Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6983
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: W Jeleniej Górze zakwitło ponad 80 tys. krokusów

Niedziela, 22 marca 2015, 9:06
Aktualizacja: 9:12
Autor: UM Jelenia Góra
Jelenia Góra: W Jeleniej Górze zakwitło ponad 80 tys. krokusów
Fot. UM Jelenia Góra
Jeszcze do niedawna krokusy kojarzyły się głównie z Podhalem. Bardziej wtajemniczeni znają też Rezerwat Krokusów w Górzyńcu, ostatnimi laty zakwitają też na łąkach pod Chojnikiem, dzięki inicjatywie Karkonoskiego Parku Narodowego, ale...

- ... ale krokusy w ogromnej ilości zakwitają właśnie w przy głównych ulicach Jeleniej Góry – mówi Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Ponad 80.000 krokusów wysadzono bowiem w tzw. pasach drogowych, na trawnikach alei Jana Pawła II, na rondzie w kierunku Zgorzelca i in. Wysadzano je jesienią, a teraz rozkwitają. To pewne novum, bo nie przywykliśmy do tego, że mamy kwiaty tego gatunku w zasięgu wzroku bez potrzeby wysiadania z auta.

Nie jest to jednak ostatnie novum tej wiosny. Jeszcze przed 24 kwietnia pojawią się w niektórych popularnych miejscach krzewinki lawendy. Dokładnie 4. tysiące sadzonek tej rośliny zobaczymy na przygotowanych terenach przy ul. Bankowej, nieopodal Teatru im. C.K. Norwida, na „klinie” gruntu rozdzielającego pasy jezdni przy zjeździe z placu ks. kard. St. Wyszyńskiego, i in.

Najbliższy okres jest dla służb zieleni miejskiej szczególnie pracowity, bowiem równolegle pracownicy zajmą się przygotowaniem sporego teren pod klomb u zbiegu ulic Podwale i Jasnej. To trudny teren, bo trzeba będzie usunąć pozostałości fundamentów kiosków, jakie tam stały kilkanaście lat temu, przywieźć humus i dokonać wielu innych zabiegów, ale z pewnością efekt będzie satysfakcjonujący. Łącznie wiosną w mieście pojawi się dwieście tysięcy nowych kwiatów.

- Krokusy są szczególne – powiedział Witold Kalinowski – bo wymagają szczególnie zwartych nasadzeń, byłoby ideałem, żeby na jednym metrze kwadr. pojawiło się co najmniej 180 – 200 cebulek. W wielu miejscach tak sadziliśmy, w niektórych nieco rzadziej, ale zasada jest taka, że corocznie będziemy dosadzać połowę tej liczby, to znaczy – kolejnych co najmniej 40 tys. sadzonek. Niektóre „dogęszczą” pierwsze rabaty, inne zastąpią te, które ze względu na trudne warunki (spaliny, kurz) nie utrzymają się z tym trzeba się liczyć. Dopiero po kilku latach efekt będzie pełny.

- Cały ten okres oczywiście zamkniemy nasadzeniami bratków w parkach i na zieleńcach – powiedział J. Łużniak o więc w maju wiele zakątków Jeleniej Góry będzie naprawdę barwnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group