Wtorek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6460
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Mysłakowicach będą tańczyć i śpiewać na ludowo

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Piątek, 17 czerwca 2011, 7:56
Aktualizacja: 7:57
Autor: Accipiter
Fot. Archiwum
Już jutro (sobota) do Mysłakowic przyjedzie jedenaście zespołów ludowych, aby wziąć udział w trzeciej edycji Powiatowego Przeglądu Zespołów Ludowych i Śpiewaczych. Organizatorem imprezy jest mysłakowicki Gminny Ośrodek Kultury oraz Stowarzyszenie Sympatyków Gminy Mysłakowice Promocji Regionu i Agroturystyki.

Ideą przeglądu, do którego zakwalifikowano jedenaście zespołów z różnych części powiatu jeleniogórskiego, jest prezentacja tradycji ludowego muzykowania, stylu śpiewania i tańca, upowszechnianie dorobku artystycznego zespołów, ochrona tradycji regionu w społeczeństwie, promowanie twórczości muzycznej i tanecznej, zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych oraz wytypowanie najlepszych zespołów.

Na mysłakowickiej scenie GOK-u wystąpią zespoły folklorystyczne, ludowe i śpiewacze: „Echo”, „Gościniec”, „Jeleniogórzanie”, „Karkonosze”, „Marzenie”, „Rudawianie”, „Sokolik”, „Szarotka”, „Wojcieszowianki”, „Zgoda” i „Zorza”.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do posłuchania pięknych pieśni ludowych oraz tańca przy autentycznej muzyce ludowej. Początek imprezy o godzinie 10.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~olo 17-06-2011 9:34
Wioskowe wyjce na start. Jak to dobrze że Mysłakowice maja objazdy i można je mijać szerokim łukiem
~tiny 17-06-2011 10:02
olo-ty ty !! szarotki dają czadu :) yeah!! to zespoły rockowe (prawie) heheh
~andi2007 17-06-2011 10:32
~olo-------- Ty pewnie nic nie potrafisz robić ,po za krytyką. Żal mi takich ludzików. Następny raz jak coś napiszesz -przemyśl to.
~wrózka 17-06-2011 10:52
Chętnie przyjedziemy z wnuczkami. Nie ma jak zrozumiałe polskie słownictwo ludowe.Wszelakiej pomyslności dla uczestników w podtrzymywaniu tradycji.
~olo 17-06-2011 12:30
O jakiej tradycji ty piszesz tu nie ma żadnej tradycji, no chyba że przyjadą Niemc, Tyrolczycy tylko uważaj bo to będzie zakamuflowana opcja niemiecka ..... Marne wyjce w pseudo regionalnych strojach, które jedynie co potrafią to trzymać się za boczki i bujać na boki. Jak ktoś lubi to proszę bardzo wieś tańczy wieś śpiewa
~xcd 17-06-2011 15:17
Niestety zespoły te prezentują repertuar "biesiadny", któremu daleko jest do prawdziwej polskiej tradycji ludowej. To samo można powiedzieć o strojach wykonanych na podobieństwo noszonych przez dolnośląskich Niemców. Nie rozumiem tylko dlaczego w takim razie zespoły te nie śpiewają pieśni po niemiecku skoro odczuwają potrzebę identyfikacji ze wspólnotami heimat-owymi? Bardzo ciekawi mnie również wspomniany w artykule taniec, bo z tego co się orientuję to tradycyjne tańce zanikły wraz z tradycyjnymi kapelami wypartymi przez muzykę z odtwarzacza.A odtwarzanie książkowych ukłądów tanecznych opracowanych przez choreografów zostawmy "Mazowszu". Po raz kolejny nie trafiony pomysł promujący spaczony obraz kultury ludowej w formie post-komunistycznej.
~atopowa 17-06-2011 16:57
dla tych starszych ludzi to jest radość że mogą śpiewać i bawić się.
~............ 17-06-2011 20:45
Przepraszam, a czy można się dowiedzieć, jakie tradycje podtrzymują te zespołu z powiatu jeleniogórskiego? I z jakiego regionu pochodzą stroje, w których występują ludzie na tym zdjęciu?
~okenh 17-06-2011 21:41
W Mysłakowicach na codzień wieś tańczy i spiewa, tak więc żadna to nowina!!!
~czas 17-06-2011 21:51
Brawo dla tych ludzi bo robią to co lubią i nie trzepią głowami , śpiewają po Polsku piosenki ludowe nie niemieckie .pokazują to co pamiętają i z przekazu , tak trzymać !!!
~xcd 17-06-2011 23:23
