Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 5014
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KOWARY: W Kowarach licealiści walczą z rakiem prostaty

Czwartek, 4 marca 2010, 8:32
Aktualizacja: 8:33
Autor: TR
KOWARY: W Kowarach licealiści walczą z rakiem prostaty
Fot. Tomasz Raczyński
Po raz trzeci ruszyła ogólnopolska akcja Mam Haka Na Raka. Tym razem organizatorzy wyznaczyli jako cel profilaktykę raka prostaty. Do akcji przystąpił zespół z LO im. Stanisława Lema z Kowar.

Młodzież poprzez spotkania z rówieśnikami i lokalną społecznością zwraca uwagę na potrzebę regularnych badań profilaktycznych i przedstawia przyczyny występowania nowotworu. Rak prostaty dotyka około 30 procent mężczyzn w wieku 50 lat i aż 80 procent panów w podeszłym wieku (powyżej 80 lat).

Przyczynami są: siedzący tryb życia, wstrzemięźliwość płciowa, choroby weneryczne, stany zapalne dróg moczowych oraz rozpoznaje się u mężczyzn spożywających dużą ilość mięsa, tłuszczu i małą ilość warzyw. Choroba częściej występuje u mężczyzn otyłych.

Uczennice apelują do mężczyzn, którzy ukończyli 45 rok życia, aby zgłosili się do urologa. Warunkiem wyleczenia raka gruczołu krokowego jest wcześniejsze jego rozpoznanie, które umożliwia badanie PSA. – Pamiętajcie, że każde badanie to profilaktyka, która zwiększa szanse chorego – dodają uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Lema w Kowarach: Monika Brach, Emilia Chorągwicka, Magdalena Dąbek oraz Sylwia Roszkowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group