Czwartek, 2 kwietnia
Imieniny: Franciszka, Teodozji, Urbana, Wałdysława
Czytających: 9228
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W Kowarach licealiści walczą z rakiem prostaty

Wiadomości: KOWARY
Czwartek, 4 marca 2010, 8:32
Aktualizacja: 8:33
Autor: TR
Fot. Tomasz Raczyński
Po raz trzeci ruszyła ogólnopolska akcja Mam Haka Na Raka. Tym razem organizatorzy wyznaczyli jako cel profilaktykę raka prostaty. Do akcji przystąpił zespół z LO im. Stanisława Lema z Kowar.

Młodzież poprzez spotkania z rówieśnikami i lokalną społecznością zwraca uwagę na potrzebę regularnych badań profilaktycznych i przedstawia przyczyny występowania nowotworu. Rak prostaty dotyka około 30 procent mężczyzn w wieku 50 lat i aż 80 procent panów w podeszłym wieku (powyżej 80 lat).

Przyczynami są: siedzący tryb życia, wstrzemięźliwość płciowa, choroby weneryczne, stany zapalne dróg moczowych oraz rozpoznaje się u mężczyzn spożywających dużą ilość mięsa, tłuszczu i małą ilość warzyw. Choroba częściej występuje u mężczyzn otyłych.

Uczennice apelują do mężczyzn, którzy ukończyli 45 rok życia, aby zgłosili się do urologa. Warunkiem wyleczenia raka gruczołu krokowego jest wcześniejsze jego rozpoznanie, które umożliwia badanie PSA. – Pamiętajcie, że każde badanie to profilaktyka, która zwiększa szanse chorego – dodają uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Kowarach: Monika Brach, Emilia Chorągwicka, Magdalena Dąbek oraz Sylwia Roszkowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

dolnoślązak 4-03-2010 11:56
Inicjatywa licealistek pozytywnie wpisuje się w wirtualno-papierowy program kowarskiego urzędnika "Szuwarka" na rzecz utworzenia Centrum Wczesnej Profilaktyki Zdrowotnej. Przypadłości zdrowotne bardzo dorosłych mężczyzn leczone są w różny sposób. Farmakologicznie. Inni idą w ślady A.Łapickiego,ewent. Boryny z "Chłopów" lub odwiedzają galerie. Ta druga metoda jest rzekomo skuteczniejsza. Dorosłe, wielowiekowe partnerki dorosłych mężczyzn, są zbulwersowane zachowaniem ich partnerów. Bidulki nie zdają sobie sprawy, że ci faceci zaaplikowali sobie skuteczną terapię szokową, która niekoniecznie musi prowadzić do rozkładu pożycia. W religii Mahometan jest ciekawiej. Allach jest wielki.
Patol 4-03-2010 11:58
Już w liceum mają z tym problemy :O Współczuję im! To pewnie od sztolni. Ja mówię że tam nieźle promieniuje !!
~jąderko 4-03-2010 15:28
Proponuję aby profilaktycznie zajęto się edukowaniem młodych chłopców w kierunku nowotworów jąder a prostatę zostawiono
~mim 4-03-2010 18:03
Dolnoslązak wie, co dobre i skuteczne. Ale te młode panienki muszą jeszcze przekonać do metod: sprawdzonych,tanich,przyjemnych i skutecznych swoich kolegów -oczywiście jak będa starsi ;-)
~olo 4-03-2010 18:15
co ma piernik do wiatraka? Ech wiadomo Kowary
~ 4-03-2010 20:48
Podziwiam, podziwiam, podziwiam, ........ ten wspaniały intelekt organizatorów, również poświęcenie tych (chyba raczej nieświadomych) licealistek, bo jeżeli chodzi o raka prostaty to chyba za wcześnie nawet dla ojców tych dziewczynek, a jak śmiem domniemywać ich dziadkowie raczej będą bardziej urażeni, gdy wnuczka będzie próbowała doradzać czy uświadamiać dziadka w typowo męskich sprawach, czy ewentualnie dowiadywać się czy przy oddawaniu moczu dziadek odczuwa ból, bo będzie to budziło niezdrowe skojarzenia. A nie było tam jakiś zagrożeń rakami w chorobach typowo kobiecych ? rak piersi, sutka, szyjki macicznej itp ? Pewnym jest, że organizatorzy akcji przed jej uruchomieniem powinni najpierw skonsultować to ! choćby z psychologiem kogo do takiej akcji zaangażować, a warto byłoby też z psychiatrą w sprawie własnego własnego zdrowia, które jak widać szwankuje - co wcale nie oznacza, że jestem przeciwny tzw. wczesnej profilaktyce ! jednak należy brać tu pod uwagę nieodłącznie nasuwające się skojarzenia i chyba najbardziej dokuczliwe dla tych dziewczynek.
~kowarska dziewczyna 4-03-2010 22:30
A co się tyczy licealistek, których zadaniem jest edukowanie społeczeństwa.. jest to na pewno dla nich ciężkie zadanie, bo tak jak mówisz, nie dla wszystkich starszych Panów miłe będzie słuchanie od tak młodych dziewczyn o tak poważnej chorobie. Myślę jednak, że dziewczyny poradzą sobie i uchronią chociaż jedną osobę przed rakiem prostaty!
~Biolog Edukator 4-03-2010 23:14
do ~: to jest trzecia edycja akcji, poprzednie dotyczyły Raka piersi i raka szyjki macicy własnie :)
~ 5-03-2010 13:19
...choroba grubych ksiezy , zyjacych wstrzemiezliwie i jedzacych tluste kielbasy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group