Oczywiście pozytywnym aspektem jest zamiłowanie tych ludzi do śpiewu tylko po co ubierać ich w stroje ludowe i wmawiać że mają być zespołami ludowymi. Występować można przecież jako amatorski chór w całkowicie neutralnych strojach. Zespoły te śpiewają polskie obiegowe piosenki w większość wyuczone ze śpiewników (J. Majchrzak itp.), a to co pamiętają z tradycyjnego przekazu ustnego jest pomijane na tego typu prezentacjach. Jedyne co się liczy na takich przeglądach to bawienie publiczności ludowością w stylu disco polo tak silnie promowaną w ludowej liście przebojów Radia Wrocław.
~do olo 18-06-2011 4:22
Mysłakowice pragną twojej obecności na tej imprezie, anonimowy twardzielu! Dodam że tam gdzie mieszkasz śmierdzi mułem a kobiety nie wiedzą co to prawdziwy mężczyzna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~............ 18-06-2011 8:28
Tradycje jakiego regionu podtrzymują te zespoły z powiatu jeleniogórskiego? I z jakiego regionu pochodzą stroje, w których występują ludzie na tym zdjęciu? Jeśli ktoś wie, to niech napisze, a nie wymądrza się, że "ludowe". Z Mazowsza, Kurpiów, Kaszub, Zakopanego, Nowego Sącza, Łowicza?
~ 18-06-2011 16:46
Gratuluje odwagi i życze wszystkim seniorom powodzenia . Zwłaszcza tym z Mysłakowic.
~krzysiekM 18-06-2011 19:43
Ci ludzie maja jakieś swoje pasje i je realizują.Nie ma żadnego znaczenia jakiego regionu tradycje podtrzymują.Polskie tradycje i wystarczy!!!!Aż przykro się robi,że przez ponad 60 lat nie wykształtowała się w tym regionie żadna tradycja, kultura, obyczaje,itp.To chyba najgorsza cześć Polski! Tutaj nikogo nic nie cieszy,nikomu na niczym nie zależy.Tutaj się tylko narzeka i i wszystko krytykuje.Krytyka jest ważna ale konstruktywna,powinna coś wnosić, jakieś propozycje zmian na lepsze.Tą destruktywną zostawcie dla siebie w domu.Wstydzę się czasami ,że jestem jeleniogórzaninem!
~Uczestnik 19-06-2011 14:55
Jak zwykle banda krytykantów, jak coś sie robi to źle jak sie robi to żle, byłam na przegladzie mimo że jestem z Jeleniej Góry, było wesoło, integracyjnie, zespoły były świetne a co do tradycji ci ludzie kultywuja swoja tradycję, przekazy od rodziców z pokolenia na pokolenia mimo że większość to ludzie napływowi.... liczy się chęć dl tych ludzi to radośc życia.... ciekaw jestem co bedzie robił zatwardziały krytykant ja bedzie w ich wieku siedział w domu i zrzędził.... znajdz sobie człowieku pasje zycia...
~Uczestnik 19-06-2011 14:59
Jak zwykle banda krytykantów, jak coś sie robi to źle jak sie robi to żle, byłam na przegladzie mimo że jestem z Jeleniej Góry, było wesoło, integracyjnie, zespoły były świetne a co do tradycji ci ludzie kultywuja swoja tradycję, przekazy od rodziców z pokolenia na pokolenia mimo że większość to ludzie napływowi.... liczy się chęć dl tych ludzi to radośc życia.... ciekaw jestem co bedzie robił zatwardziały krytykant ja bedzie w ich wieku siedział w domu i zrzędził.... znajdz sobie człowieku pasje zycia...
~bala 19-06-2011 15:45
Gratuluję P.Dyrrektorowi GOK-u pomysłu,piękny temat budujacy seniorow i nie tylko.Wspaniała integracja ludzi kultury śpiewu i tańca.Zyczę dalszych sukcesów w rozwijaniu uroczego tematu.
~cioff 23-06-2011 12:09
*** Kiedy czyta się niektóre komentarze, ma się przekonanie, że najlepiej kulturę i nasze korzenie zamknąć w akademickim kajecie i odłożyć na półkę. Wymaganie, żeby wszystko pozostało jak w zeszytach Karłowicza, jest archaiczne, nie ma nic gorszego od stania w miejscu *** Na szczęście są pasjonaci, którzy podtrzymują tradycję, polską tradycję z różnych regionów dawnych i obecnych terenów Rzeczypospolitej. Tradycję i kulturę tworzą żywi ludzie. Nasze korzenie są zazwyczaj ze Wschodu. Mamy zapomnieć skąd przybyli nasi rodzice i dziadkowie? *** Co do strojów, to niektórzy nie zauważają, że wiele z nich użytkowanych jest prze kilka dekad, co daje im status stroju regionalnego. Ich kolorystyka może nawiązywać do barw dominujących w naszym regionie, do polskich regionów sprzed 1945 roku! ***

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group