na to idą nasze pieniądze -na to muszą się znaleść pieniądze!!!! Posprzątałeś ten baner???
~Anoniminus 18-02-2016 7:58
Jednak wyraźnie widać, że ewidentnie należy zlecić pilny audyt Wodnika przez niezależną od władz miasta firmę, ze szczególnym uwzględnieniem kto i na jakiej podstawie podejmował decyzję o pożyczce TBSowskiej spółeczce 3,5 mln zł. Dodatkowo należy wyjaśnić rolę P. Zawiły w tej sprawie. No i jakie są szanse odzyskania tych środków przez Wodnik? A pseudo "Tanie mieszkania" jak stały puste, tak stoją! Ponadto winno się zbadać jak wygląda nadzór władz miasta nad TBSem, gdyż widać, ze i tutaj też jest bagienko.
~ 18-02-2016 8:31
Napiszcie z ramienia jakich partii radni są za podwyżkami, aby było wiadomo kto ma w ogromnym poważaniu mieszkańców tego miasta, i kto w wyborach liczył na ludzki głos, a teraz dokonuje wraz z Wodnikiem i Prezydentem tego przekrętu z podwyżkami. Słyszałem,że SLD mocno za podwyżką!
~jelenia gora 18-02-2016 8:43
Panie lozniak. Pan chyba zapomina ze miasto nalezy do ludzi a nie urzednikow. Zarowno prezydent jak cala reszta jest tam w sluzbie mieszkancom. Na celu jest dzialanie w interesie mieszkancow. Niech sie pan przepisami nie zaslania tylko realizuje swoja powinnosc. W innym przypadku zostaniecie usunieci w najblizszych wyborach lub w drodze referendum.
~Gość 18-02-2016 8:53
No przecież Zawiła nie zrezygnuje z podwyżki pensji a też prezes wodnika nie odpuści sobie pensji wiekszej a my szaraki za to zapłacimy to już tak jest gdzie PO rządzi tam rozdawnictwo kolesiowe działóa.
~annnam 18-02-2016 9:41
Panie Miedzinski jak zes Pan kandydowal na posla to tyle bylo obietnic a jak bylo ostateczne glosowanie to nie byl Pan przeciw podwyzce.!! Jak sie zarabia po 20tys to wiem ze rachunek za wode to.maly pikus ale wyborcy Panu to zapamietaja. Nie dziwie sie ze tak malo ludzi glosowalo na Pana. I tak miales o te prawie 5 tys glosow za duzo
~woda na mlyn 18-02-2016 9:55
To wygląda na zwykłe bicie piany i sądzę, że organizatorzy doskonale wiedzą, że zmiana taryfy jest niemożliwa, ze względu na to, iż termin na jej przyjęcie bądź odmowę przyjęcia minął. Jeżeli prawdą jest, iż Wodnik złożył wniosek 21.12.2015 r., to zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, rada gminy podejmuje uchwałę o zatwierdzeniu taryf, w terminie 45 dni od dnia złożenia wniosku albo uchwałę o odmowie zatwierdzenia taryf, jeżeli zostały one sporządzone niezgodnie z przepisami. Przewodniczący rady powinien ten artykuł znać, a jeżeli nie zna, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się z nim zapoznał. cd ...
~woda na mlyn 18-02-2016 9:57
Pojawia się tylko pytanie: gdzie byli ci obrońcy ludu, kiedy mogli zgodnie z przepisami zablokować wejście w życie taryfy (biorąc jednakże pod uwagę to, że uchwała o odmowie przyjęcia musi wykazać, że taryfa została sporządzona niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, a nie na zasadzie, że mi się nie podoba i już), a nie próbują pozyskiwać teraz tylko tani poklask? Tylko, że może czasem warto by jeszcze trochę poczytać przepisy, a nie tylko się wymądrzać. Podsumowując, ci co dali przysłowiowego ciała, próbują teraz się wybielić. Ale czy lud to kupi? Jeżeli nie popadnie w pomroczność, to z pewnością nie, czego sobie i Państwu życzę.
~ 18-02-2016 10:18
Czy my się ciągle musimy nad czymś "pochylać?
~II sort 18-02-2016 10:28
Kolejna gatka-szmatka, a i tak będzie podwyżka!
