Czwartek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 9643
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: W młodzieży gejzer możliwości

Środa, 7 lipca 2010, 15:51
Aktualizacja: Sobota, 10 lipca 2010, 12:53
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: W młodzieży gejzer możliwości
Fot. TEJO
Ćwiczeniom aktorskim, relaksującym, koncentrującym i różnym innym poświęcony był trzeci dzień warsztatów „Lato w teatrze”. Młodzież, która w Teatrze im. Norwida bierze udział w trzeciej już edycji tej imprezy Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego w Warszawie, zaczęła też pierwsze przymiarki do budowania scen „Impresji”, widowiska, które zobaczą widzowie na finał LWT.

Młodzi ludzie sporo dziś nabiegali się, poskakali, porozciągali wszystkie mięśnie. Pomysłowym ćwiczeniom, które zaproponowała im Monika Strzelczyk, instruktorka pracująca nad choreografią i aktorskim wyrazem spektaklu, końca nie było. Uczestnicy uczyli się nie tylko sztuki panowania nad własnym ciałem. Zajęli się też pracą z partnerami: sporo ćwiczeń prowadzono w parach. Jednym z ciekawszych było uformowanie „pozy” partnera, w której ten miał pozostać niczym pomnik. Ciekawostką tegorocznej edycji LWT jest udział w tego typu ćwiczeniach także kadry instruktorskiej.

Po edukacyjnej bajce o rybce, co bardzo chciała nauczyć się fruwać, psycholog Beata Podleszczuk uzmysłowiła młodzieży, jak wielkie pokłady możliwości drzemią w ludzkiej jednostce. Czasem brakuje świadomości, aby ten gejzer energii wyzwolić. Wreszcie zaczęły się także – wyczekiwane przez młodzież – pierwsze przygotowania do spektaklu „Impresja”, poetyckiego widowiska opartego na twórczości Artura Rimbaud’a, poety symbolizmu francuskiego. Tadeusz Wnuk rozpoczął próby wokalne. Podstawą będzie tekst „Statku pijanego” wspomnianego poety.

Z kolei Monika Strzelczyk już pracuje z grupą dziewcząt nad sceną z „Dzieciństwa”. Rekwizytami będą plażowe piłki. Młode adeptki sceny wcielą się w różne postaci, na przykład – Nieszczęścia, Matki lub Cudzoziemki. Instruktorka tłumaczyła też młodzieży wagę gestu na scenie. Podkreśliła, że aktor nie może przesadzać z interpretacją roli, bo wtedy staje się sztuczny. Z drugiej strony nie może też porażac nieśmiałością. Aby osiągnąć efekt naturalności - wbrew pozorom - trzeba włożyć w to sporo pracy.

Już niebawem gabloty gmachu Teatru im. Norwida wypełnią się materiałami promocyjnymi, nad którymi pracuje młodzież. Dorota Fruba-Wiśniewska, instruktorka grupy marketingowo-dziennikarskiej już prosi uczestników, aby jak najszerzej zapowiadali premierę i drugi pokaz „Impresji”. Odbędą się one 17 i 18 lipca o godz. 18. Wstęp wolny! Warto zarezerwować sobie czas na odwiedziny w teatrze i brawa dla młodych wykonawców.

Patronami Lata w Teatrze są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie. Pomogło też Miasto Jelenia Góra. Patroni medialni: Polskie Radio Program Pierwszy, miastodzieci.pl, Jelonka.com, Polska Gazeta Wrocławska, Muzyczne Radio, e-teatr.

Zajrzyj na bloga LWT 2010

tutaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group