~xxx 18-02-2016 10:39
6 zł na metrze,hm- dużo,w miesiąc 4-5 metrów pobieram to 4X6 24zł,na miesiąc więcej,chyba jak mój sąsiad będę srał nie w domu tylko w koło niego:(
Dzidek 18-02-2016 11:11
http://zdzislawk.eu/SESJA/20160128glosowanie28woda1.jpg
~odbiorca 18-02-2016 13:46
uważam że woda i śćieki są op,laty zawyżone dla wypłat prominentów bo zawszie będzie mało reszta mieszkańców się nie liczy kiedy się skończy i zaczniemy normalnie żyć jako szanowany naród i beda nasze glosy brane pod uwage a nie tylko duze wyplaty zaslepiają radnych i politykow cóo reszta mieszkań
~lewosławny 18-02-2016 13:58
ECO już rozsyła zawiadomienia o podwyżce za CO i CW !!Skąd brać wiecznie pieniądze i utrzymywać wiecznie głodne spółki.Jednak opcja katolicko pisowska się nie sprawdza ,może islam ?
~baryłka 18-02-2016 15:32
A mnie bardzo dziwi wprowadzona podwyżka wody i ścieków w postaci tych 25 taryf na abonament wody i ścieków. Czym kierowali się autorzy tego projektu.? A może myśleli , że głupi naród to przyjmie? A może myśleli, że za te idiotyzmy dostaną nagrodę" Nobla". W innych dużych miastach podwyżka wody nie była tak drastycznie wysoka, mimo ponoszonych wysokich kozstów uzdatniania wody.. Mam nadzieję, że jutro rozegra się sprawa na korzyść mieszkańców. Powodzenia ....
~sąsiad 18-02-2016 15:50
POWIETRZE jest jedne z najgorszych(zimą), woda droższa niz w Warszawie, Wladze nie chca powstrzymac wyludniania miasta
~alexisi 18-02-2016 17:20
Czyli w piątek wyruszamy do urzedu żeby wyrazić swoje niezadowolenie i ci którzy mają dość obowiązkowo muszą przyjść
~mix 18-02-2016 19:10
Panie Łużniak niech pan tak nie bajdurzy o dochowanych terminach a wyjaśni jak to jest że Wodnik z jednej strony pożycza pieniądze a drugiej występuje o podniesienie opłat za wodę i ścieki .,Zapytam więc czy to aby nie stoi w sprzeczności z rolą dobrego gospodarza i funkcją kontrolną pana urzedu ,to pan jest na naszych usługach i za nasze pieniądze a może się mylę że my mieszkańcy tego grodu robimy w pana mniemaniu za " stado baranów " !!!!!~!~~!!
~uzytkownik 19-02-2016 0:36
Byłem w Wodniku w BOK i jasno mi powiedziano: że od 1 marca br ceny wody i ścieków będa wyższe, łącznie ścieki i woda ok.14 zł/m3, podwyższony został abonament dla odbiorców z domów jednorodzinnych, cena wody dla gospodarstw domowych i przedsiębiorców jest w takiej samej wysokości. Możemy protestować a oni juz maja zatwierdzone cenniki i obliczone zyski na 2016 r z tego tytułu. Premie i nagrody za rok 2016 będa mieli znakomite!!!
~Goscinnie 19-02-2016 8:29
Izraelska korporacja "Tahal" bardzo zainteresowana przejęciem polskich wodociagów.
~Rak 19-02-2016 9:58
Rozliczyc to wszystko za pozyczki wodnika mamy teraz placic my mieszkancy w rachunkach za wode winni tego powinii być zdjęci ze stanowiska albo odwołanie w referendum władz miasta ze na to pozwalają i nie umieja rzadzic miastem i dochodzi do naduzyc jak widzimy, nieudolność jest duza trzeba kontroli Nik
~--.. 19-02-2016 15:25
P. Łużniakowi i innym podziękujemy przy najbliższych wyborach działających na szkodę mieszkańców.
~ran, 19-02-2016 16:50
Podziękujemy Łużniakowi,tej Danuśce,która nie może przybyć na rade i tym czworgu/Bałkowska,Dziedzic,Ragiel,Łużniak/,co to nie wydali w dniu dzisiejszym/19.02 /głosu na radzie.Żenada.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group